• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

MTSO’nun Girişimi Gübrede KDV’yi Yüzde 1’e Düşürdü

MTSO’nun Girişimi Gübrede KDV’yi Yüzde 1’e Düşürdü
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 5 No'lu Tarımsal Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi'nin 3 yıldır sürdürdüğü çalışma sonuç verdi ve tarım sektörünün...

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 5 No'lu Tarımsal Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi'nin 3 yıldır sürdürdüğü çalışma sonuç verdi ve tarım sektörünün önemli girdi kalemleri arasında yer alan gübrenin KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e düşürüldü. Uygulama ile 64. hükümet, Türk çiftçisine yaklaşık 500 milyon dolarlık doğrudan destek verdi.

Tarım sektörünün özlemi olan gübrede uygulanan yüzde 18 KDV oranı MTSO'nun girişimleriyle sona erdi. MTSO, uzun süredir sürdürdüğü kararlı ve takipçi tutumu ve yürüttüğü lobi çalışmalarıyla Türk tarımına katkı sağladı. Gübrenin KDV oranının yüzde 18'den yüzde 1'e düşürülmesiyle çiftçinin gübreyi daha uygun fiyatlarla temin edebilmesi ve dekar başına gübre kullanımını artırarak ürünlerinin verimini ve kalitesini, paralelinde de ihracatını artırması hedefleniyor.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, konuya ilişkin açıklamasında, 3 yıldır yürütülen lobi faaliyetlerinin sonuç vermiş olmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yapılan çalışmanın yalnızca Mersin'i değil, Türk tarımını ilgilendirdiğini vurgulayan Aşut, "Meslek komitelerimiz odamızın mutfağını oluşturuyor. Komitelerimizin çalışmaları bizlere yön veriyor. Bu bağlamda 5 No'lu Tarımsal Destek Faaliyetleri Meslek Komitemizin çalışması da örnek niteliğindedir. Komitemizin çalışması bizlere rehber oldu. Bizim girişimlerimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalar sonuç verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Maliye Bakanımız Naci Ağbal'a da buradan sektör adına bir kez daha teşekkür etmek isterim" dedi.

"TÜRK TARIMINA REKABETÇİ BİR YAPI SAĞLANDI"

5 No'lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Enis Hekimoğlu ise Türk tarım sektörü için önemli bir girdi kalemi olan gübrede yaşanan gelişmenin rekabetçi yapıya olumlu katkı sağlayacağını kaydetti.

2008'den bu yana Türkiye'de hiçbir sivil toplum örgütünün, Türk tarımını etkileyecek bu denli önemli bir konu için bu kadar uğraşmadığına dikkat çeken Hekimoğlu, "Komitemiz bu konunun takipçisi oldu. Komitemizin çalışmaları, MTSO Yönetim Kurulumuz ve TOBB aracılığıyla yürütülen çalışmalar, bakanlıklar nezdinde sürdürülen takip ve lobi çalışmaları sonuç verdi" ifadelerini kullandı.

64. hükümetin yeni uygulamasıyla Türk tarımına rekabetçi bir yapı sağladığının altını çizen Hekimoğlu, şöyle devam etti: "Kullandığımız gübrenin yüzde 85'i ithal ediliyor, yüzde 15'i üretiliyor. Umut ediyoruz ki, üretici ve ithalatçı firmalar yeni uygulama ile Türk çiftçisine doğru fiyatları yansıtmaya devam eder. KDV oranındaki düşüş, çiftçi ve bayi satışlarında fiyatlara yansıtılır."

Tarım sektörünün yıllardır beklediği bir uygulamanın MTSO'nun girişimiyle hayata geçirildiğini dile getiren Hekimoğlu, bu uygulamanın getireceği avantaj ile Türkiye'nin bitkisel üretimde, ihracatta söz sahibi olabileceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim