• BIST 116.578
  • Altın 171,639
  • Dolar 3,9590
  • Euro 4,8885
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 18 °C

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Baştepe köyündeki vatandaşlar Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (OEDAŞ) sayaç okumada yanlışlık...

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Baştepe köyündeki vatandaşlar Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (OEDAŞ) sayaç okumada yanlışlık yaptığını iddia ederken, şirket yetkilileri, yeni dönemde enerji birim fiyatına uygulanacak zamla tüketicilerin mağdur edilmeyeceğini bildirdi.

Baştepe köyü sakinlerinden Sefa Erdur, İhlas Haber Aajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada elektrik sayacı endekslerinin birbirine uymadığını öne sürerek, elektrik dağıtım şirketinin Ocak ayında uygulanacak zammı bir ay öncesinden, Aralık ayında faturalara yansıttığını iddia etti. Erdur, "Faturalarımızın daha önceki aylardan yüzde 40 ila 70 arasında düşük geldiğinin farkına vardık. Saatlerimizin endeksleri ile faturalarımızdaki endekslerini karşılaştırdığımız zaman, elektrik dağıtım şirketinin Aralık ayında endekslerinde düşük yazarak bizi kandırdığını düşündük ve yetkililere haber verdik. Bizim saatlerimizde düşük endeksle Aralık ayındaki faturayı kapatan şirket, Aralık ayında tükettiğimiz elektriği eksik yazıp Ocak ayında faturalandırmayı amaçlayarak, elektrik zammından dolayı haksız menfaat sağlayacaktır. Dolayısıyla elini vatandaşın cebindeki paraya sokmuş olacaktır. Bu yüzden biz gereken yerlere haber verdik. Faturalarımız burada, vatandaşlarımız burada, saatlerimiz evde. Yetkililerin bu işle alakalı tedbir alarak vatandaşın bu şekilde büyük şirketler vasıtasıyla dolandırılmasına engel olmasını istiyoruz" dedi.

Köy kahvehanesi sahibi Mesut Erdur ise 11 aydır 400-450 lira elektrik faturası ödediğini belirterek, "Elektrik faturam, Aralık ayında 225 liraya düşmüştür. Bu son 5 günde de 150-160 kilovat elektrik yaktığım görünmektedir. Bunlar resmen bizim cebimizdeki paraya göz dikmişlerdir. Dolayısıyla bu ay gelen 225 liralık fark ocak ayında 700-750 lira gibi bir fark gelecektir" diye belirtti.

OEDAŞ'TAN AÇIKLAMA

Bu arada, İHA muhabirinin sorusu üzerine OEDAŞ'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, mevcut kullanılan Abone Yönetim Sisteminde fatura hesaplamalarının ilk okuma ve son okuma tarihleri baz alınarak yapıldığı belirtilerek, "Bunun nedeni ise, ilk okuma tarihinden itibaren yeni döneme kadar olan tüketimlerin, eski birim fiyattan; yeni dönemden son okuma tarihine kadar olan tüketimleri ise, yeni dönem birim fiyatlarından parçalı olarak hesaplanmasıdır. Bu sayede, iki dönem arasında tarife farkı (birim fiyata zam gelmesi) olması halinde, eski döneme ait enerji kullanımları eski döneme ait birim fiyatlardan hesaplandığından, yeni dönemde enerji birim fiyatına uygulanacak zamlardan tüketiciler mağdur edilmemektedir" denildi.

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Sandıklı’da Elektrik Sayaçlarının Yanlış Okunduğu İddiası

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim