• BIST 93.309
  • Altın 194,091
  • Dolar 4,7169
  • Euro 5,4696
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 29 °C

Sabırla hukukun üstünlüğüne inanarak bekledik

Sabırla hukukun üstünlüğüne inanarak bekledik
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Balyoz davası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sabırla hukukun üstünlüğünü beklediklerini ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Balyoz davası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sabırla hukukun üstünlüğüne inanarak ve "gün ola harman ola" diyerek beklediklerini söyledi. AYM'nin kararını sevinçle karşıladığını belirten Özel, "Suçlananlar benim arkadaşım, komutanım, meslektaşım. Onların özgürlüklerine kavuşmasını görmek benim en büyük görevim" dedi.
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balyoz davasında en baştan beri kararlılıkla sürdürdüğü sessizliğini ilk defa bozdu ve Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan'a konuştu.

Org. Özel: Özgürlüklerini görmek benim görevim 

Balyoz davasında Anadolu  4. Ağır Ceza Mahkemesinin tüm sanıklar hakkında tahliye kararı vermesinin ardından bugüne kadar tüm eleştirilere rağmen suskun kalmayı tercih eden Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e duygu,düşünce ve değerlendirmelerini sordum. Bugüne kadar Balyoz sanıklarının serbest  bırakılıp yeniden adil bir şekilde yargılanmaları için Hükümet ile  kamuoyunun önüne  çıkmadan  yaptığı çok ciddi  çalışmalarını yakından takip ettiğim Necdet Özel ilk değerlendirmeye YENİÇAĞ’a yaptı.
 
Özel’in açıklamaları kendisine yöneltilen eleştirilere de cevap niteliğindeydi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in açıklaması şöyle: 

“Bazı yöneticiler acılarını ve sevinçlerini gizlemeye çalışırlar. Yaptıklarının sağduyulu ve iyi niyetli kişiler tarafından anlaşılmasını beklerler. Kendileri ön plana çıkmayı hiç sevmezler, görüntü ve ses vermeden sonuç almaya çalışırlar. Göreve başladığım zaman (Balyoz) adı verilen davayı elimde, önümde buldum. Okudum, öğrendim, ihtisas sahiplerine danıştım. Ancak yargı süreci başlamıştı.

 
Anayasal düzene, demokratik kurallara uymayı kendime rehber edindiğim için konuyu ilgili ve yetkili kişilerle  paylaşmayı tercih ettim. Bazı kişi ve çevreler tarafından haksız bir şekilde ve acımasızca eleştirildim. Bu durum, TSK ile ilgili hemen hemen her konuda halen devam etmektedir. (Gün ola harman ola) güzel bir atasözümüz. Sabırla ve inançla hukukun üstünlüğüne inanarak  bekledim/bekledik. Tabii ki Yüksek Mahkemenin kararını sevinçle karşılıyorum.Çünkü suçlanan kişiler benim meslektaşım, komutanım, arkadaşım.
 
Onların özgürlüklerine  kavuşmasını görmek benim en büyük görevim olduğunu düşünüyorum. Yargılama  sürecinin devam etmekte olduğunu biliyorum. Ümit ederim sonuçta çok güzel olur.”  
 
GENELKURMAY AÇIKLAMASINDA SÖYLENENLER
 
Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, “Kamuoyunda ’Balyoz’olarak adlandırılan dava ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali kararına dayanarak yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararı sonucunda özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personelimizin ve ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaşır, yeniden yargılama sürecinin adil bir kararla sonuçlanmasını ümit ve temenni ederiz” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim