• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

Türk-iş’ten Türkiye İş Kurumu Kanunu Tasarısına Tepki

Türk-iş’ten Türkiye İş Kurumu Kanunu Tasarısına Tepki
Türk-İş üyeleri, "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile ilgili bir araya gelerek imza kampanyası...

Türk-İş üyeleri, "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile ilgili bir araya gelerek imza kampanyası başlattılar.

Grup adına konuşma yapan Türk-İş Eskişehir İl Temsilcisi Necat Kılıç, 12 Şubat'ta yaptıkları basın toplantısında başta Türk-İş Genel Yönetimi, bağlı sendikalar ve şube başkanları olarak, müzakere yoluyla düzenlemenin sakıncalarını anlatmaya çalıştıklarını belirterek, bu olmazsa daha insani ve faydalı düzenlemeler yapılması için eylemsel faaliyetlere geçeceklerini açıkladıklarını anlattı. Kılıç, bu kapsamda aynı gün Cumhurbaşkanı'na, Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na, TBMM 26. Dönem Parti Grup Başkan Vekillerine ve eski işçi ve memur sendika kökenli milletvekillerine tasarı hakkında sakıncalarını içeren dosya sunduklarını dile getirerek, "Tasarı hakkında sakıncalarımızı içeren dosya verilmiş, müsteşar ve Bakan yardımcılarıyla da hem genel yönetimdeki, hem de uzmanlarımız tarafından yüz yüze görüşülerek sakıncalar anlatılmasına rağmen, tasarı ilgili komisyondan geçirilerek 21 Mart'ta görüşülmek üzere Meclise arz edilmiştir" dedi.

KAMPANYA CUMA GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Kılıç, bunun üzerine 24 Şubat'ta 1000 kişilik bir katılımla Bursa'da bir basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendirdiklerini söyledi. Açtıkları stant ile beraber Türkiye'nin 81 ilinde imza kampanyası başlattıkları bilgisi veren Necat Kılıç, kampanyalarının Cuma gününe kadar süreceğini aktararak, "Toplanacak imzaları AKP İl Başkanlıklarına teslim etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. 12 Şubat günü yaptığımız basın açıklamasında da belirttiğimiz düzenlemeyi bir daha hatırlatmak istiyorum. 8 Şubat 2016'da Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa tasarısı İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu kanunlarında yapılmak istenen değişiklikleri içeriyor" dedi.

"TASARI ÇIKARSA İŞÇİ HAKLARINDAN MAHRUM KALACAK"

Tasarının içeriğiyle ilgili bilgi veren Kılıç, şöyle devam etti:

"Önemle karşı durduğumuz, 1 ile 10 kişi çalıştıran iş yerleri, bütün çalışanlarını kiralık işçi olarak çalıştırabilir hale getirmesi, daha çok işçi çalıştıran işletmelerin yüzde 25'i kadarının kiralık işçi statüsünde çalıştırabilecek olması. Tasarı böyle çıkarsa bugün çalışanların 10 milyona yakını kiralık işçi sözleşmesiyle çalıştırabilecek işveren, işçiyi istediği koşullarda yasal güvenceden yoksun, emsal işçilerden farklı koşullarda fazla mesai ücreti, haftalık mesai ücreti, hafta tatili haklarını kullandırmadan çalıştırabilecek. Kıdem tazminatı zaten olmayacak. Emeklilik hakkı Allah'a kalacak. Böyle bir düzenlemeye asla diyoruz."

Türk-iş’ten Türkiye İş Kurumu Kanunu Tasarısına Tepki

Türk-iş’ten Türkiye İş Kurumu Kanunu Tasarısına Tepki

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim