• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

Sağlık Bakanı Başkanlık Sistemini Tarif Etti

Sağlık Bakanı Başkanlık Sistemini Tarif Etti
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı nasıl seçiliyorsa, Türkiye'nin başkanı da öyle seçilmiş olacak." dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, başkanlık sistemi hakkında düşüncelerini söylerken nasıl olacağını da tarif etti. Müezzinoğlu, başkanın nasıl seçileceğini anlatırken ise "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı nasıl seçiliyorsa, Türkiye'nin başkanı da öyle seçilmiş olacak." ifadelerini kullandı.

"ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NASIL SEÇİLİYORSA ÖYLE SEÇİLECEK"

İşte Müezzinoğlu'nun başkanlık sistemi açıklamaları:

"Üniter yapının korunduğu, vatandaşın 10 Ağustos 2014'te seçtiği gibi başkanını seçtiği, illerde veya büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanı nasıl seçiliyorsa, o şekilde başkanını seçtiği bir sistem. Milletvekilleri parlamentoya gelecek. Başkanını da millet yüzde 50'nin üzerinde oyla seçmiş olacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı nasıl seçiliyorsa, Türkiye'nin başkanı da öyle seçilmiş olacak."

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Paralel yapı" iddiaları ile iglili de konuşarak şunları söyledi:

"(Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele) Bir devletin yönetiminde farklı kanallara hizmet eden bir anlayışın olmasını devlet asla kabul etmez. Bu ülkeye, bu millete hizmet etmek için kurulan kurumsal yapıların, meşru kanallar dışında bir başka yere göbek bağından, akıl bağından, vicdan bağıyla bağlı olması asla kabul edilemez. Bunun için bu süreç, öyle veya böyle, kararlı bir şekilde, son noktaya gidinceye kadar devam eder ve etmelidir de. Bunu Türkiye 17 Aralık ve 25 Aralık'tan bu yana tüm kurumlarıyla çok kararlı bir şekilde yapıyor."

DOKUNULMAZLIKLAR RAPORU

"Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak oylamada referandumsuz bir sonuç çıkmasını bekliyor musunuz? HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dokunulmazlık konusuna ilişkin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu yöneltilen Bakan Mehmet Müezzinoğlu, milletvekillerinin millet adına korunması ve millet adına gayret ederek, onları temsil etmelerinin birinci öncelikleri olması gerektiğine işaret etti.

"Seçilmişi koruyan ve 4 yıl sonra milletin huzuruna gittiğinde de hesabı verebildiği bir sistemi merkeze almamız lazım" diyen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Ama milletvekili de milletvekili olduğu gün, Meclis kürsüsünden ettiği yemini ülke adına, millet adına sadık kalan bir çalışma içinde olması gerekir. Dolayısıyla bugün özellikle HDP milletvekillerinin olduğu konuma baktığımızda sorun, kürsüde ettikleri yeminle çelişen bir eylem içinde olmalarıdır. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ile ilgili sorunları var. Milletin beklentileriyle değil, belirli terör örgütünden aldıkları mesajların temsilciliğini yapar gibi hatta ifadelerle 'biz işte sırtımızı dağa yasladık' gibi cümlelerle duruşları var. Bunun tabi ki milletvekilliği koruma zırhına bürünerek yapılması ve bu zırhı da onu koruyor noktada tutmak doğru değil. Dolayısıyla bu anlamda dokunulmazlıkların kaldırılmasının, yemine aykırı eylemlere karşı dokunulmazlıkların kaldırılması doğru olur. Bu hafta da karma komisyonda görüşülecek, sonra anayasa değişikliği oylamasına herhalde bu hafta veya gelecek hafta geçilecektir."

"BÖLGE İNSANI DEMİRTAŞ'A SİTEM EDİYOR"

Bakan Müezzinoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Açıklamalarının hangi boyutuna bırakın, ben bir siyasetçi olarak ona oy vermiş seçmenin bile yüzde 50'si, Selahattin Demirtaş'ın son 7 Haziran'dan bu yana duruşuna destek vermediğini görüyoruz. Diyarbakır'a, Cizre'ye gittim, o bölgede epey vatandaşla olan ilişkimizde şu an da o bölge insanının Selahattin Demirtaş başta olmak üzere, HDP'ye büyük bir sitemleri var, infialleri var. 'Bize en ağır bedeli ödetiyorlar ve bizim geleceğimizle oynuyorlar' diyorlar. Yani sokaklara çukur kazılmasına, sokaklara mayın döşenmesine, insanların evlerine girip 'kapıları açık tutacaksınız' diyerek evlerini girip duvarları delerek evden eve tüneller kazmalarının müsebbibi olarak görüyor, Selahattin Demirtaş'a oy veren seçmenin büyük çoğunluğu. Dolayısıyla Selahattin Demirtaş'a söylenecek söz, seçim olursa kendi seçmeni tarafından da en ağır şekilde söylenecektir. Ne diyeyim yani? HDP'lilere söylenecek laf artık bulamıyorum yani. Milli duruşları yok, bayrak duruşları yok, bütünlük duruşları yok, kendi iradeleri yok. Kendi iradeleri olsa yine tartışacağım veya cevap vereceğim ama onların bir başkalarının iradelerini temsil eden noktada olmaları üzüntü verici."

KAMPÜSTE SİGARA YASAK

Öte yandan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sigara yasakları ile ilgili de önemli bir bilgi vererek "Üniversite kampüslerinde sigara satışını kaldırıyoruz. Kampüste sigara satışı olmayacak." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim