• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

Öğrenciler Dış Politikayla İlgili Konularında Uzman İsimlerle Buluştular

Öğrenciler Dış Politikayla İlgili Konularında Uzman İsimlerle Buluştular
Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü ve Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ( BİLGESAM) işbirliği ile "Türk-Dış...

Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü ve Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ( BİLGESAM) işbirliği ile "Türk-Dış Politikasında Komşu Ülkelerle Sorunlar" başlıklı konferans düzenlendi.

Haliç Üniversitesi Kağıthane Kampüsü'nde düzenlenen konferansa Haliç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ( BİLGESAM) Başkanı Prof. Dr. Atilla Sandıklı, Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu, Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol, Emekli Büyükelçi Ahmet Ünal Çeviköz konuşmacı olarak katıldılar. Birçok üniversitenin ilgili bölümlerinden ve kulüplerinden gelen öğrenciler konferans sonunda katılımlarından dolayı sertifika aldılar.

"Türk- Yunan İlişkilerinde Ege Sorunu" başlıklı sunumuyla öğrencilerle buluşan Prof. Dr. Atilla Sandıklı, öğrencilerin böyle bir etkinlik organize etmesinden dolayı çok gurur duyduğunu dile getirerek, "Bugün Haliç Üniversitesi'nde eğitimin sadece öğretim olmadığını öğrencilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Sadece derse girmek değil aynı zamanda bu tarz etkinliklerle birlikte dünyadaki sorunlarla ilgili olmak, bunları hayata uyarlamak gerçekten çok önemli. Bu doğrultuda bugün hem Haliç Üniversitesi'ndeki hem de diğer üniversitelerden gelen ilgili öğrencilerin katılımıyla, BİLGESAM Gençlik Platformu işbirliği ile hazırlanan bir paneldeyiz. Konuşmacılardan tutun da etkinliğin tüm detaylarına kadar tamamen öğrencilerin organize ettiği bu panelde bizler de kendi hakim olduğumuz konularda onlarla bilgi paylaşımında bulunuyoruz" dedi.

"ÖĞRENCİLERİN HEM VİZYONU HEM DE MİSYONU GELİŞİYOR"

Öğrencilerin kendilerini eksik buldukları ve ilgilendikleri konuları başlıklar halinde belirlediklerini söyleyen Prof. Dr. Sandıklı, "Türkiye'nin karşı karşıya gelebileceği sorunlarla ilgili bilgi ihtiyaçlarını dile getiren öğrencilerle birlikte biz de onlara deneyimlerimizi aktarıyoruz. Önemli konuşmacılarla bir araya gelme onlara direk olarak merak ettikleri soruları sorma imkanı tanıyan öğrenciler hem vizyonlarını hem de misyonlarını geliştirmiş oluyorlar. Gençlerin yapmış oldukları bu çalışmayı oldukça başarılı buluyorum. Bu çalışmalar aynı zamanda onların gelecekteki başarılarının zeminidir" diye konuştu.

Konferansın düzenlenmesi için çalışmalar yapan Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü Başkanı Oğuzhan Tuluğ, amaçlarının Türkiye'nin jeopolitik konumu üzerindeki dış politikasını, konularında uzman isimler tarafından öğrencilere aktarmak olduğunu söyleyerek, " BİLGESAM'la birlikte düzenlediğimiz etkinlikle Türk dış politikalarının farklı yorumlarını uzmanlarından dinleme imkanı bulduk. Alanlarında önemli katılımcılarımız bizlere Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili daha kesin bir çizgide bilgi vererek realist ve liberal politikalar üzerinden Türkiye'nin duruşunu anlatıyorlar. Bu konular bizim için çok önemli ve birçok üniversiteden farklı öğrencilerle bir araya gelme imkanı da bulduğumuz bu etkinliği devam ettirmeye çalışacağız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Öğrenciler Dış Politikayla İlgili Konularında Uzman İsimlerle Buluştular

Öğrenciler Dış Politikayla İlgili Konularında Uzman İsimlerle Buluştular

Öğrenciler Dış Politikayla İlgili Konularında Uzman İsimlerle Buluştular

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim