• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 21 °C

Vali Ceylan: Suya artık bakmayacak, suyu yöneteceğiz

Vali Ceylan: Suya artık bakmayacak, suyu yöneteceğiz
Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu'nda alacakları kararlarla birlikte artık akıp giden suya bakmak yerine suyu yönetme durumuna...

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu'nda alacakları kararlarla birlikte artık akıp giden suya bakmak yerine suyu yönetme durumuna geçeceklerini söyledi.

Nevşehir İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Mehmet Ceylan başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Devlet Su İşleri (DSİ) 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ile daire müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Mehmet Ceylan, Mayıs ayında Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliğle Taşkın Kurulları yerine illerde Su Yönetimi Koordinasyon Kurulları oluşturulduğunu belirtti. Nevşehir'de İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu'nu oluşturduklarını anlatan Ceylan, şunları kaydetti: "Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan havza koruma eylem planları, havza taşkın ve kuraklık yönetim planlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi için kurumlar arası koordinasyon sağlanması ve uygulamanın takibi maksadıyla havza yönetim merkez kurullarının havza merkez yönetim heyetlerinin ve İl Su Yönetimi Kurulu Koordinasyon Kurullarının kurulması kararlaştırıldı. Kurulların faaliyetlerini sürdürebilmesi maksadıyla 20 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe uygun olarak Havza İl Yönetim Kurulu ve İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulları oluşturuldu."

Nevşehir'in büyük bir bölümünün 15 numaralı Kızılırmak havzasında, çok küçük bir kısmının ise Derinkuyu ilçesi tarafında 16 numaralı Konya kapalı havzasında yer aldığını belirten Ceylan, şu ifadeleri kullandı: "Kızılırmak havzasında olan etkilerinin tespiti ve gerekli önemlerin zaman geçirilmeden alması için başkanlığımda ve Devlet Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü'nün sekretaryasında Nevşehir İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Kurulun toplam 35 üyesi var. Nevşehir İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu tebliğde belirtilen hükümler doğrultusunda artık her yılın Şubat, Mayıs ve Ekim aylarında toplantı yapacak. Genel olarak bölgedeki havza içerisindeki problemler, sıkıntılar ve neler yapılabilirliğinin değerlendirmesini burada hep birlikte yapacağız. Bununla birlikte söz konusu tebliğle İl Taşkın Kurulları, İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu haline dönüştürülmüş oldu. Suyu yönetecek olan İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu gerçekten çok önemli bir görev icraat edecek. Artık suya bakmak yerine suyu yönetme duruma geçmiş olacağız."

Devlet Su İşleri (DSİ) 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ise "Bu toplantının yapılma amacı esasen AB sürecindeki süreçten kaynaklanmaktadır. AB sürecinde müzakere pozisyon bölgesine karşılık gelen bir adet kapanış kriteri vardır. Bu kriterlerden ikinci sırasında sır çerçeve direktifi kabul edilerek ilerleme sağlaması ve olgunlaştırılması, nehir havza yönetim planlarının hazırlaması gelmektedir." dedi.

Vali Ceylan: Suya artık bakmayacak, suyu yöneteceğiz

Vali Ceylan: Suya artık bakmayacak, suyu yöneteceğiz

Vali Ceylan: Suya artık bakmayacak, suyu yöneteceğiz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim