• BIST 111.575
  • Altın 174,258
  • Dolar 4,0379
  • Euro 4,9676
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 22 °C

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracata Uçacak

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracata Uçacak
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, 2023 yılı ihracat hedeflerine Türk Hava Yolları ile uçacak.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, 2023 yılı ihracat hedeflerine Türk Hava Yolları ile uçacak.

THY'nin direkt sefer koyduğu destinasyonlarda ihracatını katlayarak arttıran Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Temel Kotil'i ziyaret ederek THY'nin sektöre desteğini arttırma talebinde bulundu.

Son yıllarda hava kargoda THY'nin yapıcı yaklaşımı sayesinde iyi bir düzeye gelindiğini belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, özellikle 2015'de yaşanan siyasi gelişmelere bağlı olarak ihracatın düştüğünü, bu düşüşün durdurulması için Turkish Cargo'dan destek beklentilerini THY Genel Müdürü Temel Kotil'e aktardıklarını kaydetti.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak 2023 yılı için 5 milyar dolar ihracat hedefleri olduğuna işaret eden Kızıltan, "Sektörümüz yıllık ortalama yüzde 12 büyüme ritmini yakaladı. 5 Milyar Dolar ihracat hedefine ulaşabilmesi için su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ihracat pazarlarına yapılan kargo taşımacılığında destek talep ettik. Özellikle ABD pazarında THY'nin desteğiyle su ürünleri sektörünün ihracatı son 5 yılda 5 kat artış gösterdi. Aynı başarıyı başka pazarlarda da yakalamak istiyoruz" diye konuştu.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu olarak, THY Genel Müdürü Temel Kotil'den Amerika Birleşik Devletleri -New York ve Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai uçuşları için kargo kapasitelerinin yeterli olmadığı dikkate alınarak geniş gövdeli uçaklar istediklerini anlatan Kızıltan, ayrıca Atlanta- Seattle ve Angola-Luanda'ya hat açılmasına öncelik verilmesi konusunda talepte bulunduklarını sözlerine ekledi.

KOTİL: "TÜM DÜNYAYA BALIK TAŞIMAK İSTİYORUZ"

Turkish Cargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir ve Turkish Cargo Pazarlama ve Satış Müdürü Ömer Faruk Kılıç ile birlikte Su Ürünleri Sektör Kurulu'nu ağırlayan THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünü teşvik etmek için gayret göstereceklerini, THY olarak dünya çapında balık taşıyıcısı olmak istediklerini ifade etti. Kotil, "Bu çerçevede çalışma yapıyoruz. Hatta yeterli ürün olan destinasyonlar için kargo uçağı tahsis etme seçeneklerimiz arasında" dedi.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu'nun THY Genel Müdürü Temel Kotil'i ziyaretinde Turkish Cargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir, Turkish Cargo Pazarlama ve Satış Müdürü Ömer Faruk Kılıç, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Sinan Kızıltan, İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Alican Yamanyılmaz, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Selçuk Şaban ve Şube Müdürü Gülden Polat Şaban ve Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Serap Ünal katıldı. Toplantıda THY yönetimine su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ile ilgili sektörel sunum yapıldı.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörünün yıllar itibariyle ihracat rakamları ise şöyle; 2012 yılında 1 milyon 664 bin 277 dolar, 2013 yılında 1 milyon 988 bin 154 dolar, 2014 yılında 2 milyon 277 bin 467 dolar ve 2015 yılında 1 milyon 814 bin 907 dolar.

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracata Uçacak

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracata Uçacak

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracata Uçacak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim