• BIST 112.195
  • Altın 174,656
  • Dolar 4,0229
  • Euro 4,9803
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 21 °C

“Özgün Hat Sanatı Sergisi” Ümraniye’de Sanatseverlerle Buluştu

“Özgün Hat Sanatı Sergisi” Ümraniye’de Sanatseverlerle Buluştu
Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde birbirinden değerli hat eserlerinden oluşan Özgün Hat Sergisi açıldı.

Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde birbirinden değerli hat eserlerinden oluşan Özgün Hat Sergisi açıldı. Klasik ve modern hat sanatına dair çok kıymetli eserlerin yer aldığı özel sergiyi, sanatseverler hayranlık ve ilgiyle ziyaret etti.

Klasik sanat dallarından biri olan hat sanatına dair, yeni ve farklı arayışları ile günümüz hattatlarının özgün hat çalışmaları, Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Ümraniye Belediyesi tarafından organize edilen "Özgün Hat Sanatı" konulu sergi, moderatörlüğünü Ümraniyeli hüsn-ü hat hocası Ömer Faruk Dere'nin yaptığı ve Prof. Dr. Sadettin Ökten ile Yrd. Doç Dr. Savaş Çevik'in konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşi sonrası açıldı.

54 tablonun yer aldığı sergi açılışına, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Başkan Yardımcısı Türkan Öztürk, eserleri Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde sergilenen sanatçılar ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Siz değerli dostlarımızla, birkaç sevincimi paylaşmak istiyorum. Bugün, Rebiüevvel ayının başlangıcında Peygamberimizin viladet ayında güzel bir başlangıç yaptık. Ümraniye'mizde büyük bir caminin hafriyatına kurban keserek "Bismillah" dedik. İnşallah, inşaatı kazasız belasız tamamına erdirmeyi Rabbim nasip eder" dedi.

Ümraniye'de çok sayıda cami ve okul olduğunu fakat aynı oranda rağbet olduğu için yeni okullar ve camilere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Başkan Hasan Can, 4+4+4 sisteminin getirisi olarak vatandaşların meslek liseleri ve imam hatip liselerine teveccüh ve rağbet gösterdiklerini dile getirdi. Bu rağbete karşılık verebilmek için devletin tüm alt kurumlarla birlikte çalışması gerektiğinin altını çizen Başkan Hasan Can, imam hatip okullarının kurucusu olan Mahmut Celalettin Ökten'in oğlu Prof. Dr. Sadettin Ökten'in konuklar arasında yer alması nedeniyle mutlu olduklarını dile getirdi.

Belediye tarafından yapılacak hizmetlere ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Can, "Bugün yapmış olduğumuz okullara, 3 yeni ilkokul eklemek üzere sponsor bir firmayla akitleştik. 3 ayrı mahallede inşa edilecek, her biri 18 derslikli ilkokulların protokolünü de imzalayarak, bugünü bereketli geçirdik. Rabbim bizlere iyi şeyler yapmayı, yaptırmayı, iyi şeylerin yapılmasına vesile olmayı nasip etsin" dedi. Can sonrasında sergiyi hazırlayanları tebrik ederek misafirlerle birlikte serginin açılış kurdelesini kesti.

"SANATLA İLGİLENEN İNSANLAR ÖZEL İNSANLARDIR"

Serginin ardından, hat sanatı ve sanatçıları hakkında bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide İmam-hatip liselerinin kuruluşunda büyük emeği olan merhum Celalettin Ökten'in oğlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten bir konuşma yaptı. Ökten, "Sanat, sanat eseri olmadan ortaya çıkmıyor. Sanatın olabilmesi için bir sanat eserinin bulunması lazım. Sanat, daha çok duygu ve iç dünyamızı harekete geçiriyor" dedi.

Sanatla ilgilenen insanların; özel insanlar olduğunu belirten Ökten, "Sanatkarların duygu dünyası derin, hareketli ve cevvaldir. Sanatkar; toplumda belirli bir zamanda ve mekanda yaşar ve bu zaman ve mekânda olan hadiselerle sınırlıdır. Geçmişe doğru yolculuğa çıkar. Geçmişi öğrenir, deneyimler. Geçmişten beslenir, geleceğe miras bırakır. Ama mühim olan sanatkarın bugün yaşadığıdır. O halde sanatkar zamanını ve mekanını yansıtır. Kısacası hayat devam edeceği müddetçe, sanat da devam edecektir" diye konuştu.

Daha sonra söz alan Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi ünlü Hattat Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik, "İstanbul'un artık her yerinde geleneksel sanatlarımızla ilgili bir sergi görebiliyoruz. Bu sergilerin içinde klasiğin dışında; modern, özgün ve çizgi dışında sergilerde görmek mümkün. Bugünkü sergimiz de; hat sanatının klasik anlayışının yanı sıra farklı açılımlarla, yorumlarla oluşturulmuş bir sergidir" dedi.

Sanatın da bir gelişim süreci olduğunu belirten Çevik, "Önemli olan sanat eserlerinin, bu gelişim süreci içerisinde sanatımızı dejenere etmeden, sanat kurallarının temel anlayışından uzaklaşmadan farklı renklerle ortaya konulması ve sanatseverlere sunulmasıdır. Bu tür programlar, sergiler, konferanslar ve sempozyumlar bu anlamda oldukça önem arz ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

"Özgün Hat Sergisi", 1 ay boyunca Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

“Özgün Hat Sanatı Sergisi” Ümraniye’de Sanatseverlerle Buluştu

“Özgün Hat Sanatı Sergisi” Ümraniye’de Sanatseverlerle Buluştu

“Özgün Hat Sanatı Sergisi” Ümraniye’de Sanatseverlerle Buluştu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim