• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 20 °C

Torbalı’da Mermercilikte Önemli Adım

Torbalı’da Mermercilikte Önemli Adım
İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı mermer sanayisinin yoğunlaştığı Karakuyu Bölgesi'nde, imar sorununu çözecek planlama çalışmalarında sona gelindi.

İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı mermer sanayisinin yoğunlaştığı Karakuyu Bölgesi'nde, imar sorununu çözecek planlama çalışmalarında sona gelindi.

Tarım ve sanayide kaydettiği büyümeyle dikkatleri üzerine çeken Torbalı ilçesinde, mermer sanayisi içinde önemli bir adım atıldı. Mermer sanayisinin yoğunlaştığı Karakuyu Bölgesi'nde 100 hektarlık alanın imar sorununu çözecek planlama çalışmalarında sona gelinirken, Torbalı Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü'de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Karakuyu Mahallemiz sınırları içerisinde kalan, Kemalpaşa yoluna cepheli halk arasında "Torbalı mermer sanayi" olarak bilinen ve 2007 yılından beri üst ölçekli planlarda 1/100 bin ve 1/25 bin planlar) sanayi alanı olarak belirlenen yaklaşık 100 hektar alanın 1/5 bin ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı bulunmamaktadır. Ayrıca, bahse konu alan içerisinde Karakuyu Beldesi zamanında yapılan mevzii imar planlarına göre yapılaşmasını tamamlamış ve ruhsatlarını almış sanayi tesisleri de bulunmaktadır. Üst ölçekli planlarda (1/100 bin ve 1/25 bin planlar) sanayi alanı olarak belirlenen yaklaşık 100 hektar alana ilişkin planlama çalışmaları başlatılmış olup ilgili kurumlardan planlama çalışmalarına esas görüşleri istenmiş, hali hazır harita işi ve imar planına esas jeofizik-jeolojik etüt işlerinin yapımına başlanılmıştır. Hali hazır harita işi ve imar planına esas jeofizik-jeolojik etüt işlerinin tamamlanması akabinde belediyemizce imar planları hazırlanarak bölgede yapılaşmaya ve istihdama imkan sağlanacaktır" şeklinde ifadelerine yer verildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise Torbalı Belediyesi tarafından sürdürülen imar düzenlemeleri ile hem mevcut yatırımcıların üretim potansiyelini arttırabileceğini, hem de yatırımcılar için yeni alanların oluşacağını belirterek şunları söyledi:

"Torbalı Belediye Başkanı Sayın Adnan Yaşar Görmez ilçedeki yatırımcıların sorunlarıyla hem birebir ilgileniyor, hem de bürokraside karşılaştıkları sorunları gideriyor. Kendimizi ve Torbalı halkını bu anlamda çok şanslı buluyorum. Adnan Başkan günü kurtarmak yerine, siyasi kaygılardan uzak şekilde en zor sorunları çözmeye çalışıyor. Biz mermerciler olarak Başkanın bu çabasına, mermerde ihracat rekorları kırarak,yeni fabrikalar kurarak cevap vermek istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim