• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor
Selçuk Belediyesi'nin ev sahipliğinde kasım ayı içerisinde yapılması planlanan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu için akademisyenler Selçuk'ta...

Selçuk Belediyesi'nin ev sahipliğinde kasım ayı içerisinde yapılması planlanan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu için akademisyenler Selçuk'ta bir araya geldi. Sempozyumla, devecilik kültürü Türkiye'de ilk kez bilimsel çalışmalarla desteklenmiş olacak.

Devecilikle ilgili Türkiye'de ilk bilimsel çalışma İzmir Selçuk'ta yapılacak. 34. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali kapsamında Selçuk'ta buluşan akademisyenler, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı Başkanlığı'nda Selçuk-Efes Kent Belleği'nde bir araya geldi. Devecilik kültürünün uluslararası düzeye ulaşabilmesi ve bu kültürü yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak adına Selçuk'ta "Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu" düzenlenecek.

AKADEMİSYENLER SELÇUK'TA BULUŞTU

Sempozyum öncesi Selçuk Efes Kent Belleği'nde bir araya gelen Akademisyenler, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı başkanlığında ilgili kurumları oluşturmak üzere fikir alışverişi yaptı. Yaklaşık üç saat süren toplantı sonrası sempozyumun kasım ayı içerisinde yapılmasının planlandığı bildirildi. Selçuk Efes Kent Belleğinde düzenlenen koordinasyon toplantısının moderatörlüğünü Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Ertürk yaptı. Toplantıda ilk olarak tüm akademisyenler, bu çalışma ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Konuşmaların ardından sempozyumun kurul üyeleri belirlendi. Toplantının düzenlenmesini sağlayan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı'ya teşekkürlerini ileten akademisyenler, devecilik kültürü ve deve güreşleri hakkında bir sempozyum düzenlenecekse bu sempozyumun adresinin mutlaka Selçuk olmalısı gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Toplantının ardından tüm akademisyenler, deve sahipleri için düzenlenen kaynaşma yemeğine katıldı.

"SELÇUK, DEVE GÜREŞLERİNİN KIRKPINARI'DIR"

Kaynaşma yemeğine çok sayıda deve sahibi ve davetlinin yanı sıra; çeşitli illerden gelen akademisyenlerle birlikte Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, başkan yardımcıları Ali Karakurt, Atilla Aksoy, Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Uğur Er, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri katıldı. Gecede, devecilik kültürünün önemine dikkat çeken Başkan Bakıcı, "1982 yılından bu güne kadar belli bir noktaya getirilmiş Deve Güreşleri Festivali var. Selçuk deve güreşlerinin Kırkpınar'ıdır diyebilirim. Bu denli önemli bir güreşin ilçemizde bir numaraya getirilmesinde katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

BAŞKANDAN SEMPOZYUM MÜJDESİ

Deve güreşlerinin muazzam bir kültür olduğuna ve bu kültürü bugüne kadar bu noktaya getirilmesinde önemli görevler üstlenmiş olan deve severler olduğuna vurgu yapan Başkan Bakıcı, bu yıl kasım ayında düzenlenecek olan deve kültürü ile ilgili sempozyumun yapılacağını söyledi. Bu sempozyumu tarihe mal etmek istediklerine, bu denli önemli bir kültürün bugüne kadar ele alınmamasının ve bilimsel anlamda değerlendirilmemesinin bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Başkan Bakıcı, "Biz de bu eksikliği Selçuk olarak telafi edeceğiz ve bunun karşılığını da bu sempozyumda vermiş olacağız. Kasım ayında üç gün sürecek bu sempozyumu gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreç içerisinde de Selçuk'ta yapılan deve güreşlerinin en iyi noktaya çıkmasında el birliği ile çalışacağız" diye konuştu. Gecede tüm katılımcılar müzik eşliğinde gönüllerince eğlendi.

Selçuk'ta bir araya gelen Adnan Menderes, Çankırı Karatekin, Yeditepe ve Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenler arasında şu isimler yer aldı: Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Sarıerler, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni ABD Prof. Dr. Tufan Altın, Adnan Menderes Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü / Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Prof. Dr. Atakan Koç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yrd. Doç. Hacer Nurgül Begiç, Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Arif Acaloğlu, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi Bölümü ve Mutfak Sanatları Bölümü Gastronom Tangör Tan, Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Yrd. Doç. Dr. A.Hilal Tuztaş Horzumlu, Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğr. Gör. Hatice Kübra Uygur, Mardin Artuklu Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğr. Gör. Süleyman Şanlı.

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Selçuk, Devecilik Kültüründe Bir İlke İmza Atıyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim