• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 16 °C

Ortak alanlardaki sigara denetimleri yetersiz

Ortak alanlardaki sigara denetimleri yetersiz
Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ortak alanlarda sigara içilmemesi konusunda uygulama ve denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ortak alanlarda sigara içilmemesi konusunda uygulama ve denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi. Gelecek nesiller için özveri çağrısı yapan Öztürk, sigarasız bir hayatın olduğuna vurgu yaptı.

Sigaranın tüm dünya ülkeleri için önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkati çeken Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ülkemizde her yıl ortaya çıkan 50 bin yeni akciğer kanseri vakasının yüzde 80 - 90'ının tütün tüketiminden kaynaklandığını hatırlatarak, "Yeşilay olarak her yıl 5 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan sigara ve diğer tütün ürünlerine karşı mücadelemizde çok iyi bir mesafe aldık. Ama uygulama ve denetimlerdeki yetersizlik bizleri üzüyor. Karar vericileri ve uygulayıcıları gelecek nesillerimiz için daha özverili olmaya davet ediyoruz." dedi.

Farkındalık kampanyaları, bilgilendirme seminerleri, kamu spotlar, sosyal medya çalışmalarıyla Yeşilay olarak sigaraya karşı mücadeleye hız kesmeden devam edeceklerini belirten Öztürk, "Bu mücadeleye tüm vatandaşlarımızın sigarayı bırakarak, bilgi sahibi olarak ve bilinçlendirerek destek olmalarını istiyoruz. Sigarasız bir hayat mümkün." şeklinde konuştu.

ERGENLERDE RİSK ÇOK DAHA BÜYÜK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kanser ölümlerinin yüzde 22'sinin tütün kullanımından kaynaklandığını açıkladı. Öztürk DSÖ'nün verilerinin hayatında yaktığı ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85'inin sigara bağımlısı olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Bunun sebebi sigaranın içindeki yüksek orandaki nikotin. Uzmanlar, vücuttan çok zor atılan nikotinin, beynin beslenmesini engellediğini, ergenlerde fiziksel ve bilişsel gelişimi olumsuz etkilediğini belirtiyor. Özellikle genç yaşlarda sigara kullanım oranında görülen artış, gençler üzerinde bu tehlikenin daha önemli boyutlarda olduğunu gösteriyor.

AKCİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

Dünya Akciğer Vakfı, sigara kullanımında mevcut eğilimin sürmesi halinde, bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalmaları yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği'nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası'na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. DSÖ istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.

Yeşilay, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sosyal medyada #BıraktıktanSonra hashtag'iyle başlatacağı kampanyayla sigaranın zararları ve tüm dünyayı tehdit eden risklere dikkat çekecek.

Ortak alanlardaki sigara denetimleri yetersiz

Ortak alanlardaki sigara denetimleri yetersiz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim