• BIST 94.662
 • Altın 193,342
 • Dolar 4,7549
 • Euro 5,4936
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 26 °C

Yaşlılarda Düşme Çok Tehlikeli

Yaşlılarda Düşme Çok Tehlikeli
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr.Cengiz Bahadır, yaşlılarda düşmenin daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, "Genç insanlarda düşme genelde...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr.Cengiz Bahadır, yaşlılarda düşmenin daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, "Genç insanlarda düşme genelde sorun oluşturmakzen, yaşlı bir hastada düşme kalça kırığı gibi çok önemli ve sakatlayıcı sonuçlar doğurabilmektedir" dedi.

Yaşlı hastalarda düşmenin çok fazla sebebi olabileceğini anlatan Prof. Dr.Cengiz Bahadır, "Beynin arka bölümüne az kan gitmesi ve iç kulak rahatsızlıklarına bağlı ortaya çıkan baş dönmesi ve dengesizlik, yaşa bağlı kas güçsüzlüğü, dizlerde kireçlenme, belde kanal darlığı, felçler en sık karşılaşılan sebeplerdir. Ayrıca yaşlılarda çok fazla ilaç kullanımı da düşmelerden sorumlu olabilmektedir. Bazen tek bir hastalık ama çoğunlukla bu saydıklarımızın bir kaçı aynı anda düşme sebebi olabilmektedir. Yaşlı hastalarda düşme sonrasında en sık karşılaşılan davranış şekli bir daha düşerim korkusu ile günlük aktivitesini azaltmaktır. Bu hastalar düşme korkusu ile sokağa çıkmaktan çekinir ve kendilerini eve hapsederler. Bu aslında hastayı düşmekten korumaz, aksine hareketsizlik nedeni ile kasları daha da güçsüzleşen hasta evde de düşmeye başlar." diye konuştu.

Düşmenin kalça kırığı, omurga kırığı gibi hastayı yatağa bağlayıcı komplikasyonları düşünüldüğünde yaşlılarda düşmenin tedavi edilmesi gerektiğinin açık olduğunu anlatan Prof. Dr.Cengiz Bahadır, "Yaşlılarda düşme konusunda en yanlış bilinen şey bu hastaların tedavi edilemeyeceği ve bununla yaşamaları gerektiğidir. "Yaşlıdır düşer" deyip tedavi olarak hastanın düşebileceği aktiviteleri kısıtlamak yapılabilecek en önemli yanlıştır." dedi.

DÜŞMELERİ ÖNLEMEK İÇİN NE GİBİ TEDAVİLER UYGULANMALIDIR?

Prof. Dr.Cengiz Bahadır, düşmeleri önlemek için yapılabilecek tedaviler konusunda ise şunları söyledi: "Tedavinin birinci aşaması düşmenin sebebine yönlendirilmeli ve asıl sebep ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. İç kulaktaki kristal oynamasından kaynaklanan pozisyonel vertigo sık karşılaşılmakla beraber tedavisi en çok ihmal edilen gruptur. Bu hastalarda baş dönmesi başın hareketleri ile etkilenir. Gece yatakta dönerken, ayakkabılarını bağlarken yada yukarı bakmak gibi boyun baş hareketi gerektiren durumlarda hastanın baş dönmesi başlar. Özel bir muayene yöntemi ile tanısı hiçbir cihaza gerek kalmadan muayene masasında konabilir ve yine aynı ortamda birkaç dakikalık basit bir manevra ile tedavi edilir. Beyine giden kan akımı azsa genelde beyin dolaşımını artırıcı ilaçlar kullanılır. Dizde kireçlenme ve belde kanal darlığı varsa dizden kortizon ve PRP tedavileri, belden fizik tedavi uygulanmalıdır. Yine özellikle diyabetik nöropatilerde ilaçlar ve kan şekeri kontrolü önemlidir. Ayrıca yaşlılarda çok sık gördüğümüz gereksiz çok sayıda ilaç kullanımı önlenmelidir.

Tedavinin ikinci aşaması ve daha önemli kısmı ise egzersizdir. Hastayı gerçek anlamda düşmelerden, dolayısıyla kırıklardan koruyacak tedavi egzersizdir. Egzersizler iki temel şekilde uygulanır. Birincisi bacak kaslarını kuvvetlendirme diğeri ise bilgisayar destekli özel denge egzersizleridir. Egzersizler genelde haftada 2-3 gün 1 saatlik program şeklinde uygulanır. Güçlendirme egzersizleri fizyoterapist gözetiminde ağırlık torbaları ve özel lastiklerle uygulanır. Denge egzesizleri hem statik (ayakta sabit dururken) hem de dinamik olarak hareketli zeminde çalışılır. Hasta bilgisayar destekli bu sistemler ile bir ekran karşısında fizyoterapist tarafından çalıştırılmaktadır. Bu sistemler hastanın dengesi çok hassas bir şekilde tespit etmekte ve hasta ona göre çalıştırılmaktadır. Araştırmalar bu tip denge egzersizlerinin hastanın dengesini ilerletip düşmeleri önlediğini, en azından ciddi bir şekilde azalttığını göstermektedir. Hastalar ayrıca ev egzersiz programına devam etmelidir. Bu hastalar günlük yaşamında hareket için teşvik edilmeli ve cesaretlendirilmelidir.

Yaşlılarda düşmenin büyük oranda tedavi edilebilir durumlar olduğu unutulmamalı ve bu hastalar kaderlerine terk edilmemelidir."

Yaşlılarda Düşme Çok Tehlikeli

Yaşlılarda Düşme Çok Tehlikeli

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Özel İdare Haşereye karşı etkin mücadele başlattı20 Haziran 2018 Çarşamba 16:03
 • Uyku apnesinin pratik bir uyku testiyle tanı ve tedavisi mümkün20 Haziran 2018 Çarşamba 15:48
 • 16-30 yaş arası hafif kilolu erkekler dikkat20 Haziran 2018 Çarşamba 12:53
 • Dondurmayı gündüz yemeyin20 Haziran 2018 Çarşamba 12:53
 • Çocuğun hayatında oyunun önemi20 Haziran 2018 Çarşamba 11:23
 • Diz kireçlenmesini ihmal etmeyin20 Haziran 2018 Çarşamba 11:08
 • Muş Devlet Hastanesinde kemoterapi ünitesi açıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 10:48
 • Tansiyon hastalarında diş problemine dikkat20 Haziran 2018 Çarşamba 10:43
 • Kırılan dişlere bonding ile son20 Haziran 2018 Çarşamba 10:38
 • Gece sık sık uyanmanın 20 nedeni20 Haziran 2018 Çarşamba 10:33
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim