• BIST 107.015
  • Altın 172,140
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Ortaokul öğrencilerinin ortak sınavlarının ilk oturumu başladı

Ortaokul öğrencilerinin ortak sınavlarının ilk oturumu başladı
MEB tarafından düzenlenen ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik, ikinci dönem ortak sınavlarının ilk oturumu bugün başladı.

MEB tarafından ortaokul 8′inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci dönem ortak sınavlarının ilk oturumu başladı
Öğrenciler bugün sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılılarına girecek
Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40′ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi 30′ar dakika olacak
-Yarınki ikinci oturumda, fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek
Yurt içi ve yurt dışı toplam 986 sınav merkezinde, 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda gerçekleştirilen sınavlara, 1 milyon 271 bin 273 öğrenci katılıyor.
Ortak sınavların bugün yapılan birinci oturumunda, sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları, yarın yapılacak ikinci oturumunda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her yazılıda 20 soru sorulacak.
Ortak sınavların yapılacağı her bir ders yazılısı için Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20′de başlayacak ve aynı anda gerçekleştirilecek. Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40′ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi 30′ar dakika olacak.
Ancak özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için her bir dersin sınav süresi 55′er dakika, sınavların aynı anda başlaması gerektiğinden özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 15′er dakika olacak.
Salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler ilk ders yazılısı için saat 08.30′dan itibaren sınıf öğrenci yoklama listelerinde belirtilen salonlara alındı. Öğrenci velilerinin ve görevli olmayan kişilerin sınav salonlarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmedi.
Okullarda emniyet görevlileri tarafından üst araması yapılmadı. Ancak sınav evrak kutularının açılması sırasında her okulda bir emniyet personeli bulundu.
Soru kitapçıkları Bakanlığa geri gönderilmeyecek. Yarın yapılan ikinci oturum tamamlandıktan sonra soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek. Alınmayan soru kitapçıkları milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek.
Sınavlara katılamayanlar için mazeret sınavları, 10-11 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının Haziran ayında açıklanması planlanıyor.
Öğrencilerin, 6, 7 ve 8′inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8′inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim