• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Selçuk’ta Üniversite-sanayi İş Birliği Geliştiriliyor

Selçuk’ta Üniversite-sanayi İş Birliği Geliştiriliyor
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknoloji Fakültesi Rahim Özkaymak Ek Hizmet Binası'nda Teknopol Selçuk Ar-Ge / Akredite Uygulama Merkezi (SAUM) hizmet vermeye başladı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknoloji Fakültesi Rahim Özkaymak Ek Hizmet Binası'nda Teknopol Selçuk Ar-Ge / Akredite Uygulama Merkezi (SAUM) hizmet vermeye başladı. Merkez bünyesinde Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ve sanayicilerin de katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi.

Programa, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez, Konya Organize Sanayi Bölgesi İşletmeler Müdürü Ahmet Arundaş, akademisyenler ve Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde bulunan sanayiciler katıldı.

"KONYA SANAYİSİ İNANILMAZ POTANSİYELE SAHİP"

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, yaptığı konuşmada üniversite olma kimliğinin tamamlayıcıları arasında bilgiyi üretme ve bilgiyi yaymanın yer aldığını söyledi. Selçuk Üniversitesi'nin ürettiği bilgiyi sanayicilerin hedefine sunmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Şahin, "Gerçekleştirdiğim ziyaretlerde Konya sanayisinin inanılmaz potansiyele sahip olduğunu gördüm. Mesela geçen hafta sanayici kardeşimiz ziyaretimize geldi. "Ben bir araba motorunun en zor aksamını üretiyorum" dedi. Bunlar önemli şeyler. Hocalarımızdan çok tecrübeli akademisyenler var. Bu tür buluşmaları gerçekleştirip ülkemiz için neler yapabiliriz bunun yollarını aramamız gerekiyor" diye konuştu.

"SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İŞ REHBERİ HİZMETE SUNULACAK"

Prof. Dr. Şahin, Selçuk Üniversitesi İş Rehberi kitabı hazırlattıklarını da belirterek, "Hem web sayfasında, veri tabanlarında hem de basılı olarak sanayicilere takdim edeceğiz. Rehberi 9 kategoriye ayırdık; Selçuk Üniversitesi hangi alanlarda, ne tür hizmetler üretebilir listeledik. Ve bu hizmetlere ihtiyacı, talebi olan işadamlarımız, sanayicilerimiz ya da vatandaşlarımız buradan hizmet almak için en azından hangi yolu izleyeceklerini görmüş olacaklar" dedi.

"AKREDİTASYONLA İLGİLİ CİDDİ EKSİK VAR"

Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu da, "Akreditasyonla ilgili ciddi eksikler var. Yani bir ürünün akredite edilmesi, belgelendirilmesi için yeterli kurum yok. Onunla ilgili biz 3-4 tane pilot akreditasyon eksikliği tespit ettik. Sertifikalı arkadaşlar bulduk, işe başlatacağız. Ve bu konuda akredite bir merkez olacak. İki başlığımız var; Ar-Ge uygulama merkezi, akreditasyon merkezi. İkisi de icra işleri, net işler. Türkiye'deki üniversiteler içerisinde misyonu açısından ilk merkezdir. Teknokent'in çıkış halkası olan merkezimiz, Ar-Ge birimi olan firmaların kesişim noktasıdır. Projelerin ürüne dönüştüğü bu birimimiz, üniversite öğrencilerinin kendilerini endüstriye hazırlık için bir oryantasyon merkezidir. Teknopol, Türkiye'de katma değeri ve milli geliri artırıcı projeleri hayata geçirme özelliğine sahip ilk teşebbüstür" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, fakülte bünyesindeki projeleri konu alan çalıştayda, Prof. Dr. Mehmet Gök, Prof. Dr. Mahmut Baykan ve Doç. Dr. İsmail Sarıtaş tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Selçuk’ta Üniversite-sanayi İş Birliği Geliştiriliyor

Selçuk’ta Üniversite-sanayi İş Birliği Geliştiriliyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim