• BIST 107.401
  • Altın 174,218
  • Dolar 4,0989
  • Euro 4,9911
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Ve Azerbaycan Milletvekili Dr.pashayeva’dan Ortak Mesaj;

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Ve Azerbaycan Milletvekili Dr.pashayeva’dan Ortak Mesaj;
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, makamında Azeri konuklarını ağırladı.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, makamında Azeri konuklarını ağırladı. Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva ve Azerbaycan Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'i ziyaret etti.

Dr. Pashayeva'nın Niğde'deki bir parka, "Karabağ Parkı" isminin verilmesi önerisine sıcak bakan Başkan Akdoğan, Niğde'nin Azerbaycan'in bir şehri ile kardeş şehir olması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını bildirdi.

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Hocalı Soykırımının yıldönümü nedeniyle Niğde Üniversitesi'nde konferans vermek için Niğde'ye gelen Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva, beraberinde Azerbaycan konsolosluğu Türkiye -Azerbaycan Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova ve Türk Gençlik Kulübü Başkanı ve Niğde Üniversitesi Öğrencisi Haydar Maharramov ile birlikte Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'a nezaket ziyaretinde bulundu. Azerbaycan Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva, Türkiye'deki pek çok şeyin Azerbaycan'ı andırdığını söyledi.

1918 yılında Ermeni çetelerinin soykırım yaptığında, Türk-Kafkas İslam Ordusuyla Anadolu'nun her bölgesinden insanların oraya gittiğini hatırlatan Dr. Pashaveya, "Oradaki Türk şehitliğine baktığımızda buradan gidenlerin isimleri de yazıyor. Dedeleriniz niye gitmişti oraya? Annelerini, babalarını, çocuklarını burada bırakarak oraya gittiler ve orada şehit oldular. 80 yıl sonra karşımıza çıkan aynı şeydir. İnsanımız birbirine yakın olsun, sahiplensin. Artık "ben-sen" değil, bölgemizdeki her çalışmada "biz" demeliyiz. Konferanslara gittiğimizde sadece Hocalı Soykırımının yıldönümünde katliamı anlatmıyoruz. Dünyadaki şu durumda ne yapmalıyız? Daha zor şartların oluştuğu bu bölgede ne yapmak gerekiyor? Bu oyunları bozmalıyız. Bunlar çok önemli. Her tarafımız üzüntü. Öyle bir dünyaya geldik ki güçlü olmak zorundayız. Gücünüz yoksa ne uluslararası hukuk var ne adalet var. Kendimizi korumanın tek yolu güçlü olmaktır" dedi.

Konuk milletvekili Dr. Pashayeva, Niğde'deki bir parka "Karabağ Parkı" adının verilmesini de önerdi. Parkın içine Hocalı Soykırımı anısına bir de anıt yapılabileceğini ifade eden Dr. Pashayeva, anıtın üzerine 1918 olaylarında Niğde'den Azerbaycan'a giderek hayatlarını kaybeden şehitlerin isimlerinin de yazılabileceğini vurguladı.

Dr. Paşayeva, Azerbaycan'ın bir şehri ile Niğde'nin kardeş şehir ilan edilmesinin de önemli olacağını belirtti. Çeşitli festivallerin düzenleneceğini, Niğde ile kardeş şehir olacak Azerbaycan'ın şehrinin eğitim amaçlı, kültürel amaçlı faaliyetlerde bulunabileceğini kaydeden Dr. Pashayeva, "Niğde'ye yakışır bir kardeşlik kuralım. İki devlet, iki şehir birbirlerine yakın olsun.Tüm gençlerimizi birbirine yakın yetiştirmeliyiz" diye konuştu.

Azerbaycan Konsolosluğu Türkiye -Azerbaycan Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova ise Niğde Üniversitesi'nde eğitim gören 82 Azeri öğrencinin bulunduğunu söyledi. "Burada eğitim gören öğrencilerimiz size emanet" diyen Nesibova, "Bu öğrenciler hayat boyu Niğde'yi temsil edecekler. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Biz sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar. Öğrencilerimiz belediyenizin, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlerine dâhil olabilirler" şeklinde konuştu.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan da Azeri heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ile Azerbaycan'ı farklı ülkeler olarak görmediklerini anlatan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Azeriler bizim kardeşimizdir" ifadesini kullandı. Dr. Pashayeva'nın Niğde'nin bir parkına Karabağ isminin verilmesi önerisine de sıcak bakan Başkan Akdoğan, Niğde'nin Azerbaycan'ın bir şehri ile kardeş şehir olması konusunda da gerekli girişimlerde bulunacaklarını vurguladı. Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Üniversitesi'nde eğitim gören Azeri öğrencilere her türlü desteği verdiklerini ve vermeye de hazır olduklarını ifade ederek, "Buradaki Türki Cumhuriyetlerinden gelen tüm öğrencilerimize Niğde Belediyesi olarak sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam ediyoruz. Bundan hiç kuşkunuz olmasın" dedi.

Ziyarette hazır bulunan Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit de Kırgızistan'ın Bişkek kenti ile kardeş şehir protokolü imzalama aşamasında olduklarını, Azerbaycan'ın bir kenti ile de kardeş şehir olmaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti. Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit, bu konuda gerekli yazışmaların yapılmasının ardından Niğde ile Azerbaycan'ın bir şehrinin kardeş şehir olması için protokolün imzalanabileceğini belirtti. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit ayrıca "Karabağ sorunu çözülmeden, Azerbaycan'ın istekleri yerine getirilmeden biz Ermenistan'la hiçbir zaman dostluk ilişkisi kuramayız" diye konuştu.

Samimi bir ortamda geçen ziyarette Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'a tarihi miras olarak UNESCO tarafından koruma altına alınan Karabağ müziklerinin yer aldığı bir albüm, "Karabağ Hikayeleri" isimli kitap ve Bakü Şehitliğinin fotoğrafının yer aldığı bir tabak hediye etti. Türkiye -Azerbaycan Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova da Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'a Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının motiflerinin yer aldığı bir fincan takımı sundu. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan her iki konuğa Niğde'ye özgü yün dokuma birer kilim hediye etti.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Ve Azerbaycan Milletvekili Dr.pashayeva’dan Ortak Mesaj;

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Ve Azerbaycan Milletvekili Dr.pashayeva’dan Ortak Mesaj;

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim