• BIST 115.147
  • Altın 163,939
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 12 °C

Tepebağ Kazısı Adana’nın Tarihini Yeniden Yazdıracak

Tepebağ Kazısı Adana’nın Tarihini Yeniden Yazdıracak
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Şahin,...

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Şahin, Tepebağ kazılarında Geç Tunç Çağı'na kadar kesintisiz iskanın olduğunun anlaşıldığını belirterek, bundan sonra 10 metre dolgudan elde edilecek bulguların Adana ve Çukurova Bölgesi'nin tarihinin yeniden yazılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Dr. Şahin, ÇÜ Adana Halk Kültür Evi'nde gerçekleştirilen konferanslar dizisi kapsamında "Adana Tepebağ Höyük Kazısı" konulu sunum yaptı.

Son yıllarda kimliklerini kanıtlama çabası içine girmiş bazı Avrupa kentlerinde kentsel arkeoloji çalışmalarının hız kazandığını belirterek sunumuna başlayan Dr. Şahin "Urban Archaeology" olarak adlandırılan bu kavramın, bir kentin kökeni ve daha eski dönemlerini aydınlatmasına yönelik bilimsel bir çalışma olduğunu söyledi. Dr. Şahin, bununda "Kentin Arkeolojisi" olarak yorumlandığını bildirdi.

Adana'nın tarih ve arkeolojisini ortaya koymanın bu anlamda büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Şahin, "Adana kent merkezinde yer alan Tepebağ Höyüğü bu tür araştırmalar için ideal bir başlangıçtır. Doğudan Seyhan Nehri ile sınırlı olan höyük 360x620 metre ölçülerinde olup, aşağı şehir ile birlikte 20 hektarlık bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 15 metrelik yükseltiye sahip olan Tepebağ, bölgedeki en büyük höyüklerden biridir" dedi.

KAZILARA 2013 YILINDA BAŞLANDI

Çok büyük zorluklar aşıldıktan sonra, Tepebağ Höyük'teki ilk kazılara kendisinin bilimsel danışmanlığında 2013 yılında başlanabildiğini belirten Dr. Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile başlatılan kazıların, Adana Arkeoloji Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin maddi katkıları ile sürdürüldüğünü söyledi.

Tepebağ'da ilk olarak, höyüğün en üst tepe kısmında kamulaştırma çalışmaları yapılarak burada yer alan niteliksiz yapıların kaldırıldığını hatırlatan Dr. Şahin, kazı yapabilecek boş alanın oluşturulmasından sonra bu alanda, höyük üzerinde yer alan ve çoğunluğu 18. yüzyıla ait olan tarihi yapıların koruma altına alındığını söyledi. Dr. Şahin, "Höyükte şimdiye kadar yapılan çalışmalarda yüzeyden yaklaşık 5 metre derinliğe kadar inilmiş ve bu çalışmalarda 6 kültür tabakası saptanmıştır. Buna göre inilen derinlikte, günümüzden yaklaşık 3500 yıl öncesine yani Geç Tunç Çağı'na kadar kesintisiz iskanın olduğu anlaşılıyor" dedi.

"BULUNTULAR SEYHAN NEHRİ'NİN DENİZ AŞIRI TİCARETTE ÖNEMLİ ROL OYNADIĞINA İŞARET EDİYOR"

Osmanlı, Ortaçağ, Bizans, Roma, Hellenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağ'larına ait tabakalarda her dönemin sosyokültürel ve sosyoekonomik yaşamına ışık tutan mimarinin yanı sıra; pipolar, ağırlıklar, kandiller, sikkeler, amphoralar, unguentarium, figürinler ve çeşitli çanak çömlek parçaları bulunduğunu belirten Dr. Şahin, "Kazılarda ortaya çıkarılan kültür tabakalarındaki buluntular uzak bölgeler ile yoğun ticari ilişkilerin kurulduğunu gösteriyor. Bu durum yerleşimin hemen doğusundan akan Seyhan Nehri'nin önceki dönemlerde deniz aşırı ticarette önemli bir rol oynadığına işaret ediyor" diye konuştu.

Tarihte Adana ismine ilk kez M.Ö. 2 bin ortalarına tarihlendirilen Boğazköy metinlerinde rastlanıldığını belirten Dr. Şahin Tepebağ'da sürdürülen kazılarda, Adana kentinin ilk yerleşim yerinin burası olduğu konusunda önemli kanıtlar sunulduğunu savundu. Dr. Şahin, "Titizlikle sürdürülen kazıların devam etmesi halinde, bundan sonra kazılması planlanan 10 metre dolgudan elde edilecek bulguların Adana ve Çukurova Bölgesi'nin tarihinin yeniden yazılmasına katkıda bulunacağı aşikardır" ifadelerini kullandı.

Tepebağ Kazısı Adana’nın Tarihini Yeniden Yazdıracak

Tepebağ Kazısı Adana’nın Tarihini Yeniden Yazdıracak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim