• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü
Şanlıurfa'da "Şehr-i Medeniyet Kültür Etkinlikleri" kapsamında Osmanlı dönemine ait ve Şanlıurfa'nın yöresel kıyafetlerinden esinlenerek yapılan defile...

Şanlıurfa'da "Şehr-i Medeniyet Kültür Etkinlikleri" kapsamında Osmanlı dönemine ait ve Şanlıurfa'nın yöresel kıyafetlerinden esinlenerek yapılan defile katılımcılardan ilgi gördü.

Ülkenin farklı kentlerinde Medyadoktoru Yapım Organizasyon Şirketi tarafından yaklaşık üç yıldır organize edilen "Şehr-i Medeniyet Kültür Etkinlikleri'nin son adresi Şanlıurfa oldu.

Etkinlikte; Haleplibahçe bölgesinde arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan bin 700 yıllık mozaiklerinden, Şanlıurfa yöresel kadın kıyafetlerinden ve Şanlıurfa Osmanlı dönemi kıyafetlerinden esinlenerek oluşturulan defilede baş manken olarak manken Didem Soydan'da podyuma çıktı.

Şef Yılmaz Özfırat yönetimindeki Ottoman Korosu, çeşitli dillerde şarkı ve türküler seslendirdi. Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz'ın üstlendiği gecede modacı Timuçin Denizmen tarafından tasarlanan özel kıyafetler tanıtıldı. Etkinlik sonunda düzenlenen basın toplatısında konuşan Medyadoktoru Yapım Firması yetkilisi Elif Tarhan, "Yaklaşık 3 yıldır Medyadoktoru Yapım firması tarafından Yapımcı Savaş Uğurlu bünyesinde 6'ncısı gerçekleşen ve Başbakanlık Tanıtma Fonu Temsilciliği'nin de desteklediği projeler arasında yer alan Şehr-i Medeniyet Kültür projesi, medeniyet, kültür, tarih denince akla ilk gelen illerimizden, İstiklal Madalyası'nın da verildiği peygamberler şehri güzel Şanlıurfamız'da gerçekleştirdik. Çok mutluyuz. Projemizde Şanlıurfa Haleplibahçe'de bulunan mozaik görselleri, Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü izniyle Şehr-i Medeniyet Şanlıurfa projesinin özel tasarımlarda kıyafetlerin üstünde kullanıldı." diye konuştu.

SAVAŞ UĞURLU: ŞANLIURFA PROJESİNDE İLKLERİ YAŞADIM

Projenin Yapımcısı Savaş Uğurlu ise konuşmasında "Yaklaşık 5 aydır Şanlıurfa projesi için çalışıyoruz. Bundan önce yaptıklarımızdan çok daha büyük bir projeyi Şanlıurfa ilimizde gerçekleştirdik. 30 parça olarak tasarlanacak özel tasarımlar dışında Şehr-i Medeniyet Şanlıurfa paneli, ayrıca Ottoman Korosu konseri de projemizde gerçekleşti. Şanlıurfa projemizde bundan öncekilerden ilklerini yaşıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğümüzün izniyle ilk kez Haleplibahçe'de bulunan dünyanın bilinen en eski kültür yapısı olan mozaikleri, tasarlanacak 30 parça kıyafetin üstünde kullandık. Şanlıurfamızın gelenek görenek medeniyetleri ve kültürü ile Osmanlı gününe ait olan özel tasarımları da kıyafetlerde buluşturduk. Projemiz kapsamında Şanlıurfamızın ve ülkemizin medeniyetlerini Şehr-i Medeniyet Şanlıurfa Kültür projesinde uluslararası platformlarda herkese göstermiş olduğumuzu düşünüyorum. Şehr-i Medeniyet ülkemizin gücünü keşfetmesi adına diğer illerimizde ve sonrasında yurt dışında da devam edecektir." ifadelerini kullandı.

VALİ KÜÇÜK: ŞANLIURFA, TÜRKİYE'NİN SINIR ŞEHRİ AMA TARİHİN SIFIR NOKTASI

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye'nin sınır şehri ama tarihin sıfır noktası Şanlıurfa. 12 bin yıl öncesinden günümüze gelen bir tarihi bir birikimi yaşayan bir şehir. Hem medeniyete hem kavime ev sahipliği yapmış. Biz bu hazinelerden bir kaçını bugün burada sergiledik"

Defile öncesinde Şehr-i Medeniyet Şanlıurfa projesi kapsamında Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Emine Teker'in tual üzerine akrilik ve karışık teknikle yaptığı 15 adet Anadolu kadın portresinden oluşan "Üzerlik Kokusu" adlı kişisel resim sergisi açıldı.

TASARLANAN ÖZEL KIYAFETLER HAKKINDA

Şehr-i Medeniyet Şanlıurfa Kültür projesi için hazırlanılan koleksiyon; Haleplibahçe bölgesinde arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan 1700 yıllık mozaiklerinden, Şanlıurfa yöresel kadın kıyafetlerinden ve Şanlıurfa Osmanlı dönemi kıyafetlerinden esinlenerek oluşturulmuştur. Haleplibahçe mozaiklerinden esinlenerek hazırlanan on parçalık koleksiyonda tamamen mozaikler üzerindeki desenler birebir alınarak aslının değişmeme kaydıyla şekillendirilip, özel baskı tekniğiyle pamuklu dokuma kumaşlara basılarak hazırlanmıştır. Özel tasarlanan kıyafetlerin her biri modern çizgilerle beraber yeniden günümüz kıyafetlerine uyarlandı.

Projede, Amazonlar mozaiğinden, Kraliçe Hippolite'nin avladığı leopar detayına kadar alınarak hazırlanan kumaşlar ile avlanan leoparın yeniden bir kıyafet üzerinde hayat bulması sağlandı. Evin koruyucusu Ktisis'in fotoğrafı payetli kumaşa basılarak hazırlandı ve birebir ayağa kaldırıldı. Mozaiklerde kullanılan birçok küçük detay, özenle seçilip alınarak yeniden desen devamı olarak tekrar kullanıldı. Bunlardan bazıları; küçük yer bitkileri, keklik, yaban ördeği, lotus çiçeği ve amazonlar mozaiğinin yer aldığı 2 nolu konuk odasının taban mozaiğinde tasvir edilen amazon Penthesileia'nın atıdır. Cihan

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Şehr-i Medeniyet defilesi Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim