• BIST 115.744
  • Altın 171,609
  • Dolar 3,9739
  • Euro 4,8995
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 17 °C

Sigarayı bırakmak için kararlı olun

Sigarayı bırakmak için kararlı olun
Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Önder Esen, sigara içme nedenlerinin aksine, sigarayı bırakmak için de geçerli ve güçlü nedenlerin olduğunu söyledi.

Esen, sigara içen kişinin kendisine neden sigara içtiğini, neden içme ihtiyacı duyduğunu sorması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “İçenlere neden içiyorsun diye sorduğumuzda, cevaplar genelde benzer oluyor. Sıkıntılarıma iyi geliyor, öfkemi yatıştırıyor, kendimi daha rahat hissediyorum, tek eğlencem, oyalanmamı sağlıyor, tadı hoşuma gidiyor, sohbet esnasında iyi gidiyor gibi cevaplar alıyoruz. Sigara içen kişiler açısından baktığımızda gerçekten iyi nedenler ve böyle faydalı bir şeyse herkese tavsiye etmek gerekir.

Sigara içmeyenler bu zevklerden mahrum kalmasınlar onlarda başlasın diye düşünmek lazım. Oysa tam tersi hiçbir tiryaki bu tavsiyelerde bulunmuyor. Aksine sigarayı bırakmak istiyor. Neden bırakmak istiyorsun diye sorduğumuzda da benzer cevaplar alıyoruz. Örneğin sağlığıma zarar veriyor, toplumda hoş karşılanmıyor, çocuklarıma, torunlarıma kötü örnek olduğumu düşünüyorum, üstüm başımın sigara kokmasından hoşlanmıyorum, maddi külfeti arttı, artık bana yakışmadığını düşünüyorum gibi cevap veriyorlar. Görüldüğü gibi içme nedenlerinin yanında bırakma nedenleri de çok geçerli ve güçlü nedenlerdir.”

‘SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN RİSK ALIN'

Sigarayı bırakmak isteyenlerin içme nedenlerinden vazgeçmeyerek risk almadıklarını anlatan Esen, “Sigarayı bırakamama nedenlerine bakacak olursak bunun çok değişik nedenleri olmakla birlikte basitçe formülüze edersek düşülen tuzakla ilgili olduğunu görebiliriz, bırakma nedenleri ne kadar sağlam olsa da içme nedenlerinin yanıltıcılığı nedeniyle risk almaktan vazgeçemiyoruz.

Uyguladığımız psiko terapilerde bu yanılgıların farkına varmasını sağladığımız bağımlıların sigarayı daha kolay bıraktıkları ve bu kararlarından dolayı da oldukça memnun kaldıklarını gözlüyoruz” dedi.
Psikolog Önder Esen, sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyelerde de bulundu: "Bundan sonra hayatınıza sigara içen birisi olarak devam etmek istemediğinizi düşünün ve yüksek sesle ifade edin. Karar verin. Unutmayın bu sizin tercihiniz kendiniz için bir şeyler yapma kararı veriyorsunuz. Sigara bırakma günü belirleyin. Korkmayın. Birçok kişi kurtulmayı başardı ve çok memnun, biraz cesur olursanız sizde başarabilirsiniz. 
Harekete geçin.

Sigaradan kurtulmak bu güne kadar yaptığınız en iyi iş olabilir hayatınıza yenilikler girecek, kendinize güven gelecek, spora başlayacaksınız. Zorlandığınız anlar sağlığınızın her geçen gün daha iyiye gittiğini, ekonomik kazançlarınızın olduğunu düşünün. Unutmayın! Bırakma sürecinde tekrar başlamanız için tuzaklar karşınıza çıkacak uyanık olun ve sizi kandırmasına izin vermeyin. Bunu da unutmayın! Sigarayı bıraktığınızda sorunlarınız ortadan kalkmayacak sadece sorunlarınızla sigara kullanmadan baş etmeyi öğreneceksiniz.”

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim