• BIST 107.352
  • Altın 172,835
  • Dolar 4,0612
  • Euro 4,9557
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

TÜSİAD'dan 'öğrenci evleri' yorumu

iyasetin gündemini son günlerde meşgul eden 'öğrenci evlerine denetim' tartışmasıyla ilgili TÜSİAD'dan açıklama geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, iktidar cephesinden gelen açıklamaların tehlikeli olduğunu söyledi.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz, İstanbul'da düzenlenen "Vizyon 2050 Türkiye: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri" başlıklı toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
'SİYASETİN TERCİHLERİNE GÖRE ŞEKİLLENMEYECEK BİR ALAN'
 
Muharrem Yılmaz, "öğrenci evi" tartışmalarıyla ilgili soruya, "Bu konuyu insanın insan olmaktan gelen temel haklarından, özgürlüklerinden değerlendirmemiz gerekiyor. Hak ve özgürlükler alanı siyasetin tercihlerine göre şekillenmeyecek bir alan. Bireyin kendi gelişimini temin etmek için kendi özgür iradesiyle kullanması gereken bir alan.
 
Zaten çağdaş devlet de hukuk devleti de bunu güvence altına almaya çalışan devlettir. O bakımdan ben siyasetin Türkiye bir gibi ülkede, 6,5 yıl eğitim ortalamasına sahip bir ülkede önemli bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Bireyin hak ve özgürlükler alanını bu topluma daha iyi anlatmak misyonunun siyasete değer katacağını düşünüyorum. Aksine bu alanda bu alanın kısıtlanmasına ilişkin kaygılar yaratacak bir bakış, bir söylemle ele alınmamasını diliyorum" dedi.
 
'YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İÇİN YARARLI DEĞİL'
 
"Bu konu temel hak ve özgürlüklerin dışına çıktığında tek tipleştirici bir yaklaşıma da neden olabilir. Bunu da tehlikeli buluyorum" diyen Yılmaz şöyle devam etti:
 
"Bireyi merkez alan bir yeni anayasa hazırlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar sürerken bu tür tartışmalar yararlı değildir; bu toplumun refahını artırmak bu toplumun gelişmesini sağlayacak çalışmaları yapmak, üzere ihtiyaç duyulan istikrar ortamını zedeleyeceğini düşünüyorum.
 
'KUTUPLAŞMAYA YOL AÇAR'
 
Toplumda huzursuzluklara, üzüntülere kaygılara neden olan kutuplaşma yönünde de zemin hazırladığını düşünüyorum. Bunların zamansız, zamanı geçmiş tartışmalar olmasını diliyorum. Bunlardan kurtulup insanımızın hak ve özgürlüklerinin bilincine varması yönünde çalışmamız gerekir. Türkiye'yi geliştirecek budur. İnsanı sınırlarsanız ondan yaratıcılık da bekleyemezsiniz. Onun için geleceğin toplumu için özgür bireye ihtiyacımız var. Çağdaş demokrasi ancak böyle bir toplumda inşa edilebilir. Hepimizin görevi de bu alanı genişletmek geliştirmek olmalıdır. Bu alanda şüpheler oluşturacak gündemler olursa endişe duyuyoruz.''
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim