• BIST 95.147
  • Altın 194,295
  • Dolar 4,7426
  • Euro 5,4936
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 28 °C

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin ilçelerde sürdürdüğü toplu açılış şöleni, Soma ilçesiyle devam etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin ilçelerde sürdürdüğü toplu açılış şöleni, Soma ilçesiyle devam etti. İlçeye kazandırılan hizmetlerin toplu açılışında konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ayrım yapmadan tüm ilçelere en güzel hizmetleri ulaştırmanın çabasında olduklarını söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin Soma'da hizmete kazandırdığı otobüs terminali, MABEM, gıda bankası, Yavuz Selim Bulvarı cadde düzenlemesi, bölgesel ısıtma sistemi pompa istasyonu ve deposu, Soma asfalt sezonu, bölgesel ısıtma sistemi çalışması tamamlanan cadde ve sokaklar ile bölgesel ısıtma sistemi çalışma ofisinin açılışları törenle gerçekleştirildi. Toplu açılış törenine, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Soma Belediye Başkan Vekili İbrahim Demiraslan, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun, Aytaç Yalçınkaya, Yılmaz Gençoğlu, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları Şehnaz Başaran, Erdal Nohutçu, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, daire başkanları, başkan danışmanları, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Ülkü Ocakları İl Başkanı Murat Yörük, Kadın Kolları Başkanı Nevin Kaleli, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, ilçe koordinasyon şube müdürleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinasyon Merkezi önünde çiçeklerle ve sevgi gösterileriyle karşılandı. Daha sonra açılış töreninin yapılacağı Soma Otobüs Terminali'ne geçildi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler Mehteri konseriyle renklenen toplu açılış töreninde, Başkan Ergün tören alanına vatandaşların alkışları eşliğinde geldi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törende konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Güneydoğu'da bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda şehit düşen polis ve askerlerimizi andı.

Henüz 2 yıllık bir büyükşehir belediyesi olmalarına rağmen 17 ilçenin tamamına, ayrım yapmadan en güzel hizmetleri götürmenin çabası içinde olduklarını belirten Başkan Ergün, "Elbette eksiklerimiz oldu. Elbette yetişemediğimiz zamanlar oldu. Ama hiçbir zaman ne ağlama siyaseti, ne de suçlama siyaseti içinde olduk. Bizde hizmet aşkı, Manisa sevdası var. Bugün açılışını yapacağımız hizmetlerle ilgili sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Soma Belediyesi'nin TOKİ kanalıyla başlattığı, "yapılıyor', "yapılacak', "bitiyor', "bitecek" gibi söylemlerle bir yere kadar getirdiği, Manisa'mızın büyükşehir olmasıyla birlikte bize devrolan bu hizmetin yarım kalmaması için hızla çalışma başlattık" dedi.

Soma Otobüs Terminali'nin 3 milyon 549 bin 541 TL bedelle ihalesinin yapılarak, çalışmasının başlatıldığını ifade eden Başkan Ergün, "Bu projemiz, toplamda 7 bin 524 metrekare alanda yer alıyor. 644 metrekare kapalı terminal alanı, 2 bin 817 metrekare otobüs park alanı, yeşil alanlar, 2 katlı terminal binası, birinci katında 4 adet bilet satış gişesi, lokanta, kafeterya, 88 metrekare bekleme holü, hediyelik eşya dükkanı, teknik oda, büfe, mekanik oda; ikram deposu, berber, depo, emanet odası, zabıta noktası ve temizlik odası bulunuyor. 2. katında bay/bayan mescit, depo, 4 adet yönetim ofisi, genel amaçlı salon, 2 adet teras, kapalı otobüs peronları ve sığınak yer alıyor. Ayrıca 164 metrekare genişliğinde yaklaşık 150 kişi kapasiteli bir cami de proje dahilindedir. Bunu da tamamlamak bize nasip oldu. Hayırlı olsun inşallah" diye konuştu.

SOMA MABEM'DE 390 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Manisa merkezinde yüzde 95'lerin üzerinde LYS-YGS ve TEOG sınavlarında başarı oranı yakalayan MABEM eğitim merkezini de Soma'ya kazandırdıklarını belirten Başkan Ergün, "Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, dershaneye gitme imkanı bulamayan gençlerimize fırsat eşitliği sağlamak adına hayata geçirdiğimiz bu eğitim kurumumuzda geleceğe güvenle bakan, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, ailesine, vatanına ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmek tek gayemiz. 12 derslikte 17 öğretmen ve 3 personelle tam 390 öğrencimiz, Soma'da bu eğitim kurumumuzda öğrenim görüyor. İnşallah Manisa merkezinde yakaladığımız başarı çıtasını bu gençlerimizin Soma'da en üst seviyelere taşıyacağına yürekten inanıyorum. Ayrıca Soma Belediyesi'nden çocuk merkezi için yer istedik. Alamadık. Bununla ilgili Soma Belediyesi'nden destek istiyoruz" dedi.

Seçim döneminde sözünü verdiği gıda bankasını da ilçeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Ergün, "Manisa merkezinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak ve onları rencide etmeden kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilsinler düşüncesiyle hayata geçirdiğimiz bu hizmeti, Manisa'mızın tamamına ulaştırdık. Yaklaşık 65 Somalı ihtiyaç sahibi vatandaşımız bu bankadan kendisine verilen kartlarla ihtiyaçlarını karşılıyor. Makarna, bulgur ve kömür değil; evine temizlik ürünü, çocuğuna süt, evine aş kısacası kendi ihtiyacı neyse alabiliyor. Bunu yaparken de rencide edilmiyor. Aynı zamanda Gıda Bankası faaliyete geçmeden önce ekiplerimiz kapı kapı gezerek 2014 yılında 371 vatandaşımıza, 2015 yılında da 954 vatandaşımıza kuru gıda ve erzak yardımı yaptı. Helali hoş olsun. Allah tüm ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yardımcısı olsun" şeklinde konuştu.

"BÖLGESEL ISITMADA 46 MİLYONLUK YATIRIM YAPILACAK"

Hummalı bir çalışma gerçekleştirdikleri bölgesel ısıtma sistemleri ile ilgili de bazı açılışların yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Ergün, "Soma Belediyesi, 2014 yılında büyükşehir olmamıza rağmen bölge ısıtma sistemlerini Şubat 2015'te bize tam olarak devretti. Bu tarihe kadar siyasi polemiklerle geçti. Onlar siyaset düşünerek bu hamleyi bir koz olarak kullanma derdindeyken, biz vatandaşlarımızın kış mevsiminde Bölge Isıtma Sistemleri ile ısınması için çırpındık. Geldiğimiz noktada çalışmalarımızda sona yaklaştık. Biz, devir işleminin ardından 25 milyonluk bir yatırım gerçekleştirdik ve bugün itibariyle 48 kilometre hattın 46 kilometresini tamamladık. Projenin bitiminde Soma'ya yaklaşık 50 milyonluk bir yatırım yapmış olacağız. Soma Belediyesi 2 bin 311 abone hedefiyle yola çıkmış ama 264 haneyi ısıtabilmiş" dedi.

Bölgesel ısıtma sistemini bir an önce hayata geçirerek ilçenin kirli havasından vatandaşları kurtarmanın çabasında olduklarını vurgulayan Başkan Ergün, "Tabi burada yüzde 80 zam gibi dedikodular çıkararak, bir takım çarpıtma söylemler attılar ortaya. Bunlar tamamıyla gerçek dışı arkadaşlar. Abone bağlantı bedelleri büyükşehir belediye meclisimizce alınan kararla belirlendi. Geçen yıl bin 800 TL olarak belirlenen ama sembolik olarak 200 TL alınan bu rakam 2 bin 100 TL+KDV olarak büyükşehir belediye meclisinde belirlendi. Bu bedeller de doğalgaz bağlantı ve abonelik ücretlerine oranla çok çok altta bir rakamdır. Bugün evinize doğalgaz bağlatmak isteseniz bunun bedeli 7-8 bin liradır. Soma'ya doğalgaz getireceğiz diyenler var. Gelin Manisa'da doğalgaz fiyatları ne kadar görün. Ayrıca bölgesel ısıtma boru döşemeleri nedeniyle bozulan cadde ve sokaklarımızı modern bir şekilde yeniliyoruz. Yaklaşık yüzde 70 civarında bu çalışmalar tamamlanmış ve durmaksızın devam ediyor" dedi.

"SOMA'YA 140 KİLOMETRE ASFALT YAPILACAK"

Soma'da asfalt sezonunu da açtıklarını söyleyen Başkan Ergün, "İlçemizde 2015 yılında 35 bin 617 metrekare parke, 6 bin 550 metre bordür döşemesi yapıldı. 1 milyon 51 bin 981 lira gibi bir bedelle bu çalışmamızı yaptık. Bu yıl da 160 bin metrekare parke, 3 bin metre bordür ve bin metre de oluk çalışması planlarımız arasında. Asfalt ihalemize geçtiğimiz yıl itirazlar nedeniyle zamanında başlayamadık ve Soma ilçemizde planladığımız 129 kilometrelik asfalt çalışmamıza neredeyse hiç başlayamadık. Geçtiğimiz yıldan kalan 128 kilometre ve bu yıl da 12 kilometre olmak üzere Soma'mızda tam 140 kilometrelik asfalt çalışması yapacağız" diye konuştu.

MADEN ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin Soma'da yaptığı ve yapacağı çalışmalardan bahseden Başkan Ergün, 2014 yılında meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği faciayı da unutmadı. Başkan Ergün, "Yüreğimizi yakan, acısını hala ilk günkü gibi hissettiğim maden faciasının ardından cennete uğurladığımız 301 maden emekçisi kardeşimizin anılarını yaşatmak adına onlar için Maden Şehitliği Anıtı projesini hayata geçirdik. Anıtın girişine hazırladığımız heykel de tamamlanmak üzere. Heykeli de konuşlandırdığımızda anıtımız tamamlanmış olacak. Keşke o acı hiç yaşanmamış olsaydı. Keşke gerekli önlemler alınmış olsaydı da, 301 ağabeyimiz, kardeşimiz hayatta olsalardı. Onlar şimdi cennet-i aladan bizleri seyrediyor. Bir kez daha ruhları şad olsun" dedi.

İtfaiye müfrezelerinden Soma'da da 2 tane yapıldığını belirten Başkan Ergün, "Bildiğiniz gibi Manisa'mızın büyükşehir olmasıyla itfaiyecilik hizmetleri tamamen Büyükşehir Belediyemize geçti. Mevcut itfaiye araçlarının yetersizliğini görerek 20 milyon liralık bir yatırımla 56 yeni itfaiye aracı aldık. Bunlardan 1 tane ilk müdahale, 1 tane çok amaçlı kurtarma, 1 tane merdivenli itfaiye aracı ve 1 tane de tankeri Soma itfaiyemiz bünyesine dahil ettik. Ayrıca yangınlara etkin bir şekilde müdahale edebilmek amacıyla Cenkyeri ve Yağcılı mahallelerimizde 1'er tane itfaiye müfrezesi inşa ediyoruz. Bunların inşaatları da devam ediyor" diye konuştu.

Sağlık İşleri, ilaçlama ve cenaze hizmetlerinin de Büyükşehir Belediyesi'nce yürütüldüğünü hatırlatan Başkan Ergün, "Soma Belediyesi'nden bize devrolan gasilhanenin hali içler acısıydı. İlk olarak buranın tadilatını yaptık. Ardından 1 adet son model cenaze yıkama aracı buraya dahil ettik. Dirimize olduğu kadar ölümüze de saygıda kusur etmedik ve ilçemizde (köyler de dahil) bulunan 103 mezarlığın 96'sını temizledik, boyadık ve yollarını yeniledik. Kalan 7 mezarlığımızda çalışma devam ediyor. İlaçlama hizmetlerinin etkin bir şekilde ilçemizde yürütülmesi için 2 tane son model ilaçlama aracını Soma ilçemizde koordinatörlüğümüz bünyesine dahil ettik. Bunların yetmemesi durumunda merkezden de takviye yapmak suretiyle ilaçlama hizmetlerimizi ilçemizde aksatmadan yürütüyoruz" dedi.

Soma mezbahası ile ilgili tartışmalara da açıklık getiren Başkan Ergün, "Soma ilçemizde bulunan mezbahamız, ilçe mezbahasını kiralayan işletmecinin, 21 Ocak 2016 tarihinde kira akdini tek taraflı feshetmesi nedeniyle hizmet veremiyordu. Mezbahamızın yeni yönetmeliğe göre onay alabilmesi kapsamında yapılacak düzenlemelerin tespiti için bir komisyon kuruldu. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile koordineli olarak çalışılmakta. Komisyon tarafından tespit edilen eksiklikleri en kısa sürede gidererek onay alma sürecini tamamlamak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak onay alma sürecinde, Soma ilçesi kasap esnafı ve halkının mağdur olmaması için 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren mezbahamız tekrar işletilmeye başlanmıştır. Eksiklikleri hızlı bir şekilde tespit ederek yenileme ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

İl genelinde başlattıkları ulaşım hamlesi kapsamında Soma ilçe sınırları içerisinde bulunan Cenkyeri, Yağcılı, Koyundere, Tabanlar, Kozluören, Türkali mahallerine 9 otobüs ve Soma-Kırkağaç-Akhisar hattında da 1 otobüs olmak üzere toplamda 10 araç ve 12 şoförle toplu taşıma hizmeti verdiklerini belirten Başkan Ergün, "Önümüzdeki Pazartesi günü Manisa'da 30 tane yeni aldığımız Jest araçlarımızın tanıtımını yapacağız. Bu araçlarımızdan Tabanlar, Kozluören ve Türkali hatlarımıza 1'er tane olmak üzere eski araçların yerine 3 tane yeni Jest araçlarımızdan göndereceğiz. Bunun da müjdesini şimdiden vermiş olayım" dedi.

MASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Ergün, şunları söyledi: "Soma Belediyesi'nden MASKİ Genel Müdürlüğü'ne tam 24 milyon 27 bin TL borç devroldu. Bundan bahsetmezler tabi. Bu borcu yapılandırdık ve 19 milyon 624 bin TL'ye düşürdük. Bu borç miktarının ödemesi planlı bir şekilde devam ediyor. Tabi siyasi malzeme konusu yapılan Atık Su Arıtma Tesisi var. Bakanlık ve AB projesiyle hibe bir proje olduğunu, buna rağmen bizim yapamadığımız iftiraları atıyorlar. Allah razı olsun Soma Belediyesi başlatmış. Kim hizmet yapıyorsa emeği geçenlerden, vesile olanlardan Allah razı olsun. Hizmetin siyaseti olmaz. Değerli arkadaşlar, bu tesisin toplam yatırım bedeli 8 milyon 83 bin Euro'dur. Yani Türk Lirası ile 26 milyon lira. Bunun 6 milyon 870 bin Eurosu yani 22 milyon lirası AB hibesi. 484 bin 987 Euro, yani 1 milyon 560 bin lirası Bakanlık hibesi. Hiçbir katkısının olmadığını iddia ettikleri MASKİ tarafından ödenecek miktar ne kadar biliyor musunuz? 727 bin 481 Euro. Yani 2 milyon 340 bin Türk Lirası. Biz bunu ödediğimiz için huzursuz falan değiliz. Gediz Nehri'ni kirlilikten kurtaracak, halkımıza sağlıklı bir çevre oluşturacak bu tesisleri bir bir hayata geçiriyoruz zaten. Yapım sözleşmesini kendi ellerimle imzaladığım tesisin zemin iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Havalandırma havuzlarının temel betonarme inşaatları da devam ediyor."

Henüz 2 yılını bile doldurmamış olan MASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerince Soma ilçesinde 6 bin 556 metre kanalizasyon hattı döşendiğini kaydeden Başkan Ergün, "7 bin 920 metre kanalizasyon şebekesi tamiratı yapıldı. Bin 260 metre ana kanalizasyon şebekesi temizliği gerçekleştirildi. 21 Mart tarihinde yapılan ihale sonrasında; Çerkez Sultaniye, Evciler, Eynez, Göktaş, Hatunköy, Karacakaş, Karaçam ve Naldöken'de toplam 14 bin 328 metre kanalizasyon hattını döşeyeceğiz. Bu saydığım mahallelerimizde ortak deşarj noktasında toplanan bir kanalizasyon şebekesi bulunmuyor. 2016 Türkiye'sinde, hem de en batısında hala kanalizasyon şebekesi yapılmamış. Bu utanç, dedikodu siyaseti yapanlara yeter de artar bile. 180 günde bitirip bu mahallelerimizi bu sorundan kurtaracağız inşallah. Ayrıca Turgutalp mahallesinde yapılan Devlet Hastanesi için de 720 metre kanalizasyon hattı döşenmekte. 95 mahalle kapsamında Soma ilçemizin yine bu saydığım mahallelerimizin içme suyu hatları da sıfırdan yapılacak. Bunların ihalesi yapıldı, sözleşme aşamasında. Yağcılı, Karaçam, Darkale, Karacakaş mahallelerimizin su depo bakım ve onarımları yapıldı" dedi.

10 BİN METRE İÇME SUYU HATTI YENİLENDİ

Soma Turgutalp Mahallesi'nde maden faciasında hayatlarını kaybeden 301 madencimizin yakınları için yapılan konutların altından geçen terfi hattı ve isale hattına 6 bin metre çeşitli çaplarda boru döşenerek içme suyu hattının deplasesinin yapıldığını ifade den Başkan Ergün, "Karaçam Mahallemizin isale hattı 2 bin 500 metrelik boru döşenerek yenilendi. Avdan Mahallesi'ne, Turgutalp Mahallesi'ne 7 bin 500 metre boru döşenerek yeni isale hattı yapıldı. Kozanlı ve Karacahisar Mahallelerine 2 adet yeni sondaj açıldı. Kozanlı, Kaplan, Kumköy, Menteş Mahallelerine içme suyu sondaj kuyusu jeofizik etüdü yapıldı. Soma merkez içme suyu tesislerine, Güllüce mevkiindeki içme suyu tesisleri ve Kozanlı, Devlethan, Bayat, Cenkyeri, Çerkezsultaniye, Maden Şehitliği'ne 10 adet yeni pompa takıldı. Turgutalp, Merkez Güllüce tesisleri, Akçaavlu Mahallelerinin içme suyu tesislerinin bakım onarımları yapıldı. Darkale, Karacakaş mahallelerinin içme suyu tesislerine uzaktan kumanda sistemi kuruldu. Ayrıca 2014-2016 yılları arasında Soma Merkez ve mahallelerinde 10 bin metre boru döşenerek içme suyu hatlarında yenileme ve bakım yapıldı" diye konuştu.

"SİYASET İÇİN DEĞİL HİZMET İÇİN BU MAKAMLARDAYIZ"

Soma'ya daha yapacak çok işlerinin olduğunun altını çizen Başkan Ergün, "Biz siyaset derdinde olmadık, olmayacağız. Oy kaygısında olmadık, olmayacağız. Bize oy verdin vermedin ayrımı yapmadık, yapmayacağız. Yunus Emre "Ben gelmedim kavga için. Benim işim sevgi için" demiş. Biz de siyaset için değil, hizmet için geldik bu makamlara. Zaten sizler görüyorsunuz ve zamanı geldiğinde hizmetin notunu veriyorsunuz. O açıdan biz hizmet etmeye devam edeceğiz. Yapıcı eleştirileri alıp, karalama, iftira, yalan ve dolan peşinde olanlara kulaklarımızı tıkayacağız. Soma müsterih olsun. Hepiniz müsterih olun. Tüm hizmetler fazlasıyla ilçemize gelecek. Büyükşehir'in farkını Soma da, Demirci de, Saruhanlı da fazlasıyla hissedecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygularla birazdan açılışlarını gerçekleştireceğimiz hizmetlerimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Konuşmanın ardından Soma'ya kazandırılan hizmetlerin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesimi öncesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Necmi Eroğlu, Başkan Ergün'e mahallelerine yaptıkları hizmetler nedeniyle teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Soma Ülkü Ocakları, Atlı Spor Kulübü ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri de Başkan Ergün'e hediyeler takdim etti. Okunan dualar ve kesilen kurbanlar eşliğinde hizmetlerin açılış kurdelesi kesildi. Başkan Ergün, kurdele kesiminin ardından Başkan Ergün ve protokol üyeleri Soma'ya kazandırılan Otobüs Terminali'nde incelemelerde bulundu.

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Manisa Büyükşehir’den Soma’da Toplu Açılış Şöleni

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim