• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Şiddetli böbrek ağrısına, ağrısız çözüm

Şiddetli böbrek ağrısına, ağrısız çözüm
Erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat fazla görülen böbrek taşları, dayanılması zor şiddette ağrılara yol açıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ve yazın su tüketiminin azalması nedeniyle böbrek taşı vakalarında artış yaşanıyor.

Böbrekte taş oluşumu birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Sorun, sıcak iklimlerde ve yetersiz sıvı alımında daha fazla görülüyor. Son yıllarda tüketilen besinlerin de taş oluşumuna etki ettiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mert Altınel, “Bünyesi taş oluşturmaya yatkın kişiler, günde en az 2-2,5 lt. su içmediği takdirde idrar miktarı azalacak, idrar daha yoğun bir duruma gelecek ve idrardaki taş oluşturan maddelerin çökmesi ile yeni taşlar oluşacaktır” diyor.

Böbrek taşından kurtulmada etkin yöntemlerden birinin de ESWL olduğunu belirten Dr. Altınel, bu taş kırma uygulamasının hastalara büyük konfor sağladığı görüşünde.

Yöntemin ağrısız bir uygulama olduğunu belirten Altınel, ses dalgalarıyla vücut dışından taş kırma yöntemi olan ESWL hakkında şu bilgileri veriyor:

“2 cm’den küçük böbrek taşlarında olumlu sonuçlar vermektedir. Böbreğin orta veya üst kesimlerinde yerleşmiş veya idrar kanalında olan bu boyuta kadar taşlarda, ESWL yöntemi ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Tedavi sırasında hasta genellikle ağrı ve sancı duymamaktadır. Eğer ağrısı olursa da ağrı kesici ile kontrol edilebilmektedir. Hastanın anestezi alması gerekmemektedir.

ESWL ile taş kırmada seanslar yaklaşık 30 dakika sürer ve işlem sonrasında hasta hemen normal hayatına dönebilir.

TAŞLAR VÜCUTTAN ATILIRKEN BOL SU TÜKETİLMELİ

ESWL ile taş kırma işlemi yapıldıktan sonra kırılan taşların idrarla atılması bekleniyor. Hastanın günde en az 2 litre su içmesi ve bolca hareket etmesi gerekiyor.

Bu dönemde taşların düşme hızını ve oranlarını artırmak için ek ilaç tedavileri verilebiliyor. Taşlar idrarla atılırken oluşabilecek ağrılar için de ağrı kesici ilaçlar kullanılıyor.

BÜYÜK TAŞLARDA YÖNTEM DEĞİŞEBİLİR

2 cm’den daha büyük taşlarda ESWL yönteminin etkili olmadığını dile getiren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mert Altınel, “Bu gibi durumlarda cerrahi yöntemleri de içeren farklı yollar denenmektedir. Gebelik, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon, kan sulandırıcı ilaçların kullanılması, vücudun ana damarı olan aortta genişlemeler varsa ESWL uygulaması yapılamaz.

İdrar yollarında enfeksiyon varsa enfeksiyonun giderilmesinin ardından ESWL uygulanabilir. Bunun dışında kilolu bireylerde ESWL yönteminin uygulanabilirliği de etkilenir. Şişmanlık taşın kırılma oranlarında düşmeye neden olabilir” diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim