• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 20 °C

'Teröriste özgürlük olur mu'

'Teröriste özgürlük olur mu'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İş adamımızı öldüren terörist, Brüksel'de elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor. Kendisini istedik, aldığımız cevap; 'Biz, özgürlüklerden yanayız'. Teröriste özgürlük olur mu? Öldürülen insanın hakkını kim savunacak?" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington'da, düşünce kuruluşu Brookings Entitüsü'nde "Küresel Sınamalar ve Türkiye'nin 2023 Hedefleri" başlıklı bir konuşma yaptı.

Diyarbakır'da güvenlik güçlerini hedef alan terör saldırısının gerçekleştiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'da güvenlik güçlerimizi hedef alan terör saldırısını en şiddetli şekilde lanetlediğimi belirtmek istiyorum. Hain saldırıda 7 emniyet mensubumuz şehit oldu, 13 emniyet mensubumuz ve 14 sivil vatandaşımız yaralandı. Bu saldırılar, bizim terörle mücadele azmimizi kesintiye uğratmayacaktır. Terör örgütü, köşeye sıkıştıkça bu tür eylemlerle alçak ve kirli yüzünü de ifşa etmektedir. Milletimizin basireti ve desteğinin yanında, güvenlik güçlerimizin kararlılıklarıyla inşallah terör belasını bu ülkenin önünde bir engel olmaktan çıkaracağız."

"Tahammülümüz kalmamıştır"

Terörün, Türk vatandaşlarını hedef almayı sürdürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, "Çeşitli kılıflar altında himaye gören terör, maalesef aldığı bu cesaretle ülkemizi, vatandaşlarımızı hedef almayı sürdürüyor. Bizim, buna tahammülümüz kalmamıştır. Bu saldırıların, Avrupalı ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın PKK terör örgütünün ve uzantılarının geçek yüzlerini görmelerine vesile olmasını diliyorum." dedi.

"Hakkın ülkemize teslim edilmesini bekliyorum"

Türkiye'nin, dünyanın en eli kanlı terör örgütlerinin ortak hedefi durumunda olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Buna rağmen demokrasiden, özgürlüklerden, hukuk devletinden taviz vermeden mücadelemizi sürdürüyoruz. Maruz kaldığı yüksek birçok terör tehdidiyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından Türkiye'den daha ileri standartta bir ülke yoktur. Bu hakkın, ülkemize ve milletimize teslim edilmesini özellikle bekliyorum."

"Hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz"

İslam dininin terörizmle ilişkilendirilmesi eğilimiyle karşı karşıya bulunulduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Antisemitizme karşı olduğumu başbakanlığımın ilk yılında açıklamış bir liderim. Aynı şeyi Batı'dan bekliyorum. Onların da İslamofobiayı aynı şekilde insan suçu olarak açıklamaları gerekir. Bu dinin bir mensubu, bir Müslüman olarak bütün bu iddiaları reddediyoruz. Esasen hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz. Terör gibi dünyanın her yerinde insanları hedef alan bir vahşetin hangi dinde yeri olabilir? Lunapark'ta oyun oynayan, annesinin elinden tutup pazara giden çocukları öldüren bir anlayışın hangi dinde yeri olabilir?"

"Teröriste özgürlük olur mu?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki terör eylemlerini gerçekleştiren teröristlerin iadesine ilişkin, şunları kaydetti:

"Güçlü bir iş adamımızı öldüren bir terörist, şu anda Brüksel'de elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor. On yıl oldu, biz kendisini istedik ve bu isim hala bize teslim edilmedi, teslim edilmiyor. Bunu, kendileriyle bir araya geldiğimizde söylediğimizde aldığımız cevap şu; 'Biz, özgürlüklerden yanayız'. Bu nasıl özgürlük? Teröriste özgürlük olur mu? O, öldürülen insanın hakkını kim alacak, kim savunacak? Nasıl bir özgürlük bu? Bunu, düşünce özgürlüğü olarak bize tanımlıyorlar."

"Erdoğan'a karşı illegal bir görüntü sergiliyorlar"

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye'de cezaevlerinde anayasayla teminat altına alınan basın hürriyeti kapsamında hükümlü ve tutuklu hiçbir gazeteci bulunmadığını söyledi.

Erdoğan, "Bunlar, buralarda çok farklı şekilde ifade ediliyor. İçeri girerken, orada bazı bağıran çağıranları gördüm. O bağıran çağıranlar da bu işi bildikleri için bağırıp çağırmıyorlar. Türkiye'de ilk defa yapılmış, halkın seçtiği cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan'a karşı burada illegal bir görüntü sergiliyorlar." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim