• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 15 °C

Mutlu ve Çapkın'a Gezi Parkı takipsizliği

Mutlu ve Çapkın'a Gezi Parkı takipsizliği
Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaşanan Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a takipsizlik kararı verildi.

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve il Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında Gezi Parkı ön inceleme raporuna dayanılarak takipsizlik kararı verildi.

İçşleri Bakanlığı'nın Gezi Parkı'nın çıkış sebebi olarak zabıtların çadır yakmasını gösteren ve gösterinin bir 'yanlış anlama' sonucu çıktığını iddia eden ön inceleme raporunun, Berkin Elvan soruşturması dosyasına da gönderildiği ortaya çıktı. Elvan’ın ölümüne ilişkin davada raporun gönderilmesi üzerine İstanbul Valisi Muammer Güler ve eski İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında takipsizlik verdi
 
Radikal gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın Gezi Parkı’nın çıkış sebebi olarak zabıtların çadır yakmasını gösteren ve gösterinin bir ‘yanlış anlama’ sonucu çıktığını iddia eden ön inceleme raporunun, Berkin Elvan soruşturması dosyasına da gönderildiği ortaya çıktı. Savcılık, rapora istinaden, Elvan’ın ölümüne ilişkin İstanbul Valisi Muammer Güler ve eski İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında takipsizlik verdi.
 
Berkin Elvan’ın ailesinin avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu’ndan Evrim Deniz Karatana, biber gazı atan faillerin yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında da suç duyurusunda bulundu.
 
Avukatların itirazı bekleniyor
 
Savcılık, soruşturma izni verilmesi için evrakı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık bünyesinde oluşturulan mülkiye ve polis başmüfettişlerinin hazırladıkları Gezi Raporu’nu dosyaya sundu. Bu rapor üzerine savcılık takipsizlik kararı verdi. Avukatların şimdi Danıştay’a itiraz etmesi bekleniyor.
 
Gezi Parkı eylemleri ‘yanlış anlama sonucu’
 
Gezi Parkı’nda yaralanan Fatih Atmacaoğlu adlı bir yurttaşın şikayet üzerine gönderilen raporda, Gezi Parkı gösterilerinin ‘yanlış anlama’ sonucu çıktığı iddia edilirken, olayların büyümesinin sorumlusu olarak, çadırları yakan zabıtalar işaret edilmişti. Polisin ‘münferiden’ biber gazı ve su kullanımına ‘tevessül ettiği’ ve hatta bunların yetersiz kaldığı ileri sürüldü. Vali Mutlu’nun Twitter üzerinden verdiği olumlu mesajların karşılıksız kaldığı savunuldu.

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim