• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 15 °C

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin klasik metotlar ile gelebileceği en iyi yere geldiğini söyleyerek,...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin klasik metotlar ile gelebileceği en iyi yere geldiğini söyleyerek, "Orta terk bir eğitim seviyemiz var. Dünya üzerinde bu eğitim seviyesi ile 17 ekonomi içine girebilmiş başka bir ülke yok. Eğitim seviyemizi ve bilimsel araştırmalarımızı arttırdığımız takdirde dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebiliriz" dedi. U.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise gençlere girişimcilik ruhlarını sergileyecek imkanların sunulması gerektiğini ifade etti.

Uludağ Üniversitesi (UÜ), Ekonometri Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Ekonomi Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Açılış konuşmasını yapan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin artık klasik metotlar ve klasik iş modelleriyle gelebileceği en iyi noktaya geldiğini söyledi. Türkiye'nin genç bir ülke olduğunu belirten BTSO Başkanı Burkay, "Yola çıktığımızda ortalama 6,5 yıl olan eğitim seviyemiz, bugünlerde 7,2'ye çıktı. Dünya üzerinde bu eğitim seviyesiyle 17 büyük ekonomi arasına girmiş başka bir ülke yok. Bu da içimizde bulunan potansiyelin ne kadar büyük olduğunu bizlere göstermektedir. Ancak bu potansiyelimizi doğru kullanmalı; farklı iş modellerinin, farklı yaklaşımların yani bizim yeni nesil yönetişim dediğimiz kavramların toplumumuzda hâkim olmasını sağlamalıyız. İnovasyon bir toplumsal kültür devrimini gerektiren bir kavram. Bu, sadece Ar-Ge çalışmaları ile elde edeceğimiz bir sonuç değil. "İnovatif" kavramının tam olarak içerisini doldurmak istiyorsak, bu kültür devrimini gerçekleştirmeliyiz" diye konuştu.

Genç girişimcileri ekonomiye kazandırmak için uzun süredir çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Başkan Burkay, "Genç girişimcilerimizle ilgili taleplerimiz yeni hükümet tarafından karşılık gördü. Hükümetimizin açıklamış olduğu reform paketlerinde ve eylem planlarında özellikle işini yeni kuracak olan siz değerli gençlerimize 50 bin liralık bir hibe kredi desteği var. Girişimci adaylarımızın önünü açacak bu uygulamayı çok önemsiyorum" dedi.

Günümüzde farklılaşmadan öne çıkmanın mümkün olmayacağını belirten İbrahim Burkay, "Siz ilk önce kendinizi tanıyın. Ardından da toplumdaki ve etrafınızdaki gelişmeleri iyi okuyup ona göre bir yol çizin. Farklılaşmadığımız müddetçe hedeflediğimiz noktalarda farklı projeleri, inovasyona dayalı çalışmaları ortaya koymamız mümkün değil" şeklinde konuştu.

"DEVLET DESTEĞİ İLE KALKINMA MODELİ BİTTİ"

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise dünya genelinde yapılan araştırmalarda gençlerin yüzde 40'ının kendi işini kurmak istediğini aktardı. Bu oranın Türkiye'de tam tersi şekilde çıktığını vurgulayan Rektör Ulcay, "Gençlerimizin çoğu kendi işini kurmak istiyor. Ancak yine de yapılan devlet memurluğu sınavlarına yoğun bir başvuru olduğunu görüyoruz. Bu de demek oluyor ki gençlerimiz kendi işini kurmakta, girişimci olmakta istekli fakat buna cesaretleri yok. Sizlerin içerisindeki bu girişimcilik ruhunu ortaya koyacak imkanların temin edilmesi gerekiyor. Genç bir nüfusa sahip olan Avrupa'daki tek ülkeyiz. Bununla da gurur duyuyoruz. Fakat bir taraftan da her yıl yeni yetişen 1 milyon genç nesle iş bulmamız lazım. Bunun için de bir kaynak gerekiyor. Eğer biz bunu hala devletten bekliyor isek, devlet desteği ile kalkınma modeli dünyada bitti. Bu anlamda özel sektörümüzü güçlendirecek ve girişimci sayımızı arttıracak adımları atmalıyız" dedi.

Ülke olarak 500 milyar Dolar ihracat hedefinin belirlendiğini hatırlatan Rektör Ulcay, bu rakamın dünya ticaretindeki gelişmelere bağlı olarak değişebileceğini kaydetti. Böyle bir hedef belirlendiği zaman ülkenin ekonomik gelişme oranının yüzde 8'lerde olduğunu söyleyen Ulcay, "Şimdi 3,5 - 4'lere düştü. Ülke olarak kişi başına GSMH hedefimiz de 25 bin dolar seviyelerinde. Şu anda 10 bin doların üzerinde Gayri Safi Milli Hasıla'ya ulaştığımız görünüyor. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için her yıl yüzde 10'lar seviyelerinde büyümemiz lazım. Bu kolay bir hedef değil. Burada önemli olan bir hedefin ve çabanın bulunmasıdır. Eğer biz orta gelir eşiğini aşamazsak, olduğumuz yerden çok ileriye gidemeyiz. Devir artık alın terinden çok akıl terinin öne çıktığı bir devir. Bu da teknoloji üretebilecek seviyeye gelmemizi gerektiriyor. O da araştırma ve geliştirmeye bağlıdır. Bizler hedeflere inanmalıyız, eğer inanırsak başarırız" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panellerde Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri katılımcılara başarı hikayelerini aktardı. UÜ Ekonometri Topluluğu tarafından organize edilen Ekonomi Zirvesi, 30 Aralık Çarşamba günü de çeşitli panel ve etkinliklerle devam edecek.

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi

Üniversitede Girişimcilik Zirvesi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim