• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı
Muş'un Hasköy ilçesi 100. Yıl Gazi Ortaokulu öğrencileri, boş zamanlarını kitap okuyarak geçiriyor.

Muş'un Hasköy ilçesi 100. Yıl Gazi Ortaokulu öğrencileri, boş zamanlarını kitap okuyarak geçiriyor.

Hasköy 100. Yıl Gazi Ortaokulu öğrencileri, ders araları ve hafta sonu tatillerinde okula gelerek kitap okuyorlar. Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve yeni kaynak kitap yardımında bulunan okul müdürü Salih Subaşı ise, çok sayıda öğrencinin kitap okumaya başladığını söyledi. Daha önce yaptıkları bir araştırma ile okuldaki öğrencilerin okumalarının zayıf olduğunu ve bunun için çeşitli aktivitelerle kitap okuttuklarını ifade eden Subaşı, "Odamdaki masanın üzerinde yüzlerce kitap bulunuyor. Bu kitapları burada bulundurmanın amacı öğrencilerin arasında yapmış olduğumuz gözlemler sonucunda okumalarını ve okuduklarını anlamalarına yardımcı olmak. Öğrencilerin okumalarının zayıf olduğunu tespit ettik. Öğrencilerin kitap okumalarını düzeltmek için böyle bir uygulama başlattık. Burada kendi odamda öğrencilere okuma alışkanlığını kazandırmak için her gün 100 ila 150 öğrencim bir kitap okuyarak akşam kitabın özetini çıkartıp gelip burada sırayla anlatıyor. Bu şekilde kitap değişimi de sağlanıyor. Bu çalışma sayesinde 100 civarında kitap okuyan öğrencimiz var" dedi.

Kitap okuma alışkanlığının gelişmesi ile öğrencilerin okuma ve konuşmalarında da ciddi bir şekilde değişimin olduğunu kaydeden Subaşı, "Bu okumayla birlikte öğrencilerin okumalarında ve konuşmalarında büyük değişiklik olduğunu, okuduğunu anlama ve okuduğunu çözme noktasında büyük katkı sağladığını gördük. Dolayısıyla bu çalışmayı devam ettireceğiz. Teneffüs aralarında takriben her seferin de 50 öğrencimiz okuduğu kitabı değiştirip, özetini gösterip imza atıp gidiyor. Bu noktada büyük bir gelişme oldu. Çocuklara okuma sevgisi, kitap sevgisini kazandırma noktasında da ayriyeten bir katkı sağladı" ifadelerini kullandı.

"TEOG ORTALAMASINDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLDU"

Öğrencilerin kitap okumaya başlamasıyla TEOG'da da başarı yakaladıklarını vurgulayan Subaşı, "Kitap okumanın ve okuduğunu anlamanın katkılarından bir tanesini de TEOG'da gördük. Okuduğu soruyu anlamayan bir öğrencinin doğru cevabı bulma ihtimali çok zayıf. Bu eksikliği giderme noktasında da kitap okumaya büyük bir ağırlık verdik. Geçen yıl TEOG ortalamamız 41'ken şuan da 51'e yükseldi. Bu yükselişin temelinde tabi ki öğretmenlerimizin, bizlerin özverisi ve çalışmasıyla birlikte çocukların bu okudukları kitaplardan okuduklarını anlama katkısı da çok büyük. Okuduğu kitabı anlamayan ve aktaramayan öğrencimiz şuan da yok" dedi.

"ARZULADIĞIMIZ TEOG ORTALAMASINI BULACAĞIZ"

"Bu çalışmanın öğrenciler üzerinde çok büyük katkısı var" diyen subaşı konuşmasını şöyle sürdürdü, "İnşallah bu kampanyayı devam ettireceğiz. Her gün bir kitap okuma şartıyla 150 civarında bir potansiyele sahibiz ve gittikçe de artıyor. TEOG hedefimizin yüzde 65 ila 75'e yükseltmeyi düşünüyoruz. İnşallah istediğimiz, arzuladığımız TEOG ortalamasını bulacağız, çalışmalarımız o yönde. Öğrencilerin kitap okuduğunu gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Her ne kadar yoruluyorsak dahi çocukların eğitimlerine katkımızdan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz, bu da yorgunluğumuzu gideriyor."

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı

Öğrencilerin Kitap Okuma Aşkı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim