• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

Selahattin Çetintaş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Damkacı’nın Ebeler Haftası Mesajı

Selahattin Çetintaş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Damkacı’nın Ebeler Haftası Mesajı
Osmaneli Selahattin Çetintaş Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Ferhat Damkacı, "Dünya Ebeler Haftası" nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Osmaneli Selahattin Çetintaş Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Ferhat Damkacı, "Dünya Ebeler Haftası" nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Mesajında, ebelerin herkesin dünyaya geldiğinde ilk karşılaştığı kişiler olduğunu belirten Dr. Damkacı, "En önemli varlıklarımız olan çocuklarımızın hayata adım atarken ilk ellerinden tutan yine onlardır. İnsanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe sahip ebelik mesleği, geçmişte olduğu gibi bugün de, ülke sağlık sistemimizin en önemli bölümünü teşkil etmektedir. İnsanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe sahip ebelik mesleği, geçmişte olduğu gibi bugün de, ülke sağlık sistemimizin; birinci basamak sağlık hizmetlerinde, hastanelerimizde ve diğer sağlık kurumlarımızda vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur. Koruyucu anne ve çocuk sağlığı hizmetleri ile birlikte doğum öncesi ve doğum sonrası annenin takibi, gerekli bakım ve eğitimin verilmesi, doğumların yaptırılması, riskli doğumların teşhisi ve sağlık kurumlarına sevki gibi bu hizmetlerin ülke geneline sunulmasında ebelerin üstlendiği görev takdire şayandır" diye belirtti.

"EBELİK KUTSAL BİR MESLEKTİR"

Ebelerin doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması ile gerekli hallerde ilk yardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürüttüğünü söyleyen Dr. Ferhat Damkacı, "Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye "istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan" ve bu mucizevi olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebelerimiz işte bunun için toplum içinde saygın bir yer edinmişlerdir. Zaman kavramı gözetmeksizin tüm zorluklara rağmen özveri ile anne-çocuk sağlığı hizmetleri, doğum öncesi, doğum sonrası dönemde anneye ve bebeğe bakım hizmetlerini vererek çok kutsal bir görevi yerine getiren tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim