• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Selçuk’ta, Öğrenci Ve Sağlık Görevlilerine ’Stres’ Konferansı

Selçuk’ta, Öğrenci Ve Sağlık Görevlilerine ’Stres’ Konferansı
Selçuk Belediyesi, Selçuk Devlet Hastanesi ve THK Üniversitesi işbirliği ile "Çağın Hastalığı Stres-Baş Etme ve Gevşeme Yöntemleri" konulu konferans...

Selçuk Belediyesi, Selçuk Devlet Hastanesi ve THK Üniversitesi işbirliği ile "Çağın Hastalığı Stres-Baş Etme ve Gevşeme Yöntemleri" konulu konferans düzenlendi.

Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu'nda düzenlenen konferansa, Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karakurt, Selçuk Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THK) Hava Ulaştırma Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Akkoç, Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Samsa ve hastane çalışanları, THK Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansının açılış konuşmasını Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Samsa yaptı. Samsa, antidepresan kullanım rakamlarının 2002 - 2014 yılları arasında yüzde 300 arttığını belirterek, "Hayat devam eden bir süreç. Stres de bu hayatta bizim sürekli başımızda olan bir duygu. Bununla baş etmemiz lazım" dedi.

Ardından söz alan konferansın konuşmacısı Selçuk Devlet Hastanesi Psikoloğu Çiçek Tekneci, "Stresle Baş Etme ve Gevşeme Yöntemleri" konulu sunumunu yaptı. Tekneci Stresin her bireyden bireye göre değişen bir tanımı olduğunu ve stresin hayatın dönemlerine göre şekil değiştirdiğini anlattı. Stresin hayattan tamamen çıkmaması gerektiğini belirten Çiçek Tekneci; Psikolojide stres bireyin kendisinden ve çevresinden kaynaklanan bedensel ve ruhsal gerilim baskı, endişe ve kısacası kişiyi rahatsızlık veren bir durum olarak tanımlanmaktadır. Uzmanlar bir miktar stresin hepimiz için gerekli ve yararlı olduğunu söylemektedir. Olumlu olan bir stres düzeyimiz var. Bu düzeyde her birimiz rahat ve verimli bir şekilde çalışırız.

STRES HASTA EDİYOR

Stresin yüksek tansiyon, kalp krizi, felçler, zamanından önce yaşlanma gibi pek çok sağlık sorununa yol açtığını belirten Tekneci, stresle baş etmenin olumlu ve olumsuz pek çok yöntemi olduğunu ifade etti. Stresle mücadelede bireyler tarafından seçilen sağlıksız mücadele yöntemleri arasında sigara ve alkol kullanımı, aşırı yemek yeme isteği geldiğinin belirterek; "Bu maddelerin ve kontrolsüz beslenmenin yarattığı sağlık problemleri stres sırasında yarattığı geçici rahatlamadan çok daha fazladır" dedi.

Kişinin stres esnasında kendisiyle olumlu diyaloglar kurmasının da önemine dikkat çeken Tekneci, "Olaylar karşısında gösterdiğimiz olumsuz tutumlar da gerginliğimizi arttırıyor, bu olumsuz tutumlar zaman geçtikçe otomatikleşiyor; olumlu tutumlar ile de yer değiştirmesi güçleşiyor. Stresle baş etmede tutum ve düşüncelerimizi değiştirmek dışında, gevşeme teknikleri de çok yarar sağlıyor. Bu teknikler tekrarlandıkça öğrenilebilen bir beceridir" dedi.

STRESİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KURTULMAK MÜMKÜN

Daha etkin bir hayat sürmek için bir miktar strese herkesin ihtiyacı olduğunu tekrarlayan Çiçek Tekneci, şöyle devam etti: "Stresten kaçmak, stresten tamamen kurtulmak söz konusu değil. Bununla yaşamayı baş etmeyi öğrenmek gerekiyor. Stresin etkilerini azaltmaya yönelik olarak şu maddeleri sıralayabiliriz. Kafeini azaltmak, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, meditasyon ve gevşeme teknikleri uygulamak, boş zamanları hobilerle değerlendirmek, gerçekçi beklentilere sahip olmak, olumlu tutumlar edinmek, arkadaşlar ve aile ile kuvvetli ilişkiler kurmak, mizahı hayatımıza egemen kılmak."

Konferansın sonunda Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karakurt Psikolog Çiçek Tekneci'ye teşekkür ederek çiçek verdi.

Selçuk’ta, Öğrenci Ve Sağlık Görevlilerine ’Stres’ Konferansı

Selçuk’ta, Öğrenci Ve Sağlık Görevlilerine ’Stres’ Konferansı

Selçuk’ta, Öğrenci Ve Sağlık Görevlilerine ’Stres’ Konferansı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim