• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 15 °C

Sanat dünyası engelleri kaldırıyor

Sanat dünyası engelleri kaldırıyor
Engelli çocukların ihtiyaçlarını karşılayacağı modern bir hizmet binası yapmak için 200 ressam yağlı boya tablosu bağışladı. Türk ressamların bu hareketi yurtdışından da destek gördü.100 Türk ve yabancı ressam 19 Ekim'de Adana'da buluşuypr.için 100 Türk v

Sanat dünyası engelli çocuklar için kolları sıvadı. Sanat dünyası Adana da yardıma muhtaç yüzlerce  engelli çocuğun daha iyi bir yaşamı sürebilmesi için seferber oldu. Fırçalar yardıma muhtaç çocuklar  için tualle buluştu. Ülkenin çeşitli illerinde ikamet eden 200’e yakın  ressam ve ebruli sanatçısı başlatılan kampanya için kendi yaptıkları sanat eserini Adana daki engelli çocuklara bağışladı.

Adana’da engelli bir çocuk annesinin sessiz çığlığı ile başlayan ve bir anda ülke genelinde ressamlar arasında örnek bir dayanışmaya dönüşen girişimçi hareket çığ gibi büyüdü. Sanatçıların bu hareketine siyasiler ve iş adamları da duyarsız kalmadı. 

Olay nasıl başladı...

Olay, engelli bir çocuk annesi olan ve aynı zamanda Adana da hiç bir kurumdan yardım ve destek alamayan, yardıma muhtaç yüzlerce engelli çocuğada gönüllü annelik yapan yardımsever bir kadının  sesiz çıklığının istanbul da bir gazetecinin kulaklarında yankılaması ile başladı. Genel Yayın Yönetmemiz Gazeteci-Yazar Mehmet Kaynarpınar’ın projesini hazırlayıp, fikir babalığı yaptığı girişim Ressam Feriha Gökçen, Engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği Başkanı Hacer Bulut ve Ressam Demet Adalı’nın önderliğinde ülke geneline yayıldı. “Sanatçı Yüreği Engel Tanımaz” adı altında kampanya başlatıldı. 

Adana da yüzlerce engelli çocuk için başlatılan kampanyaya başta ressamlar olmak üzere sanat dünyasının ünlü isimleri hocalar duyarlılık göstererek kolları sıvadı. Yüreği Engel Tanımadı. Ressamlar ve sanatçılar yaptıkları yağlı boya tablo ve eserleri kampanya kapsamında kurulan 

“Engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği” ne bağışladı. Kampanyaya çeşitli ülkelere mensup  ressamlar da tablo göndererek katıldı.

Destek çığ gibi büyüdü...

Başlatılan kampanya ülke genelinde kısa sürede büyük ilgi gördü. İçlerinde ebruli sanatçıları, ünlü ressam ve hocaların bulunduğu 200’e yakın sanatçı  yaklaşık 200 eser bağışladı. Dört ay önce başlayan  çalışmalar kısa sürede engelli çocuklar için umut ışığına döndü. Adana da siyasiler,iş adamları ve  sanatçılarda konuya duyarsız kalmadı. Tüm çalışmaları Engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği gerçekleştirirken, Seyhan Belediyesi de düzenlenen serginin ana sporsorluğunu üstlenerek engelli  çocuklar için tüm imkanlarını seferber etti. Bir çok şirketde yapılacak olan etkinliklere destek verdi.

Ressamlar Adana'da buluşacak....

Bağışlanan tablolar 19 – 25 Ekim tarihleri arasında Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür  Merkezi’nde sergilenecek. Sergiye, çeşitli illerden 100’e yakın ressam, ebruli sanatcısı, siyasiler, iş adamları, Türkiye Engelliler Federasyonu Başkanı Turhan içli, Gazeteci Mehmet Kaynarpınar ve sanat  dünyasının önde gelen isimleri katılacak. Sergiye davet edilen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nında katılması bekleniyor. ,Ünlü ressamlar sergide canlı performans  sergileyecek. Sergi sonunda elde edilecek gelir engelli çocukların yeni binası için harcanacak.

Haber:   MEHMET KAYNARPINAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim