• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

'Ümit ediyoruz ki 2016'da enflasyonda aşağı yönlü bir trendi izleriz'

'Ümit ediyoruz ki 2016'da enflasyonda aşağı yönlü bir trendi izleriz'
Maliye Bakanı Ağbal, enflasyon rakamlarına ilişkin,"Ümit ediyoruz ki alacağımız tedbirlerle çift hanelere çıkmadan 2016'da enflasyonda aşağı yönlü bir trendi izleriz" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyon rakamlarına ilişkin, "Ümit ediyoruz ki alacağımız tedbirlerle çift hanelere çıkmadan 2016'da enflasyonda aşağı yönlü bir trendi izleriz" dedi.

Ağbal, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 

Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Ağbal, geçen yıl enflasyonun yüzde 8,8 olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Merkez Bankasının son açıkladığı raporlarda, bu yılın ilk aylarında enflasyonun bir miktar yukarıda seyredeceğinin ifade edildiğini anlatan Ağbal, "Ocak enflasyonu yüzde 9,58 çıktı. Biz ümit ediyoruz ki alacağımız tedbirlerle çift hanelere çıkmadan 2016'da enflasyonda aşağı yönlü bir trendi izleriz" diye konuştu. 

Kırmızı et ve ekmekteki fiyat artışları

Gıda enflasyonunun da arttığına işaret eden Ağbal, "Bizim en fazla üzerinde durduğumuz konu, Sayın Tarım Bakanımız da ifade ediyor, kırmızı ette ve ekmekte hakikaten piyasada oluşmaması gereken fiyat artışları var. Bunların üzerine gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Ağbal, enflasyonun bir süre daha normalin üzerinde seyredecek olmasına karşın daha sonraki dönemde, hem para politikası hem maliye politikası konusunda alacakları tedbirlerle 3 yıl içinde yüzde 5 seviyelerine ineceğini düşündüklerini söyledi.

Ağbal, enflasyonun hangi aylardan itibaren düşüş trendine gireceğinin sorulması üzerine, şimdiden bir ay belirtmenin yanlış olacağını dile getirdi.

Asgari ücretlilerin vergi dilimine girmesi

Asgari ücretin bin 300 liraya çıktığı hatırlatılarak yılın son üç ayında vergi diliminden dolayı ücretin bu rakamın altına düşüp düşmeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Ağbal, vergi kanunlarının herkes için geçerli olduğunun altını çizdi. 

Ağbal, bir başka soru üzerine, ekim-kasım-aralık döneminde kişinin eline geçen kazanç bin 300 liralık asgari ücret bakımından ne ise kişilerin söz konusu kazancının gerektirdiği vergiyi ödemeye devam edeceklerini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kişinin durumuna bağlı. Bekar bir kişiyle, evli 3 çocuklu bir kişinin durumu vergi kanunu karşısındaki durumu farklı. Dolayısıyla evli ve üç çocuklu bir asgari ücretlinin geliri ekim, kasım, aralıkta da bin 300 liranın üzerinde olacak. Dolayısıyla kişilerin bekar veya evli olması ve çocuk sayısına bağlı olarak bin 300 liranın altında veya üstünde olmaları farklılaşacak" değerlendirmesinde bulundu.

"Asli unsur sayılan işlerde çalışanlar bu düzenlemeden faydalanacak"

Ağbal, hükümet programında ifade edildiği şekliyle asıl işlerde çalışanları kamuya alacaklarını, yemek, temizlik, güvenlik hizmetleri gibi yardımcı işlerde çalışanların ise düzenleme kapsamına girmeyeceğini vurguladı. 

Buna ilişkin örnek de veren Ağbal, "Mesela Sağlık Bakanlığında bir fizyoterapist veya hemşire, doğrudan doğruya sağlık hizmeti sunumunun içerisinde yer alan, asli unsur sayılan işlerde çalışan kardeşlerimiz bu düzenlemeden faydalanacak. Özel olarak kurum kurum, unvan unvan yapılmış bir çalışma yok. Yanıltıcı bir rakam vermekten çekiniyorum ama zaman zaman ifade edilen sayı 100-150 bin çalışan bu kapsamda kamuda istihdam edilmeye başlanacak" diye konuştu.

Suriyeli sığınmacılar için AB'den sağlanacak yardım 

AB’nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara destek amacıyla ayırdığı 3 milyar avroluk yardımın ne zaman verileceğinin sorulması üzerine Ağbal, bu konuda henüz bir katkı başlamadığını, çalışmaların hem AB hem de Türkiye tarafında devam ettiğini söyledi. 

Söz konusu kaynağın gelişi, kullanım yerleri ile kullanım usul ve yöntemlerine ilişkin AB ile görüşmelerin sürdürüldüğünü anlatan Ağbal, "Hızlı bir şekilde, inşallah 1-2 ay içerisinde, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bu destek başlayacak" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim