• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

ÖSYM'den önemli uyarı!

ÖSYM'den önemli uyarı!
ÖSYM, 5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında da Yabancı Dil Testinin yer almayacağını bildirdi. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, YDS puanı ile ağırlıklandırılarak hesapla

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" uyarınca, 2013 yılından itibaren Merkez tarafından yılda iki kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, 2013 yılından itibaren Merkez tarafından yapılan diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarının yapılmadığı belirtilerek, KPSS ve diğer bazı sınavların testleri içinde yer alan yabancı dil testlerine de 2013 yılından itibaren yer verilmediği kaydedildi.

KPSS'DE YABANCI DİL TESTİ YER ALMAYACAK

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 6 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında da Yabancı Dil Testi yer almayacak. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, YDS puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacak.  KPSS'de yabancı dil testinin (Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde) ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacak. Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde bir YDS puanı olmayan adayların, 2014-KPSS Lisans Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacak.

KPDS'YE YAPILAN ATIFLAR YDS'YE YAPILMIŞ SAYILACAK

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece YDS yapıldığından, ilgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (KPDS) yapılan atıflar YDS'ye yapılmış sayılacak. İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS'ye girmeleri gerekecek. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacak. İlgili kurumlar tarafından; öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atama için; yabancı dil okutmanı başvuruları için; yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemleri için; yüksek lisans programlarına giriş için YDS sonuçları kullanılabileceğinden bu durumdaki adayların da 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmaları yararlarına olacak. 

SINAVA BAŞVURULAR 3-12 ŞUBAT 2014 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 6 Nisan 2014 tarihinde yapılacak 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (2014-YDS İlkbahar Dönemi) katılmaları gerekecek. Sınava başvurular 3-12 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 2014-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekecek.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim