• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Torlak, işsiz su ürünleri mühendislerine sahip çıkılmalı

Torlak, işsiz su ürünleri mühendislerine sahip çıkılmalı
MHP İstanbul Milletvekili D. Ali TORLAK TBMM’de yaptığı konuşmada; işsiz Su Ürünleri Ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sahip çıkmasını istedi.

MHP İstanbul Milletvekili D. Ali Torlak TBMM’de su ürünleri mühendisleri ve teknikerleri ile balıkçılık teknolojisi mühendislerinin sorunları hakkında gündem dışı yaptığı konuşmada işsiz su ürünleri mühendisleri ve teknikerleri ile balıkçılık teknolojisi mühendislerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda istihdamı için Hükümete seslendi.

Mecliste yaptığı konuşmada; Su Ürünleri Türkiye'nin önde gelen ve geliştirilmesi gereken temel sektörlerindendir diye konuşan MHP’li Torlak.

Bu sektörün sağlıklı bir gelişme gösterebilmesi için de su ürünleri mühendislerinin önemi yadsınamaz ölçüdedir. Ancak, su ürünleri mühendisliği eğitimi, eğitim serüveninde 32'nci yılına girmesine rağmen hâlâ hak ettiği yerde değildir. Özel sektörü rekorlara koşturan bu vasıflı insanlar gençliklerini ve ömürlerini verdikleri bu sektörde devlet nazarında yeterli itibarı maalesef görememişlerdir diyerek sektörün dinamosu olan mühendislerin önemini vurguladı.

Kanuna aykırı olarak yapılan aşırı ve kaçak avcılıkların tespit edilememesi sebebiyle doğal stoklar tükenmektedir. Dolayısıyla ülkemizin tarım alanına yakın, 25 milyon hektar su ürünleri istihsal alanı bulunmasına rağmen; yetersiz su ürünleri mühendisi istihdamından dolayı; Dünya su ürünleri toplam üretiminin 31’nci sırasında ancak yer alabilmiştir.

O nedenle yetişmiş, binlerce su ürünleri mezunu; Bakanlığın insiyatif kullanmasını istemektedir. Bakanlıkta çalışan mühendisler de; sadece balık boyu ölçmek yerine; hak ettikleri yetkilerin bir an evvel verilmesini beklemektedir.

Bu itibarla, sektörde sevk ve idarenin başında işi bilen bir su ürünleri mühendisi ve ekibi olmalıdır, su ürünleri mühendislerinin tüm hak ve yetkileri kendilerine iade edilmelidir. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bile 3-5 su ürünleri mühendisi ile işleri takip etme yanlışından vazgeçilip derhâl bu mühendis arkadaşlarımızın istihdam sayısı ve sektör üzerindeki etkinlikleri artırılmalıdır.

Su ürünleri kooperatiflerinde doğru kayıt sistemini geliştirme adına sözleşmeli tarım danışmanı olarak su ürünleri mühendisleri görevlendirilmelidir. Meslek kanunu çıkartılarak bir an önce yasalaşması sağlanmalıdır diyerek sektörün içinde bulunduğu sorunlara yönelik Milliyetçi Hareket Partisi olarak Hükûmetin gerekli hassasiyeti göstermesini beklediklerini belirterek bu sorun çözülene kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

http://www.istabulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim