• BIST 103.102
  • Altın 191,680
  • Dolar 4,6054
  • Euro 5,4397
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 31 °C

Reza Zarrab'dan itiraf gibi sözler

Reza Zarrab'dan itiraf gibi sözler
Zarrab’ın ‘Cari açığın yüzde 15’ini’ ben kapattım sözleri, 27 milyar doları bulan kimliği belirsiz para girişini gündeme getirdi. Şüpheler İran üzerine yoğunlaşırken, ABD ve Avrupa ülkeleri harekete geçti.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda tutuklanan, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Reza Zarrab’ın, “Cari açığın yüzde 15’ini ben finanse ettim” sözleri, Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bıraktı. 
 
Zarrab’ın sözleri, Merkez Bankası’nın rezervlerine gölge düşürmesine yol açtı. Son 10 yılda İran’dan 17-20 milyar dolarlık bir kaynağın, gayri resmi yollarda Türkiye’ye getirildiğinden şüpheleniliyordu. Zarrab’ın açıklamaları bu konudaki iddiaları güçlendirdi. Zarrab’ın açıklamaları üzerine, ABD ve Avrupa ülkeleri harekete geçti.
 
AÇIKLAMA ANKARA MENŞEİLİ 
 
"Türkiye’de milyonlarca vatandaşı ayağı kaldıran Zarrab’ın, Türk barağı eşliğinde yaptığı açıklamalar, ekonomi bürokrasisinde de adeta şoka neden oldu. Taraf’ın edindiği bilgiye göre, “İcratın içinden” olarak nitelendirilen Zarrab’ın konuşma metninin ana hatları Ankara’da belirlendi. Ancak bu açıklamanın ayrıntılarından ekonomi yönetiminin haberi olmadı. Zarrab’ın açıklamalarını televizyondan ve gazeteden öğrenen ekonomi yönetimi ise zor durumda kaldı. Zarrab, bir anlamda kendisini kurtarırken, Türkiye’yi açıklama ile köşeye sıkıştırmış oldu. 
 
17 MİLYAR $’LIK İRAN PARASI 
 
Türkiye’nin uluslararası arenada  zor durumda kalmasına ise, BM’nin İran’a ambargo kararından bu yana gayri resmi yollarda Türkiye’ye getirilen, milyarlarca dolarlık kaynak iddiaları etkili oldu.
 
BM’nin İran’a yönelik ambrgo kararının ardından, İran’dan tırlarla kaçak “kaynak girişi” başladı. Merkez Bankası’nın istatistiklerinde bu şüpheleri doğrulayan veriler dikkat çekti. Ödemeler dengesinde ‘Net Hata Noksan’ kalemi altında gösterilen verilere göre, 2003-2013 yılları arasında 27.8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para Türkiye’ye girdi.
 
Paranın 13.3 milyar dolarlık ana bölümünün, Reza Zarrab’ın İranla yoğun altın ticareti yaptığı dönemde Türkiye’ye gelmesi ise dikkat çekiyor. Söz konusu paralar, Hükümet’in bilgisi dâhilinde “mevzuattaki” boşluklardan yararlanılarak, sisteme sokuldu. Yani Merkez Bankası’nın rezervlerine aktarıldı. Bu durumdan ABD ile bazı Avrupa ülkelerinin haberi oldu. ABD, bu konuda geçmiş yıllarda Türkiye’ye bir çok kez uyarıda bulundu. Ancak Türkiye ise, bu tür iddiaları her defasında inkar etti ve kaynağı belirsiz para girişlerinin bilgisi dışında gerçekleştiğini öne sürdü.
 
Zarrab’ın, “200 ton altın ihraç edip Türkiye’ye 25 milyar lira para getirdim. Cari açığın yüzde 15’in ben finanse ettim” şeklindeki açıklamaları, bu konudaki Türkiye’ye yönelik şüphelerin yeniden canlanmasına neden oldu. Ekonomi bürokratları ise, bu açıklamaların “not” edildiğini belirtilerek, ABD ve Avrupa ülkelerinin de iddiaları yakından takip ettiğini bildirdiler.
 
Öte yandan, bürokratların, “vatan için yapılıyor” denilerek, İran parasını sisteme sokma işi konusunda ikna edildiği öğrenildi.
 
KAYNAK: HÜSEYİN ÖZAY / TARAF

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim