• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Savaşın Ötesinde Devam Eden Eğitim

Savaşın Ötesinde Devam Eden Eğitim
Suriye'de beş yıl önce başlayan binlerce insanın hayatını kaybettiği savaş devam ederken, savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan ailelerin çocukları...

Suriye'de beş yıl önce başlayan binlerce insanın hayatını kaybettiği savaş devam ederken, savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan ailelerin çocukları eğitimlerine burada devam ediyor.

Türkiye'ye sığınan ve Konya'nın birçok ilçesinde yaşamını sürdüren Suriyeliler, hayati kaygılarının yanı sıra eğitim öğretimin de kaygısını yaşıyor. Konya'da yaşayan Suriyeli vatandaşlardan biri olan 48 yaşındaki Najah Sadek, 2012 yılının Eylül aynıda Suriye'deki savaştan kaçarak Konya'ya geldikten sonra burada Konya Merhamet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin katkıları ve Karatay Müftülüğü'nün izniyle Şems-i Tebrizi mahallesinde 8 ay önce "Sevgilinin İzinde Okulunu faaliyete geçirdi.

Suriye'de, dini eğitim ve vaizlik üzerine öğretmenlik yaptığını belirten Sadek, Konya'ya geldikten sonra, burada yaşayan Suriyeli aileler ve çocuklarının dini eğitim ve normal eğitim ihtiyacı olduğunu düşündüklerini belirtti. Ardından, şehir merkezine ya da çarşıya indiklerinde Suriyeli çocukları yol kenarlarında gördükleri zaman gönüllerinin razı olmadığını belirten Sadek, "Bu yüzden çocukları toplayıp tekrar eğitim yoluna geri getirmeyi düşündük. Aynı zamanda biz Konya İl Müftülüğü ile birlikte Konya'nın üç bölgesinde farklı camilerde haftanın 7 gününde vaaz dersleri vermekteyiz. O da bizim için avantaj çünkü bütün Suriyeli ailelere ulaşabiliyoruz ve onlarla irtibata geçerek çocukları buraya toplayabiliyoruz" dedi.

"KARANLIKTAN AYDINLIĞA, SAVAŞTAN BARIŞA"

Yaklaşık 100 kadar öğrencinin eğitim gördüğü ve 10 öğretmenin de eğitim verdiği okulda, okuma yazma, Kur'an-ı Kerim, Hadis ve Siyer gibi derslerin yanı sıra matematik dersi veriliyor.

Okul ilk açıldığında, buraya gelen öğrencilerin psikolojik olarak savaştan çok olumsuz etkilenmiş olduklarını anlatan Sadek öğretmen, şöyle konuştu: "Çocukları Allah'a şükür kısa bir sürede savaş ortamından barış ortamına taşıyabildik. Çocuklar buraya geldiklerinde çok ağlıyorlardı. Resim çizmek istediklerinde ancak kan, savaş aletleri çiziyorlardı. Ama psikolojik destek verildikten sonra çocukları, karanlıktan aydınlığa, savaştan barışa taşıyabildik elhamdülillah"

Sadek öğretmen, "Biz Türkiye'ye halka ve hükümete teşekkür etmek istiyoruz, Suriyelilerle ilgilendiği, yardım ettiği ve bize kucak açtığı için. Bu çocukların savaşın çıkmasında hiçbir suçu yoktur fakat bu çocukları İslam üzerinde eğitimsiz bırakmamak için herkesin desteklerini bekliyoruz. Bu çocuklar sadece bizim çocuklarımız değil, hepimizin çocuklarıdır. Bütün Müslümanların çocuklarıdır" şeklinde konuştu.

Savaşın Ötesinde Devam Eden Eğitim

Savaşın Ötesinde Devam Eden Eğitim

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim