• BIST 94.437
  • Altın 194,314
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Suriye için kampanya başlatıldı

Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf ve derneğin katılımıyla düzenlenen kampanya başlatıldı.
Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, HAK-İŞ, Diyanet Vakfı, Memur-Sen ve Anadolu Ajansı ile İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf, dernek ve meslek örgütünün katılımıyla "Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyası başlatıldı.
 
"Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyasının tanıtımı, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.
 
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri ve İnsani Yardım Platformu Koordinatörü Ali Kurt, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye'de Mart 2011'de başlayan ve yaklaşık 3 yıldır devam eden iç çatışmaların olanca hızı ve acımasızlığıyla devam ettiğini, 150 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 6,5 milyon insan kendi ülkesinde mülteci durumuna düşerken, 3 milyon kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığını anlattı.
 
Savunmasız insanların türlü işkenceyle nasıl katledildiğini gösteren fotoğrafların, Cenevre-2 görüşmeleri öncesi dünyanın gözleri önüne serildiğini belirten Kurt, şöyle devam etti:
 
"Bu ölçüsüz savaştan kaçan 1 milyona yakın kardeşimiz ülkemize sığındılar. Çoğu kadın ve çocuktan oluşan bu insanların her şeye ihtiyacı var. Suriye içinde kalanlar daha zor durumdalar. Ağır kış ve savaş şartlarının acımasız gerçekleştiği tüm tartışmaların ötesinde karşımızda duruyor. Her gün yüzlerce insan ölürken, aslında insanlık ölüyor. Mazlumun dini, inancı, ırkı hiç önemli değildir. Maalesef hür dünya, tamamen kendi bölgesel çıkarları istikametinde hesap yaparken, insanlık onuru tüm insanların gözü önünde hoyratça çiğneniyor."
 
"Kardeşlerimize ellerimizi uzatıyoruz"
 
Ali Kurt, sivil toplum kuruluşları olarak olumsuz şartlar karşısında daha nitelikli bir yardım koordinasyonu temin etmek için İDSB koordinatörlüğü ve AFAD desteğinde şekillenen "İnsani Yardım Platformu" çatısı altında toplandıklarını anlattı. Kurt, "Meslek kuruluşlarımızın, vakıf ve derneklerimizin de katılımı ve desteğiyle başta çocuklar olmak üzere, özellikle kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olmak için 'Sana İhtiyacım Var' adı altında yeni bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Gerek ülkemizde gerekse Suriye toprakları içinde evini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize bu kampanya ile ellerimizi uzatıyoruz" diye konuştu.
 
"Tek amaç, dara düşen insana yardım etmek"
 
AFAD Müdahale Daire Başkanı Fatih Özer ise geçen yıl "Suriye için... Bir Ekmek Bir Battaniye" kampanyasının düzenlendiğini hatırlatarak, AFAD koordinasyonunda elektronik yardım dağıtım sistemi üzerinden yardım kuruluşlarının katkılarıyla 170 milyon liranın üzerinde ayni ve nakdi yardımın, barınma merkezlerinin dışında bulunan Suriyeli mağdur halka ilaç, battaniye, su olarak ulaştığını anlattı.
 
Suriye'de yaklaşık 10 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı bulunduğunu, bunun 6,5 milyonunun evlerini terk etmek zorunda kaldığını, 3 milyonunun da komşu ülkelere sığındığını kaydeden Özer, "Suriye dışına kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin dörtte üçü kadın ve çocuklardan oluşmakta, 1 milyondan fazla çocuk zor şartlar altında hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Suriye'de maalesef ağır kış şartlarından ve açlıktan çocuk ölümleri yaşanmaktadır" bilgisini verdi.
 
Özer, tek amaçlarını "dara düşen insana yardım etmek, zorluğu olana el uzatmak" şeklinde açıklayarak, devletin tüm kurumlarının mazlum Suriye halkına insani yardım ulaştırmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına destek olduğunu belirtti.
 
Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının, uluslararası nitelik taşıdığını dile getiren Özer, "Bu çalışmalar, daha da yayılırsa her noktada her türlü desteği vermeye, kolaylaştırıcı bir rol üstlenmeye hazırız. Bu çerçevede başlatacağımız yardım kampanyasıyla yapılacak insani yardım organizasyonlarını devlet, millet kaynaşmasının önemli bir tezahürü, sivil toplum kuruluşları ve medyanın buluştuğu çok önemli bir platform olarak görüyoruz" dedi.
 
AFAD'ın çalışmaları 
 
Fatih Özer, Nisan 2011'den itibaren Suriye'den Türkiye'ye gelen Suriyelilerin 10 ilde AFAD tarafından kurulan ve yönetilen toplam 22 geçici barınma merkezinde barındığını belirterek, şu bilgileri verdi:
 
"AFAD barınma merkezlerimizdeki 215 binden fazla Suriyeli'nin yanı sıra ülkemizin farklı illerinde bulunan yaklaşık 500 bin Suriyeli vatandaşımızın da ihtiyaçlarının karşılanması koordine edilmektedir. Barınma merkezlerinde kurulan dinlenme merkezleri, çocuk ve oyun parkları, televizyon odaları ve internet hizmetleriyle Suriyeli misafirlerimizin boş zamanlarını değerlendirmeleri sağlanmaktadır. Kamplarımızda market, ısınma, güvenlik, ibadet, altyapı, haberleşme, tercümanlık, psikososyal destek ve bankacılık hizmetleri de verilmektedir.
 
Kurduğumuz 20 sahra hastanesinde sağlık hizmetleri de sunmaktayız. Bugüne kadar Suriyelilere 2 milyondan fazla poliklinik hizmeti sunulmuş, 35 bin 200 cerrahi müdahale yapılmıştır. Günlük ortalama 10 bin kişiye poliklinik hizmeti verilmektedir. Kamplarımızda toplam 8 bin 458 doğum gerçekleşmiştir. Yaklaşık 50 bin Suriyeli çocuk ve gence 693 derslikte, kreş, ilköğretim ve lise düzeyinde 377'si Türk toplam bin 923 öğretmen tarafından eğitim verilmektedir. Barınma merkezlerimizde yetişkinlere yönelik 139 mesleki eğitim kursunda bugüne kadar 27 bini aşkın kursiyer eğitim görmüştür. Yardımlarımız sadece ülkemizde bulunan Suriyelilerle sınırlı kalmamakta sınırın diğer tarafında da BM gözetiminde uluslararası yasalara uygun olarak kesintisiz biçimde devam etmektedir."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim