• BIST 111.644
  • Altın 174,783
  • Dolar 4,0359
  • Euro 4,9804
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 19 °C

Vali Düzgün: Hafta sonu çocuklarınızla kütüphaneye gidin

Vali Düzgün: Hafta sonu çocuklarınızla kütüphaneye gidin
Kayseri Valisi Orhan düzgün, anne ve babalara çağrıda bulunarak, "Anne-babalar çocuklarına kitap okuyarak örnek olmalılar. Hafta sonları çocukları ile...

Kayseri Valisi Orhan düzgün, anne ve babalara çağrıda bulunarak, "Anne-babalar çocuklarına kitap okuyarak örnek olmalılar. Hafta sonları çocukları ile çarşı-pazar, AVM gezisi ile birlikte kütüphaneye de gitmeleri iyi olur." dedi.

Vali Orhan Düzgün, "Küresel Anlayış ve Kütüphaneler" temalı 52. Kütüphane Haftası'nın açılış programına katılarak, kitapseverlerle bir araya geldi. Vali Düzgün, açılışta yaptığı konuşmada, ilk emri "Oku" olan yüce bir dinin mensupları olduklarını hatırlatarak, ne kadar çok okursak ne kadar çok aydınlanırsak gelişmiş medeniyet seviyesine o kadar hızlı ve kolay ulaşabileceğimizi ifade etti.

Vali Düzgün, geçmişten günümüze dünyada büyük medeniyetler kurmuş milletlere bakıldığında o medeniyetleri kuran insanların çok kitap okuduğunun görüldüğünü dile getirerek, şöyle devam etti: "Tarihteki büyük milletler ve devletlere baktığımızda kendi tarihimizden başlarsak, Osmanlı'nın Beyazıt ve Süleymaniye gibi çok önemli iki büyük kütüphanesinin olduğunu ve o iki kütüphanedeki eserlerin zaman zaman bazı kayıplara uğramış olsa da günümüze kadar ulaştığını, Türkiye'nin iki önemli kütüphanesi olarak varlığını devam ettirdiğini görüyoruz. Tarih boyunca daha geriye gittiğimizde Anadolu topraklarının pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Bunlardan birisi de Roma medeniyetidir. Efes Antik Kenti'ni, birçoğunuz gezmiştir. Efes Celsus Kütüphanesi olarak isimlendirilen görkemli, güzel bir bina var. O binanın içerisinde de o günün şartlarına da, günümüzden yaklaşık 2 bin yıl öncesinde 20 bine yakın kitabın kütüphanede mevcut olduğunu ve o Roma Medeniyetinin esas mekânlarından birisi olduğunu görüyoruz. İskenderiye Kütüphanesi'de Celsus Kütüphanesi'nde de olduğu gibi mimarileri ile de o ülkenin en değerli, kıymetli binaları arasında yer almışlardır."

Vali Düzgün, konuşmasının sonunda, Kütüphane Haftası'nın okumanın yaygınlaştırılması ve öneminin anlaşılması bakımından bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Düzgün, okullardaki okuma saatlerinin okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından daha verimli değerlendirilmesini, anne-babaların çocuklara kitap okuyarak örnek olmasını ve hafta sonları çocukları ile çarşı-pazar, AVM gezisi ile birlikte kütüphaneye de gitmelerini istedi. Vali Düzgün, daha fazla faydalanılabilmesi için kütüphanelerin kapanış saatlerinin 19.00'a kadar uzatıldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş da, kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması için sürdürülen çalışmaların daha da artırılacağını belirterek, "Bütün yurtta olduğu gibi Kayseri'de de kutlanan bu haftanın amacı kütüphanelerle halkı buluşturmaktır. İlimizde 20 kütüphane de 307 bin kitap bulunmaktadır. Tam donanımlı gezici kütüphane de ilimizde mahallelerde hizmet vermektedir." diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Düzgün tarafından kütüphaneden faydalanan okuyucular arasından seçilen ve en çok kitap okuyan Mustafa Işık, Ahmet Akkaya ve Bilal Palalı'ya ödülleri verildi. Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim