• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 8 °C

Sağlık personeline kölelik yaptırılmaya çalışılıyor

Sağlık personeline kölelik yaptırılmaya çalışılıyor
CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, kamu hastanelerindeki hekim ve sağlık personeline modern kölelik yaptırılmaya çalışıldığını söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, kamu hastanelerindeki hekim ve sağlık personeline modern kölelik yaptırılmaya çalışıldığını söyledi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından 89 hastaneye gönderilen yazıda uygulamaya şubat ayında başlanacağının belirtildiğini söyleyen Dr. İrgil, "Daha önce de böyle bir uygulama getirilmiş ancak Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. 17 Nisan 2014 tarihli Danıştay kararına göre; adil ve güvenli koşullarda çalışmak haktır, mesai dışı fazla çalışma buna göre düzenlenmelidir, denmişti. Ne oldu, Sağlık Bakanlığı buna itiraz etti ve yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Ancak bunun insani hiçbir tarafı yoktur. Sağlık çalışanları makine değildir, insanlara insan gibi davranılmalı" diye konuştu.

Sağlık hizmetlerinin 24 saat devam etmesi gerektiğini ancak bunun da uygun düzenlemeler çerçevesinde yapılabileceğinin altını çizen Dr. İrgil, sağlık hizmetindeki devamlılığın mesai dışı çalışmayla değil nöbet uygulamalarıyla sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Dr. İrgil şöyle devam etti: "Sağlık hizmetinin güvenli olmasının hiç mi önemi yok? Güvenli olmayan sağlık hizmeti hayatidir çünkü "yorgun" sağlık hizmeti yüksek hata riski demektir. Hastaların ihtiyacı olan iyi sağlık hizmetine ulaşma hakkı ihlal edilmiş olur. Bu durumda suçlu kim olacaktır? Doktorlar ve sağlık personeli mi? Bu şekilde sağlık çalışanlarına olan güven azalmayacak mıdır? Normal mesaisini yapmış bir hekimin, gece 22.00'ye kadar çalışmaya ve ertesi gün yine sabah mesai saatinde hasta bakmaya devam etmesinin neresi insanidir? Bir hekimin, bir sağlık çalışanının dinlenmek için ihtiyacı olan zaman sadece hata riskini azaltmaz, sağlık alanındaki gelişmeleri takip edip kendini geliştirmesine de olanak sağlar. Eğer bu zamanı vermezseniz, robotlardan oluşan bir sağlık ordunuz olur. İstenen bu mudur; yorgunluk nedeniyle sağlıklı karar vermesi zorlaşacak sağlıkçılar mı?"

Türkiye'de her alanda insani olmayan uygulamaların varlığına, evrensel insan haklarının yok sayılmasına alışılmasından üzüntü duyduğunu da ifade eden Dr. İrgil, "Ne yazık ki, toplum duyarsızlaştıkça insanlıktan uzaklaşıyoruz." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim