• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C

Tügiad-agiad Ortak Toplantısı Yapıldı

Tügiad-agiad Ortak Toplantısı Yapıldı
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi ile Adana Genç İş Adamları Derneği'nin (AGİAD) ilki yaz aylarında Mersin'de gerçekleşen...

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi ile Adana Genç İş Adamları Derneği'nin (AGİAD) ilki yaz aylarında Mersin'de gerçekleşen toplantılarının ikincisi Adana'da Sheraton Otel'de yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan AGİAD Başkanı Sefa Noyaner, ekonomik yönden tıkanan Marmara Bölgesi'nin tek alternatifinin Doğu Akdeniz olduğunu belirterek, "Türkiye genelinde katma değeri yüksek nitelikli yatırımlar için en doğru adres Doğu Akdeniz'deki Adana-Mersin hinterlantıdır. Adana ve Mersin'in güçlerini birleştirmeleri halinde gelişmeleri daha yüksek bir ivme kazanacaktır" dedi.

TÜGİAD ve AGİAD'ın birlikte gerçekleştirdikleri toplantının konusunu ağırlıklı olarak her iki derneğin ortak projeleri oluşturdu. Oldukça verimli geçen toplantılar nedeniyle TÜGİAD Çukurova Şubesi Başkanı Armağan Öner, AGİAD Başkanı Noyaner ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

Toplantıda bir konuşma yapan AGİAD Başkanı Sefa Noyaner, Adana-Mersin hinterlantının, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın hatta tüm dünyanın gelişmeye en açık bölgesi durumunda olduğunu belirtti. Komşu şehirler olan Adana ve Mersin'in birbirlerine yakınlık, aralarındaki kolay ulaşım ağı, kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığına uygunluğu, her mevsim uygun ve benzer iklim tarzı göstermeleri nedeniyle yatırımcılar için çok cazip bir yatırım noktası olacağını kaydetti.

GÜÇBİRLİĞİ DAHA RAHAT YOL ALDIRIR

Adana ve Mersin'in birlikte güç birliği yapmaları halinde daha rahat yol alacaklarını kaydeden AGİAD Başkanı Sefa Noyaner, "Doğu Akdeniz'de Adana ve Mersin'i içine almayan bir gelişme bölgesi düşünülemez. Her iki şehir de gerek sanayi geçmişleri, gerek geniş ölçekli hava ve deniz limanlarına sahip olmaları, transit taşımacılık geleneği içinde yer almaları gerekse uygun yatırım iklimi nedeniyle bugün ekonomik, sanayi ve trafik açısından tıkanmış olan Marmara Bölgesi'nin tek alternatifidir" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN AVANTAJLI YATIRIM BÖLGESİ

Bölgenin Türkiye'nin en avantajlı yatırım bölgesi olduğunu vurgulayan Noyaner, "Adana-Mersin hattı Asya, Ortadoğu, Kafkas ülkeleri ve Afrika pazarlarının ortasında yer alması, bereketli toprakları, uygun iklimi, büyük limanları barındırması, Mersin ve Yumurtalık Serbest Bölgesi, BTC tesisleri, Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi, karayolu, demiryolu, havayolu ve deniz taşımacılığına uygunluğu yatırım için avantajlı konumunu korumaktadır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim