• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Özel okul kitapları ücretsiz

Özel okul kitapları ücretsiz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel okullardaki öğrencilerin de ders kitapları devlet tarafından ücretsiz olarak verilecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,K undu turizm bölgesindeki Mardan Palace Otel’de düzenlenen ve "Teori, Uygulama ve Değerlendirmeleriyle Farklı Eğitim ve Öğretim Model, Yöntem, Yaklaşımları" konularının tartışılacağı Türkiye Özel Okullar Birliği 13. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı.

Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada, özel okulların birçok yeniliğin eğitim sistemine girmesine, yeni eğitim yaklaşımlarının oluşmasına öncülük ettiğini, eğitimde kalitenin artmasına önemli katkı sağladıklarını anlattı.

Özel okulların desteklenmesini ve dinamik yapılarının genel eğitim alanına yansımasını önemsediklerini vurgulayan Avcı, son yıllarda özel okullardaki öğrenci sayısında önemli ölçüde artış olduğunu ancak bunun arzu edilen düzeyde bulunmadığını ifade etti.

Avcı, 2002-2003 eğitim öğretim yılında özel okullarda okuyan öğrenci sayısının 223 binken, bugün bu rakamın 662 bine ulaştığını, yüzde 196 oranında artış yaşandığını belirterek, son 10 yılda eğitim alanında yapılan atılımlarla özel okullardaki öğrenci sayısında önemli artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Genel öğrenci sayılarında özel okulda bulunan öğrencilerin oranının yüzde 4 civarında olduğunu bildiren Avcı, Avrupa'da ise bu oranın yüzde 15 civarında bulunduğunu söyledi.

Özel okul öğrencilerinin kitapları da devletten

Bakan Avcı, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında kurum kontenjanlarını dolduramayan mevcut özel okulların söz konusu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için de özen gösterdiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Özel okullardaki ders kitaplarının devlet tarafından verilmesi konusunda da çalışma yaptık.

Özel okullarda okuyan öğrencilerimizin ders kitaplarının temininde veliler veya okullar tarafından ücret ödenmesine rağmen her yıl sorunlar yaşanmakta olduğunu biliyoruz.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel okullarda okuyan öğrencilerin de ders kitapları devlet tarafından ücretsiz verilecek. Böylece özel okul öğrencilerinin her yıl yaşadıkları kitap sorunlarına son verdiğimizi müjdelemek istiyorum."

Eğitimde "yapboz tahtası" tartışması Bakan Avcı, eğitimcilerin, sorunlarının tartışıldığı bir ortamda "eğitim alanında çok sık değişiklikler yapıldığı" yönünde tartışmaların dile getirildiğini ifade etti. Eğitimin "yapboz tahtasına" dönüştürüldüğüne dair bir yargının hakim olduğunu belirten Avcı, şöyle konuştu:

"Bu konuda eğitimcilere haksızlık yapılıyor. Eğitim teknolojisi hızlı bir gelişme kaydediyor. Eğitim teknolojisinde her şey değişiyor. Bakanlar değişiyor ama bürokratlar, Mehmet bey orada oturuyor. Nimet hanım zamanından beri.

Bu eğitimde istikrara verdiğimiz önemin göstergesi. Teknolojide değişim kaçınılmaz. Dolayısıyla eğitim bir anlamda yazboz tahtasıdır. Öyle olmasaydı buralara gelemezdik. Yanlışları düzeltme noktasında katkılarınız için teşekkür ediyoruz."

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim