• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili:

SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili:
SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, kaçak işçi çalıştırmanın kayıtlı işçiden daha maliyetli olduğunu belirterek "Asgari bir ücretli çalıştırmak...

SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, kaçak işçi çalıştırmanın kayıtlı işçiden daha maliyetli olduğunu belirterek "Asgari bir ücretli çalıştırmak yıllık maliyeti 6 bin TL iken kayıt dışı çalıştırmanın cezası 48 bin TL" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü 2015 ve 2016 yılına ilişkin proje ve hedeflerini değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. SGK İl Müdürlüğünde yapılan toplantıda konuşan İzmir SGK İl Müdürü Engin Bilgili, özellikle borçlu mükelleflere çağrıda bulundu. 2016 yılı eylem planı kapsamında borçlu mükelleflerin bugüne kadar oluşan borçlarının takibi ve tahsilatı yönünde hızlı bir çalışma sürecine girildiğini dile getiren Bilgili, şöyle konuştu: "Ülke genelinde otomatik icra programı aracılığıyla icra havuzuna atılan dosyalardan 143 bin tanesi ilimize ait olup belediye borçları dahil yaklaşık 800 milyon liralık borç tutarını kapsamaktadır. İlgili borçların tahsilatı için İzmir İl Müdürlüğü olarak tatil günleri dahil fazla mesai çalışmaları yaparak mükelleflere tebligat gönderilme işlemlerine hızla başlanılmıştır. Genel anlamda, ilimize ait tahsilat oranı yüzde 83 olmakla birlikte bu oranı yüzde 95'in üzerine çıkarıp sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemine katkımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle özellikle, kurumumuza prim borcu bulunan mükelleflerin herhangi bir icra ve haciz işlemi ile karşılaşmamaları için borçlarını zamanında ve eksiksiz olarak ödemeleri hususunda uyarıda bulunmak istiyorum."

OTOMATİK İCRA TAKİBİ

Otomatik icra programının devreye girmesi ile pek çok avantaj sağlandığına dikkat çeken Bilgili, şunları söyledi: "Müdürlük olarak işçiler adına kesilen primlerin, kurumumuza ödenmesi açısından sorumlu olan işverenlerin, primleri yasal süresi içerisinde ödememeleri durumunda kurum olarak icra takibi başlatmakta ve haciz yoluyla tahsilatları gerçekleştirmekteyiz. Bu itibarla daha önce manuel olarak yapılan icra takip işlemi otomatik icra programının devreye girmesi ile hız kazanmıştır. İzmir İl Müdürlüğü olarak 2015 yılı içerisinde yasal süresinde ödenmeyen alacaklarımızın icra yolu ile yüzde 68'ini tahsil etmiş bulunmakta olup tahsilat tutarı yaklaşık 297 milyon liradır."

KAYITLI İŞÇİ DAHA AVANTAJLI

Kayıtlı işçi çalıştırmanın kayıt dışı işçi çalıştırmaktan daha avantajlı olduğunu vurgulayan Bilgili, "Bir kayıt dışı işçinin çalıştırdığının tespiti halinde yaklaşık 48 bin lira cezası bulunuyor. Aynı işçinin bir iş kazasına maruz kalması halinde bunu işverene maliyeti 400 bin lirayı buluyor. Oysa asgari ücretli, sigortalı olarak çalıştırılan bir işçinin işverene maliyeti 6 bin lira" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim