• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

Sezgin Tanrıkulu TİB ile ilgili harekete geçti!

Sezgin Tanrıkulu TİB ile ilgili harekete geçti!
TİB Başkanı ve daire başkanları hakkında suç duyurusunda bulunulduğu iddiaları üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu harekete geçti.

17 Aralık operasyonu sonrası, yargı, emniyet ve MİT başta olmak üzere tasfiye operasyonuna başlayan Hükümet, izleme ve dinlemelerin beyni olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda da yönetimi değiştirmişti. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına MİT kökenli Ahmet Cemalettin Çelik atanmıştı. Çelik hakkında yapılan suç duyurusu ise dikkatleri yeniden TİB'e çekti. TİB'de çalışan bir uzmanın yaptığı suç duyurusunda Çelik'in göreve geldikten sonra TİB’de çok sayıda usulsüzlüğe imza attığı ve personel üzerinde büyük bir baskı kurduğu, karşı çıkanları da tasfiye ettiği öne sürüldü.

 

TİB BAŞKANI HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSU MECLİS GÜNDEMİNDE!

Bu iddia, konuyla ilgili daha önce de soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nu harekete geçirdi. Tanrıkulu, suç duyurusunun gereğinin derhal yapılması gerektiğinin altını çizdi, konuyu Meclis'e taşıdığını açıkladı.

SUÇ DUYURUSUNUN GEREĞİ YAPILDI MI?

Suç duyurusunun ardından hangi işlemlerin yapıldığının kamuoyu tarafından merak edildiğini belirten CHP'li Tanrıkulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a soru önergesi vererek, iddiaların doğru olup olmadığının açıklanmasını ve doğru ise hangi yasal işlemlerin uygulandığının ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tanrıkulu, "suç duyurusunun  hangi gerekçeler ve konular hakkında yapıldığı da kamuoyu tarafından bilinmelidir" diyerek, bu soruya da yanıt istediğinin altını çizdi.

TİB'E GİREN ÇIKAN BELLİ DEĞİL!

Hazırladığı soru önergesinde Tanrıkulu, "TİB Bilgi Sistemleri Dairesinde bulunan koordinatörlüklerde yapılan çalışmalara Başkanlık personeli olmayan kişiler eşlik etmiş midir? TİB’e, personel harici kişilerin mesai saatleri dışında giriş-çıkış yaptığı iddiası doğru mudur? " sorularının da açıklığa kavuşması gerektiğini vurguladı.

"Bu iddialar doğru ise, personel harici kişilerin mesai saatleri dışında giriş-çıkış yapmasına göz yumanlar hakkında yasal işlem başlatılmış olması gerekir. Bu yapıldı mı?, bunun da öğrenilmesi gerekiyor." diye konuştu.

KOZMİK BİLGİLER KİMDE?

Tanrıkulu, TİB bünyesindeki Kozmik bilgilere kimlerin, nasıl ve hangi amaçla ulaştığının da bilinmesi gerektiğinin altını çizdi, "TİB’deki kozmik bilgilere yetkisiz erişim sağlandığı iddiaları doğru mudur?  TİB’de bulunan kayıtlardan 17 Aralık tarihinden sonraki kayıtların silindiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise, kayıtları kim ya da kimler hangi gerekçe ile kimin talimatıyla silmiştir?" sorularına da cevap verilmesi gerektiğini anlattı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? derhal açıklanmasını bekliyoruz!" dedi.

BAŞBAKAN İLE OĞLUNUN 'SIFIRLAMA' KONUŞMASI DA SİLİNDİ Mİ?

Tanrıkulu, daha önce de  ‘sıfırlama görüşmesi’ olarak bilinen ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 ve 18 Aralık tarihlerinde geçen görüşmelere ilişkin telefon kayıtlarının TİB tarafından sistemlerden silindiği iddiasını gündeme getirdiğini hatırlattı. "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın cevaplaması istemiyle verdiğim yazılı soru önergesine de hala yanıt gelmedi. Bu iddiaların doğru olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerekiyor' dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim