• BIST 107.401
  • Altın 173,624
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Tunceli'nin ismi Dersim oluyor

Tunceli'nin ismi Dersim oluyor
Pazar günü Tunceli'yi ziyaret edecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kentte yapacağı konuşmada Tunceli'nin isminin 'Dersim' olarak değiştirileceği müjdesini vereceği öne sürülüyor.

Hafta sonu Tunceli'ye gidecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kentin isminin 'Dersim' olarak değiştirileceğini açıklaması bekleniyor. Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretiyle ilgili www. ankarareview.com sitesinde Başbakan Davutoğlu açıklayacak: Tunceli “Dersim” Oluyor! başlıklı yazı kaleme alan Ömer Şahin şunları dile getirdi:
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pazar günü Tunceli’ye gidiyor. Başbakan’ın gidişi sıradan bir ziyaret olmayacak. “Hoca” tarihi açıklama ve adımlarla ezber bozmaya hazırlanıyor. 
Bu ziyaret kronik hale gelen 'Alevi Sorunu'nun çözümünde bir ‘milat’ bile olabilir.Başbakan Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretini farklı kılan sebeplere gelince… 
Başbakan, Tunceli’ye parti faaliyetinden öte Alevilerin yıllarca dile getirdiği sorunlarına çözüm projesini anlatmaya gidiyor. Gittiği zaman da sadece temennilerini söylemeyecek. Atılacak somut adımları açıklayacak. Başbakanlıkta bir süredir üzerinde çalışılan ve Davutoğlu’nun kamuoyuna açıklamasını Tunceli ziyaretine bıraktığı o kararlar çok önemli. 

 

Davutoğlu, Tunceli’de ne açıklayacak? Alevilere hangi 'müjde'leri verecek? Sürekli “Tunceli” diye yazdığıma bakmayın. Başbakan Davutoğlu oraya gittiğinde “Dersim” diyecek. Hatta “Dersimli kardeşlerim” diye konuşmasına başlayacak. 
Bundan daha önemlisi de şu: Ahmet Hoca’nın büyük sürprizinin yine “Dersim” olacağı söyleniyor. 
Yani , yıllardır oluşturulan beklenti gerçekleşecek. 
Tunceli isminin Dersim olarak değiştirileceği Başbakan tarafından açıklanacak. Bu “iade-i itibar” için Meclis’ten yasa çıkarılacağı ilan edilecek. 
Bu açıklamanın epey gürültü koparması bekleniyor. Bir kaç gün gündemi işgal edecektir. 
Bölgenin adı olan “Dersim”,1935 yılında Tunceli olarak değiştirilmişti. 
“Tunç gibi sağlam insanların yaşadığı yer” anlamına gelen Tunceli için kendi adıyla kanun çıkarılmıştı. 
“Dersim” daha çok Tunceli’de yaşayan Alevilerin beklentisi olabilir. 
Ülke genelindeki Alevi vatandaşların daha önemli öncelikleri olduğunu biliyoruz. 

Bunların başında “cemevlerine yasal statü” geliyor 

Hükümetin o konuda yaptığı çalışmalar hazır. “Alevi Çalıştay“larında tartışılan bazı formüller var idi. Cemevlerine “ibadethane” statüsü verilmesi zor gibi. Cami-cemevini eşitleyecek statüler iktidardan kabul görmüyor. Bunun yerine Cemevlerinin “Vakıf” şemsiyesi altına alınması gündemde… 
Yani “kamu yararına dernek” statüsü ile kamu kaynaklarından, muafiyetlerden yararlandırılacak. 
Cemevlerinin elektrik, su giderlerinin belediye tarafından karşılanması gibi… 
Alevi Dedelerine maaş verilmesine kimi Alevi dernekleri soğuk baksa da hükümet olumlu yaklaşıyor. bin 400 civarında olduğu tahmin edilen Alevi Dedesi imamlar gibi maaşa bağlanacak. 
“Zorunlu Din Dersi” ve ders kitaplarında Alevilere yönelik incitici sözlerin ayıklanması konusunda Ahmet Hoca’nın söyleyeceği sözler olacak! 
Başbakanlık’ta bir süredir “Alevi Sorunu” üzerine çalışılıyor. Devletin resmi belgeleri taranıyor. “www.ankarareview.com” a bilgi veren kaynaklar, Başbakan 
Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretinde Seyit Rıza’ya ilişkin önemli bir açıklama yapabileceğini de söyledi. 
Malum, Seyit Rıza ve 7 arkadaşı idam edildikten sonra mezar yerleri gizlenmişti. “Dersim Katliamı“nın simge ismi Seyit Rıza’nın mezar yeri resmi kayıtlarda 
var ise nerede olduğu Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanabilir. Davutoğlu, en azından mezar yeri tespiti için elinden gelenin yapılacağını açıklayacaktır. 
AK Parti İl Kongresi’ne katılacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretinin en önemli durağının cemevi olacağını da söyleyelim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim