• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Tunceli, Devlet Bahçeli'yi istemiyor

Tunceli, Devlet Bahçeli'yi istemiyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'in Tunceli'ye yapacağı ziyarete kent halkı olumlu bakmıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 28 Kasım Cuma günü Tunceli'ye ziyarette bulunma kararına Tunceliler tepki gösterdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş’ta yaptığı açıklamalara karşın Dersim ile ilgili sert açıklamada bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 28 Kasım’da Tunceli’ye gelme kararı alması Tunceliler'de şok etkisi meydana getirdi. Bahçeli’nin Dersim ile ilgili sarf ettiği sözleri hatırlatan Tunceliler, Bahçeli’nin Tunceli’ye geliş kararını provokasyon olarak değerlendirdi. 

'BAHÇELİ'NİN TUNCELİ'DE NE İŞİ VAR?'

CHP eski il başkanı Kemal Bozkurt, Haber7'ye yaptığı açıklamada 'Bahçeli'nin Tunceli'de işi ne olabilir. Bu yörenin insanına, terörist ve hain diyen biri gelip burada ne söyleyebilir. Bizim isteğimiz siyasiler daha birleştirici söylemler geliştirsin., ayrımcılığa, insanları kin ve düşmanlığa sevkeden sözlerden sakınsınlar. İnsanların geçmişlerde hataları olabilir. Ancak bu hataları daha ne kadar sürdürebilirler. Sayın Bahçeli'nin düşünce yapısı belli. Toplumu ayrıştırıcı söylemleri var. Gelmesine gerek yok' dedi.

TUNCELİLİ VATANDAŞLAR DA TEPKİLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye gitme kararını açıklamasının ardından Tunceli’deki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve vatandaşlar değerlendirmelerde bulundu. Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye geliş kararını provokasyon ve siyasi çekişme sonucu olarak gören Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, “Seyit Rıza’ya, evlatlarına ve ruhuna alçak diyen ve böyle bir dönemde tekrar buraya ziyaret ederim demesi halen bizim acılarımızın üzerinden siyaset yapması anlamına geliyor. Bunlar gerçekten Dersim halkına, inancına ve toprağına saygıları varsa siyasi hesaplaşma içine girmezler. Bu ziyaret kararını provaksyon olarak değerlendiriyorum.” şeklinde konuştu.

Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye gelme kararını sert dille tepki gösteren HDP Tunceli Temsilcisi Fatma Kalsen ise, “Bizim atalarımıza ve önderlerimize hakaret eden bir kişiye Dersim’den verilecek cevap şudur; Sayın Bahçeli’nin bizim atalarımıza yönelik sarf edeceği alçak ve hain hakaretleri kendisine iade ediyoruz. Şayet buraya cesaret edip gelirse bizler de Dersim halkı olarak bir alçak ve haine nasıl muamele edilmesi gerekiyorsa o ölçüde cevap ve karşılık vereceğiz.” dedi.

MHP Genel Başkanın Tunceli’ye gelişine olumlu gördüğünü belirten Hıdır Er ise, “Devlet Bahçeli gelsin. O da barışı savunuyor. Gelsin birlikte barış yapalım.” diye konuştu.
Bahçeli’nin Tunceli’ye geliş kararını yanlış bulduğunu ve gelmesini istemediğini ifade eden Aydın Bulut ise “Dersim il sınırlarından bile içeri girmesin. Giremez de, Bahçeli’nin buraya gelmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye geliş kararına tepki gösteren Aynur Candemir de, “Gençler adına konuşmak gerekirse buraya gelmesini istemiyorum. Tunceli’nin diline, kültürüne ve inancını ve siyasi anlayışına karşı olan bir insan kendisi, buraya gelirse insanlara ne söyleyebilir ki, o yüzden buraya gelmesi saçma bir durumdur.”

Bahçeli’nin Tunceli’ye gelmesini söyleyeceği şeylere bağlı olarak değerlendireceğini belirten Yusuf Demirtaş, “Şimdiye kadar Dersime gelmeyen bir muhalefet partisi liderinin neyi amaçladığı ancak buradaki konuşmasından anlaşılacaktır. Kim gelirse gelsin, insanlara bakış açısı ve insanlara olan sevgisini ne şekilde gösterdiği taktirde anlaşılacaktır.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı Dersim açıklamalarının ardından Avukat Cihan Söylemez, Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat, 1937-38 olaylarında yakınlarını kaybeden Ali Ekber Kaya ve Hüseyin Akgün tarafından kendisine hakaret davası açılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim