• BIST 112.122
  • Altın 174,898
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 22 °C

Serinova’da Çiftçilerin Sorunları Görüşüldü

Serinova’da Çiftçilerin Sorunları Görüşüldü
Muş Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Ergün Çolakoğlu, merkeze bağlı Serinova Beldesinde çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Muş Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Ergün Çolakoğlu, merkeze bağlı Serinova Beldesinde çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Serinova Beldesinde çiftçilere yönelik düzenlenen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Manap, Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şube Müdürü Samet Aşkın, Serinova Beldesi Muhtarlarından Vahyettin Dinçer, Bedri Güngör ve çiftçiler katıldı. Beldede üretimi yapılan yem bitkisi, hububat, şekerpancarı ve hayvancılık konularında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Çolakoğlu, sorunların çözümü noktasında gayretle çalışacaklarını söyledi. Çiftçilerin bilgilendirilmesi için saha çalışmaları yapacaklarını belirten Çolakoğlu, "Beldenize sizlerle hasbihal yapmak için geldik. Bizleri kırmayarak dinlemeye geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Malumunuz bu bölge hububat ile şeker pancarı ekiminin yoğun olduğu ve suyun bol olduğu bir bölgedir. Bu güzel imkânlar içinde yaptığımız tarımsal faaliyetleri bilinçli yaparsak mutlaka karşılığını alırız. Eğitimlerimize gelen çiftçiler genellikle desteklemeler konusunda bilgi almak için gelirler. Hâlbuki köylerde teknik elemanlarımızın vermiş oldukları eğitimlerdeki bilgiler en az desteklemeler kadar önemlidir. Bilinçli bir yetiştiricilik ile sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması, uygun zamanda uygun dozda ve uygun metot ile yapılacak ilaçlamalar ve münavebe uygulanması kuşkusuz verimi artıracaktır. Bu da İl Müdürlüğümüz teknik personelleri ile iletişim içerisinde onlardan bilgi almakla mümkündür" dedi.

Ayrıca Bakanlığın bireysel sulama makine ve ekipmanları için hibe desteğinin olduğunu ifade eden Çolakoğlu, "Usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas alet-ekipman tutarının yüzde 50 oranında hibe yoluyla destek verilecektir" ifadelerini kullandı.

Beldede bulunan hayvan yetiştiricilerine son dönemlerde Muş'ta etkili olan hayvan hastalıklarından şap hastalığına karşı herkesin mutlaka aşı yaptırması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Çolakoğlu, "İlimizde 2016 yılında İl Özel İdaresi kaynaklı yürütülecek olan Meyvecilik Projeleri ile ilgili çalışmalarımız yapılmaktadır. Bu projenin ilimizde meyveciliği geliştirmek adına çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Çiftçiler, yapılan ziyaretten memnuniyetlerini dile getirerek İl Müdürü Çolakoğlu ve beraberindekilere teşekkür ettiler.

Serinova’da Çiftçilerin Sorunları Görüşüldü

Serinova’da Çiftçilerin Sorunları Görüşüldü

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim