• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 16 °C

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti
Türk Böbrek Vakfı, Dünya Böbrek Günü'nde çocukların böbrek sağlığını masaya yatırdı.

Türk Böbrek Vakfı, Dünya Böbrek Günü'nde çocukların böbrek sağlığını masaya yatırdı. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Lale Sever, Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi İpek Tanrıyar ve Türk Böbrek Vakfı Destekçisi Hasan Yalnızoğlu, çocuklarla bir araya gelerek böbrek sağlığı için sıvı alımı, tuvalet eğitimi, sağlıklı beslenme ve spor konularının önemine değindiler.

Uluslararası Nefroloji Birliği ISN ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu IFKF'in ortaklaşa düzenlediği ve böbrek sağlığına dair dünyanın en geniş kapsamlı organizasyonu olan Dünya Böbrek Günü, bu yıl 11. kez kutlanıyor. Bu sene seçilen "Böbrek Hastalıkları ve Çocuklar" teması, böbreklerin erken yaşlardan itibaren önemsenmesi gerektiğini ve pek çok yetişkinde ortaya çıkan böbrek hastalıklarının çocukluk çağından kaynaklandığını hatırlatıyor.

İlkokul öğrencilerinin katılımı ile Trump Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, böbrek sağlığının önemi ve bu konuda alınması gereken önlemler anlatıldı.

Gerçekleştirilen etkinlikte söz alan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kuruluşlar tarafından küresel bir sağlık sorunu olarak kabul edilen kronik böbrek hastalığının, dünya nüfusunun %10'unu etkilediğini ve bu durumun önümüzdeki 10 yıl içinde %17 oranında artacağının öngörüldüğünü" söyledi. Timur Erk, bu konuya dikkat çekmek üzere, her yıl Mart ayının ikinci haftasında 100'ü aşkın ülkede Dünya Böbrek Günü etkinlikleri yapıldığını ve bu yılın temasının "Böbrek Hastalıkları ve Çocuklar" olarak belirlendiğini anlattı. Türk Böbrek Vakfı olarak sağlıklı nesiller için sadece Dünya Böbrek Günü'nde değil, her zaman bol su içmenin önemini ve idrar tutmanın zararını vurguladıklarını ifade etti: "Türk Böbrek Vakfı olarak yaklaşık 5 sene önce, bugün 11.'sini idrak ettiğimiz Dünya Böbrek Günü'nün 2016 yılı ana teması olarak seçilen "böbrek hastalıkları ve çocuklar" konusunda adım atarak çok önemli gördüğümüz çocuk eğitimi projesini başlattık. Biz eğitim projemize başlarken toplumsal ölçekte kronik böbrek hastalığı konusundaki bilinç düzeyi son derece azdı. Bugün, çocuk merkezli olarak sürdürdüğümüz genele yönelik eğitimlerde, ülke genelinde 67 okulda 15 binden fazla öğrenciye ulaşmış, onların ve ailelerinin beslenme ve egzersiz alanında alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmiş bulunuyoruz. Yapılan son çalışmaların ortaya koyduğu üzere, kişi başı günde 6 gram olması gerekirken ne yazık ki ülkemizde 18 grama ulaşan tuz tüketim alışkanlığımızın 3 gram düşüşle 15 grama gerilediğini görüyoruz. Bu sonucun da yaygın saha eğitimleri sayesinde elde edilen toplumsal bilinçlenmenin sonucu olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Sadece tuz ve tuzlu gıdaların değil, özellikle glisemik indeksi yüksek mısır nişastası şurubu ile imal edilmiş içecekler ve yiyeceklerin de, çocuklarda obeziteyi ve şeker hastalığı riskini arttırarak kronik böbrek hastalığına yol açan ve toplumsal olarak 7'den 70'e her yaştan bireyin bilinçlenmesini sağlamamız gereken gıdalar olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz."

"ÇOCUKLARA "TUT ÇİŞİNİ, EVDE YAPARSIN" DENMEMELİ"

Etkinliğe katılan İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Sever ise yaptığı konuşmada anne - babalar ve öğretmenler için uyarılarda bulundu: "Çocuklarda böbreklere zarar verebilen hastalıkların başında idrar yolu enfeksiyonu geliyor. Bu hastalıktan korunmak için bol su içmek ve idrarı tutmamak önemlidir. Çocuğunuzun yeterli su içip içmediğinin en iyi ölçüsü idrar rengi ve miktarıdır. İdrar renginin açık sarı ve günlük idrar miktarının da "30 X çocuğunuzun tartısı" kadar olması (yani, 20 kg bir çocuk için 30x20 = 600 ml) yeterli sıvı aldığının işaretidir. İdrarın uzun süre boşaltılmaması mikropların üremesi için uygun bir ortam yaratır, ayrıca böbreklerde basıncı artırabilir. Bu nedenle idrar kesesinin sık olarak boşaltılması (günde 5-7 defa) gerekir. Okul çocuklarının her iki ders arasından birinde "çiş yapma alışkanlığı" kazanması uygundur. Tuvaletlerin kirli olduğu düşüncesi ile çocuklara, ev dışında tuvalete gitmemelerinin tembihlenmesi yanlıştır. Kirli tuvaletten idrar yollarına mikrop bulaşmaz. İdrar yoluna bulaşan mikroplar çoğunlukla dışkı içinde ürerler. Kabızlık, barsaklarda dışkının uzun süre beklemesine yol açarak çok sayıda mikrop birikimine neden olur ve idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırır. Bu nedenle kabızlığın önlenmesi de böbrek sağlının korunması için önemlidir."

Etkinliğe katılan İpek Tanrıyar ise; "Böbrek Vakfı'nı tanıdığım günden bu yana güne bir bardak su içerek başlıyorum ve çocukluğumdan beri doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğanı bol bol tüketiyorum" diye konuştu.

Hasan Yalnızoğlu ise, "Hareket ve sporun hayatımızdaki yeri erken yaşlarda anlamak çok önemli. Ben spora 7 yaşında başladım, bugüne kadar sporu hiç bırakmadım. Şu an 42 yaşında olmama rağmen yaşıtlarıma göre çok daha dinamik ve sağlıklı olduğu söyleyebilirim. Spor hem sağlık için hem de başarının anahtarı disiplin için olmazsa olmazdır" dedi.

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklarda Böbrek Sağlığına Dikkat Çekti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim