• BIST 94.552
 • Altın 193,982
 • Dolar 4,7377
 • Euro 5,4923
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 28 °C

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor
Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği, yüzme ve jimnastik eğitimlerinden faydalanan özel çocuklar, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin...

Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği, yüzme ve jimnastik eğitimlerinden faydalanan özel çocuklar, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra toplumla iletişim becerilerini de artırıyor. Bir yıllık eğitim sonucu yüzde 50 engellilik oranı bulunan çocukların raporlarında yüzde 20'ye varan düşüşlerin tespit edildiği bildirildi.

"Özel çocuklar" diye tabir edilen otistik, down sendromlu ve mental yönden eksikliği bulunan çocuklara yönelik Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün açtığı yüzme ve jimnastik kursları meyve vermeye başladı. Özel çocukların aileleri, açılan kurslar sayesinde çocuklarının toplumla ilişkilerinin arttığını belirtirken, raporlarındaki engellilik oranlarında da ciddi düşüş olduğu öğrenildi.

Manisa'da göreve başlamasının ardından Engelli Sporcular Koordinasyon Birimini açtıklarını belirten Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Savaş Duman, özel çocuklara yönelik düzenledikleri yüzme ve jimnastik branşları hakkında açıklamalarda bulundu. Güzel bir ekip kurduklarını dile getiren Savaş Duman, şöyle konuştu:

"Bizim özel çocuklar olarak tabir ettiğimiz zihinsel, bedensel ve işitme engelli çocuklarımıza yönelik spor ve sosyal hizmet anlamında aktiviteleri sürdürmekteyiz. Bizim için özel çocuklar olan otistik çocuklarımızın down sendromlu ve mental yönden eksikliği olan çocuklarımız ile ilgili yüzme ve jimnastik alanında kurslarımız oldu. Haftada 4 gün ikişer saat olmak üzere çalışmalarımızı havuzda sürdüren bir ekibimiz var. Ekibimiz o çocuklarla birebir ilgilenerek, grup çalışmaları yapıyor. Bu bir yıllık çalışma neticesinde, yüzde 50 oranında mental teşhisi konulan çocuklarımızda yüzde 20'ye varan düşüş görüldüğünü bilirkişiler ve doktorlardan öğrendiğimiz zaman çok memnun olduk. Gerçekten bir yaraya merhem olduğumuzu yine bir hizmeti gerçekleştirdiğimizin farkındalığı bizde oluştu. Çocuklar ve aileleri ile olan iletişimimizde, sohbetlerimizde yapılan hizmetin tam anlamıyla tesir ettiğini görünce de olumlu sonuç aldık."

ANNELER, SPORDAN SONRAKİ BÜYÜK DEĞİŞİMİ ANLATTI

Spor sayesinde çocuğunun sosyalleşerek kurallara uyduğunu belirten Gülizar Akca, "Çocuğum spor yapmaya severek geliyor. Artık istedikleri hareketi yapabiliyor. Parkta yaşıtları gibi oynuyor. Şuan daha mutlu. Hocalarımız sabırla onları eğitiyor. Daha önceden kural diye bir şey bilmiyordu. Ne zaman spora başladı ondan sonra sosyalleşti. Evde daha sakin ve olumlu" ifadelerini kullandı.

Çocuğunun hem jimnastik hem de yüzme kursuna gittiğini ifade eden Şükriye Vural ise "Çocuğum kurallara uyuyor. Her şeye uyum sağlamaya çalıştı, sosyalleşti. Her ortamda konuşmuyordu fakat şimdi arkadaş ortamında konuşmaya başladı. Spor sayesinde zihinsel olarak da gelişti. Bazı aileler artık buraya gelmiyor. Yüzde 50 olan raporları yüzde 20'ye düştü. Spor o kadar faydalı olmuş ki raporların düşmesine bile fayda sağlamış" dedi.

"HEYET RAPORLARINDAKİ PUANLARIN AŞAĞI ÇEKİLMESİNİN GÖRÜLMESİ KANIT NİTELİĞİNDEDİR"

Sporun zihinsel engelli bireylerin üzerindeki faydası hakkında bilgi veren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ahmet Ayer, şöyle konuştu:

"Özellikle zihinsel ve ruhsal engelli hastalarımızda bizim her zaman savunduğumuz altın kural, bu hastaların sadece ilaç tedavileriyle yetinmemeleridir. İlaç tedavileri sürdürülürken bu tedavilerin yanı sıra spor aktiviteleri, uğraş terapileri hastanın ya da engellinin rahatsızlığına yönelik planlanırsa iyi sonuç alınması sürpriz değil. Hastaların tedavilerinde özellikle sportif faaliyetlerin ilave edilmesiyle mevcut rehabilitasyon hizmetlerine, özellikle yüzme, jimnastik gibi faaliyetlerin olumlu olduğunu gördüm. Bu hastalarımızın hem fiziksel hem zihinsel gelişmelerine katkı sağladıklarını ve zaten gelişme dönemi devam eden hastalarımızın bu gelişimlerinin sağlıklı, dengeli bir şekilde artarak düşürdüğünü gördük. Bu bir yıllık izlenim içerisinde önceki bir yıla göre bu gelişimlerle heyet raporlarındaki puanların aşağı çekilmesinin görülmesi kanıt niteliğindedir. Dolayısıyla bu da bu tip tedavilerin yaygınlaştırılmasını, diğer tedavilerle özdeşleştirilmesinin önemine işarettir. Çünkü bireysel ve grup sporları her zaman bireyin ilişki kurmasını, sorun çözmesini, kriz ile ilgili mekanizmalarda bireysel çözümlerini ve stratejilerini oluşturmasını kolaylaştırır ve fiziksel ile zihinsel gelişimlerini artırır. Bu gelişmelere dileriz ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün yaptığı yönetmeliklerinde güncellenmesiyle hastalarımız engellerinden kurtulurken avantajlarında da mahrum kalmasınlar."

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Özel Çocuklar Yüzme Ve Jimnastikle İyileşiyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 16-30 yaş arası hafif kilolu erkekler dikkat20 Haziran 2018 Çarşamba 12:53
 • Dondurmayı gündüz yemeyin20 Haziran 2018 Çarşamba 12:53
 • Çocuğun hayatında oyunun önemi20 Haziran 2018 Çarşamba 11:23
 • Diz kireçlenmesini ihmal etmeyin20 Haziran 2018 Çarşamba 11:08
 • Muş Devlet Hastanesinde kemoterapi ünitesi açıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 10:48
 • Tansiyon hastalarında diş problemine dikkat20 Haziran 2018 Çarşamba 10:43
 • Kırılan dişlere bonding ile son20 Haziran 2018 Çarşamba 10:38
 • Gece sık sık uyanmanın 20 nedeni20 Haziran 2018 Çarşamba 10:33
 • Ergenlik ve gebelik döneminde oluşan çatlaklara dikkat20 Haziran 2018 Çarşamba 10:23
 • Yaprağından kalbine şifa deposu20 Haziran 2018 Çarşamba 10:18
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim