• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Yıldırım'ın "Askeri bilgileri sızdırmaktan" hapsi istendi

Yargıtay Başsavcılığı, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında TSK'ya ait gizli belgeleri temin etmekten 8 yıl hapis istedi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırımhakkında"TSK'ya ait gizli bilgileri yabancı bir ülkeye temin ettiği" gerekçesiyle tebliğname hazırladı. Başsavcılık, Roketsan davasından beraat eden Yıldırım'ın 8 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti.
 
"BERAAT KARARININ BOZULMASI İSTENDİ"
 
Star gazetesinde yer alan habere göre; Yargıtay Başsavcılığı, Yıldırım'ın yabancı devletlere ve terör örgütlerine yarar sağlayacak bilgileri temin ettiğini bunun ise suç olduğunu belirterek, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının bozulmasını istedi. Yıldırım, Roketsan'ın ürettiği gizli bir silahla ilgili belgeleri Suriyeli bir işadamına fakslamakla suçlanmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara12.Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın geliştirdiği bazı projelere ilişkin gizli bilgi ve belgelerin temin edilmesine ilişkin davada verdiği kararın bozulmasını istedi.
 
TERÖR ÖRGÜTÜNE VE YABANCI DEVLETLERE YARAR SAĞLAYACAK BELGELER
 
Başsavcılığın, Milli Savunma Bakanlığı ve bazı sanıkların temyiz başvurularına ilişkin hazırladığı tebliğnamede şöyle denildi: "Sanıklar Aziz Yıldırım, Atilla Özdemir, Kemal Atilla Şensoy ve Sezcan Yalkın ile haklarında mahkumiyet karar verilen diğer sanıklar Zafer Yoldaş ve Celalettin Erkal tarafından birlikte dayanışmalı olarak temin edildikleri, suça konu bilgi ve belgelerin yabancı devletlere ve terör örgütlerine yarar sağlayacak nitelikte olup 5237 sayılı TCK'nın 327.maddesinde öngörülen 'Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgilerden olduğu' anlaşılmakla, TCK'nın 327.maddesi kapsamında değerlendirme yapılması gerektiği halde, yazılı şekilde beraat kararı verilmesi yasaya aykırı bulunduğundan hükümlerin bozulması talep ve tebliğ olunur.
 
"8 YILA KADAR HAPİS TALEBİ"
 
Başsavcılık, mahkemenin beraat ettirdiği Yıldırım ile birlikte dört sanığın TCK'nın 327.maddesi uyarınca 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde görüş bildirdi. Başsavcılık, yasaklanan bilgileri temin etmekten birer yıl 8'er ay hapis cezası alan 3 sanığın ise cezasında artırım istedi. Dosya Yargıtay 9.Ceza Dairesi'ne gönderildi.SURİYELİ İŞADAMINA FAKSLADISanıkların temin ettikleri gizli belgeler ise tebliğnamede şöyle yer aldı: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli birimlerine ait Kara Kuvvetleri Komutanlığı Orta Menzilli Modern Tanksavar (OMMTAS) ihtiyacı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 4x4 taktik Tekerlekli Zırhlı Muhabere Aracı Teknik Şartnamesi ve ihtiyaç dökümanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Temel Eğitim Uçağı Tedariki, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Proje Tanımlama Dokümanı, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Proje Tanımlama Dokümanı, K/M Alçak İrtifa hava savunma Füze Sistemi, Proje tanımlama Dokümanı ve Karışık Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemlerine ilişkin bilgi ve belgeler.
 
"SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ''
 
Aziz Yıldırım, Roketsan'ın ürettiği gizli bir silahla ilgili bilgileri Suriyeli bir işadamına fakslamakla suçlanmıştı. Yıldırım, Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sırasında verdiği ifadede, Suriyeli işadamının Türkiye'de imal edilen bir askeri mermi ile ilgilendiğini kendisine söylediğini, bunun üzerine o kişiyi sanıklardan Celalettin Erkal ile görüştürdüğünü söyledi. Yıldırım, Erkal'dan bir kısım bilgiyi faksla istediğini ancak suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
 
YARGITAY'DA İKİ DOSYA
 
Yıldırım'ın Şike davasına ilişkin dosyası Yargıtay 5.Ceza Dairesi'ne gönderilmiş eksikliklerin giderilmesi için dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilmişti. Yıldırım, bu dava dosyasında da örgüt kurup yönetmek ve şike yapmaktan 6 yıl 3 ay hapis cezası almış ancak içeride kaldı süre göz önüne tutularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmıştı.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim