• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Sözlü: "Türk Kadını Ve Türk Erkeği Geleceğe Birlikte Yön Verecek"

Sözlü: "Türk Kadını Ve Türk Erkeği Geleceğe Birlikte Yön Verecek"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadının toplumun her katmanında çok sayıda ve daha aktif yer almasını...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadının toplumun her katmanında çok sayıda ve daha aktif yer almasını sağlamak adına farkındalığın oluşturulduğu bir tarihe dönüşmesinin önemine değindi.

Öldürülen, fiziksel ve psikolojik şiddete uğrayan kadın sayısındaki artışın da ürkütücü boyutlarda olduğunu belirten Başkan Hüseyin Sözlü, şiddet sarmalını önleyecek tedbirlerin hem kanuni açıdan, hem de sosyolojik yönden alınmasının kaçınılmaz hale geldiğini ifade etti.

Kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasının, Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğunu belirten Başkan Hüseyin Sözlü, "Köklü demokrasilerde, zengin toplumlarda kadının hemen her alanda aktif ve yoğun şekilde bulunduğunu görüyoruz. Cumhuriyetin Kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş Türkiye'nin temellerini atarken, kadının ve erkeğin, toplumun eşit tarafları haline gelmesi için çok büyük yeniliklere imza atmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Kadını'na tanıdığı hak ve özgürlükler aynı ivmeyle devam etseydi, bugün ülkemizdeki durum çok farklı olabilirdi. Günümüzde hepimize düşen, Türk Kadını'nın çağdaş toplumlardaki hak ve özgürlüklere ulaşması için, karar alma mekanizmalarında, toplumun her katmanında daha fazla yer edinmesi adına çaba göstermektir. İş dünyasında, siyasette ve hayata dair her alanda kadının, erkekle birlikte eşit fırsatlara ulaşabilmesi çok önemlidir. Hatta kadın lehine pozitif ayrımcılık, hedeflenen amaca daha çok hizmet edecektir" dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bir toplum, bir millet; erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin?" sözlerini hatırlatan Başkan Hüseyin Sözlü, Türk kadını ve Türk erkeğinin el ele, yan yana çalışarak toplumu inşa ettiğini, geleceğe de birlikte yön vereceklerini vurguladı. Başkan Sözlü, "Kadın ve erkeğin olabildiğince eşit olduğu, kadına yönelik şiddetin, engellemelerin eğitim ve kanunlarla en aza indirgendiği bir Türkiye için devlet kurumlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle işbirliğine, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman hazırız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim