• BIST 115.147
  • Altın 163,939
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 12 °C

Şahin: “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur”

Şahin: “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur”
Toplumun yapısını güçlendiren en önemli unsurun kadın olduğunu söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, "Daha güzel bir gelecek istiyorsak...

Toplumun yapısını güçlendiren en önemli unsurun kadın olduğunu söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, "Daha güzel bir gelecek istiyorsak toplumuzda kadını daha güçlendirmeliyiz. Kadına şiddet uygulamak insanlığa karşı suç işlemektir" dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, kadının güçlendirilmesinin toplumda huzurun temel şartı olduğunu söyledi. Kadına karşı işlenmiş suçun meşru hale getirilemeyeceğine vurgu yapan Milletvekili Şahin, "AK Parti iktidarında kadına karşı şiddetle mücadele edebilmek için çok kapsamlı kanunlar çıkardık. Ne yazık ki, bu meselenin kökünü kazıyabilmek için hâlâ yapmamız gereken çok şey var" dedi.

Kadının elinin değdiği her yere zarafet geleceğini, toplumun temel taşı olan kadınların ve annelerin daima fedakârlığın ve sevginin kaynağı olduğunu vurgulayan Milletvekili Hüseyin Şahin, "Hiçbir medeniyet kadını dışlayarak inşa edilemez. Biz medeniyetimizi yeniden inşa ederken kadın erkek ayrımı yapmaksızın beraber inşa edeceğiz" diye konuştu.

Şahin şunları söyledi: "Cumhuriyet tarihinde ilk defa TBMM'de "Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu" kurduk. Şiddet mağduru kadınlar için özel sığınma evleri açtık. 12 Eylül 2010 tarihli referandum ile kadınlarımızı "Pozitif ayırımcılık" kapsamına aldık. 2012 yılında "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu" çıkardık. Bu Türkiye'de aile içi şiddetle mücadele etmek için çıkarılmış ilk kanundur ve kadınlarımızı, mağdur olma noktasından haklı olma noktasına getirmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurduk. Yaptığımız sosyal ve demokratik reformlarla önemli mesafeler kat ettik. Bugünkü parlamentoda 81 kadın milletvekilinin 34'ü AK Parti'den seçilmiştir. 81 vilayetimizin tamamında kadın kollarımız var. Ne yazık ki, bunlar yeterli gelmiyor. İnsanlıktan nasibini almayan bir takım hastalıklı ruhlar kadınlarımıza karşı şiddet uygulamakta veya katletmektedirler. Bunlarla amansız bir şekilde mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu tür olumsuzluklarla mücadele toplumun tüm bireylerinin ortak mücadelesi şarttır. Kanunlar ve polisiye önlemler işin bir yönüdür. Diğer yönüyse olumsuzluklara karşı ortak tavır almak ve birlikte mücadele etmektir. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın ve kızlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, kadına karşı şiddetin olmadığı güzel yarınlara hep birlikte ulaşmayı dilerim".

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim