• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

Sigara içenlere daha fazla ağrı kesici veriliyor

Sigara içenlere daha fazla ağrı kesici veriliyor
Sigara içiyorsanız dikkat! Çünkü yapılan bir araştırma sigara içenlere daha fazla anestezi ve ağrı kesici verildiği ortaya koydu.

Söz konusu araştırma Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan Öztürk ve arkadaşları tarafından gerçekleştirildi.

Sonuçları Berlin’de yapılan Avrupa Anestezi Kongresi’nde açıklana araştırmada bir grup hasta üzerinde yapıldı. Sonuçlar ise sigara içenlere ve pasif içicilere verilen anestezi ve ağrı kesici miktarının, sigara içmeyenlere göre daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Sigara içenlere daha fazla anestezi gerekiyor

Araştırmaya göre ameliyat sırasında hiç sigara kullanmayanlara göre, sigara bağımlılarına yüzde 33, pasif içicilere ise yüzde 20 oranında daha fazla anestezi gerekiyor.

Doç. Dr. Erdoğan Öztürk, sigaranın içerisinde insan hayatını etkileyen yaklaşık 4 bin madde bulunduğunu belirterek, bunların birçoğunun kansere neden olan maddeler olduğunu söyledi.

Bu durumun anestezik maddelere karşı bir etkileşimi olup olmadığını merak ederek bu araştırmayı yapmaya başladıklarını dile getirerek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Hastalara eşit anestezi derinliği oluşturdu  

“Araştırmamızı aynı cerrahi tedaviyi gören, yani aynı ağrı çeşidine sahip hastalarda yaptık. Böylece sınıflandırma azaldı.

Bütün hastalarımızda eşit anestezi derinliğinin sağlanması için anestezi derinliğini ölçen özel bir cihazla ölçüm yaptık ve farklılıkları ortadan kaldırarak hepsinde eşit anestezi derinliği sağladık. Ameliyatın sonunda hastalardaki anestezik ve analjezik tüketimine baktık.”

Hastalar farklı gruplara ayrıldı

“Sonuçlarda farklılıklar gördük ve gruplara ayırdık. Bunu yaparken nikotinin insan vücudunda dönüştüğü kotin maddesini ölçtük. Sonuç olarak kotin maddesi kullanımına göre ayrılan gruplarda anestezi tüketiminin paralellik sağladığını gördük.

Yani en fazla anestezi tüketimi sigara içenlerde, en az anestezi tüketimi sigara içmeyenlerde, sigaraya maruz kalanlar da sigara içenlere yakın derecede anestezi tüketimine ihtiyaç duyulduğunu gördük.

Bu çalışma sayesinde içenlerin yanında sigara dumanına maruz kalanların da sigaradan yüksek oranda etkilendiğini görmüş olduk” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim